kalpcarpintisi.org https://www.kalpcarpintisi.org Kalp Çarpıntısı, Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, kalpcarpintisi.org Sat, 01 Jul 2017 00:00:00 +0000 Wed, 20 Nov 2019 00:00:00 +0000 60 Yemekten Sonra Kalp Çarpıntısı https://www.kalpcarpintisi.org/yemekten-sonra-kalp-carpintisi.html Mon, 05 Nov 2018 04:27:47 +0000 Yemekten sonra kalp çarpıntısı, günümüzde pek sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Bazen uzun süren saatler aç kalınılırsa ve hemen ardından çok hızlı bir şekilde yemek yenilirse kalp çarpıntısı ortaya çıka Yemekten sonra kalp çarpıntısı, günümüzde pek sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Bazen uzun süren saatler aç kalınılırsa ve hemen ardından çok hızlı bir şekilde yemek yenilirse kalp çarpıntısı ortaya çıkar. Bu süre içinde adrenalin büyüme hormonu yükselir. Karaciğerde yağ çok uzun süre protein bakımından aç kaldığı için yenilen bütün besinler vücutta direk şeker ve yağa dönüşmesi nedeni ile çarpıntı başlamasına sebep olur. Bununla beraber yükselen adrenalin çarpıntıya etki gösterir. Yemekten sonra kalp çarpıntısı yemekten önce ve sonra yediğimiz besinlerle alakalı olmaktadır. Yani yemekten önce tükettiğimiz bir besinde yemek sonrası çarpıntıya neden olabilmektedir. Yiyecek ve içeceklerin kalp çarpıntısı ile önemli bir etkisi vardır. Kalp çarpıntısı kansızlık yada anemi olan kişilerde çok sık rastlanır. Çarpıntısı çok olan kişiler kalp hastası sınıfına girmezler. Çünkü kalp çarpıntısının bir çok nedeni vardır. Yaş ve kişiye göre de kalp çarpıntısı değişir. 

Yemekten sonra kalp çarpıntısı çok normal bir durumdur. Sindirim problemi çarpıntıya neden olan bir etkendir. Yediğimiz besinler çok yağlı ve genellikle sindirimi zor besinler olunca kalp çarpıntısı olması kaçınılmaz oluyor. Yemek yedikten iki veya üç saat sonra kandaki glikoz miktarı artar ve kalp damar dengesizlikleri meydana gelir. Şeker hastası kişiler mide boşaltma sorunu yaşıyor ise yiyecekler ince bağırsağa hızlı bir şekilde geçiş yapacağından yemekten sonra kalp çarpıntısı olmaktadır. Sağlıklı bir kişi için yediği besinlere dikkat ettiği halde yemekten sonra kalp çarpıntısı yaşanıyorsa mutlaka bir uzman doktora başvurmak gerekir. Nedeni tespit edilmeli ve gerekli tedavi başlanmalıdır.

Yemekten sonra kalp çarpıntısı için dikkat edilmesi gerekenler nelerdir 
 • Yemek yerken çok hızlı yenmemelidir.
 • Lokmaları küçük küçük alıp iyice çiğnemeli, sindirimin kolay olması sağlanmalıdır.
 • Aşırı yağdan ve şekerden kaçınılmalıdır.
 • Fazla çay ve kahve gibi kafein içerikli içecekler içmemek gerekir. Bunlar çarpıntıya neden olan besinlerdir.
 • Yemekten sonra hemen uyumamalı mümkünse az hareket edilmelidir.
 • Tansiyon ve kolesterol olan kişilerin sürekli düzenli bir şekilde durumunu takip etmelidir.
 • Yemek sırasında veya sonrasında aşırı şekerden kaçınılmalıdır.
 • Alkol ve sigara fazla alınmamalı, alınan ortamlardan uzak kalınmalıdır.
 • Yemekten en az iki saat sonra uzanmak gerekir. Hemen uzanmak sindirimi yavaşlatarak çarpıntıya neden olur.
 • Çiğ soğan veya sarımsak tüketmek çarpıntıya neden olur.
 • Yemekleri çok sıcak tüketmemek gerekir.
 • Gaz problemi varsa yemekten sonra vücuttan gazı bir şekilde atmak gerekir. Gaz problemi ciddi oranda çarpıntı yapar.
 • Et suyu ile yapılan çorbalar tercih edilmemelidir.
 • Bol yeşil salata ile ağırlıklı olarak beslenilmelidir.
 • Yemek sırasında aşırı dar ve mideyi sıkan kemerler tercih edilmemelidir.
]]>
Tiroid Kalp Çarpıntısı https://www.kalpcarpintisi.org/tiroid-kalp-carpintisi.html Mon, 05 Nov 2018 18:27:50 +0000 Tiroid kalp çarpıntısı, tiroid hormonundaki yükselme sonucu kalp hücrelerinin hızlı bir şekilde artması ve bu arışın kalp kasılmalarına neden olması sonucu kalp çarpıntıları meydana gelir. Bu kasılmalara tiroid kalp çarp Tiroid kalp çarpıntısı, tiroid hormonundaki yükselme sonucu kalp hücrelerinin hızlı bir şekilde artması ve bu arışın kalp kasılmalarına neden olması sonucu kalp çarpıntıları meydana gelir. Bu kasılmalara tiroid kalp çarpıntısı denir. Bu kalp kasılmaları sonucu kalp yorulur ve belli bir süre sonra işlevini yerine getiremez hale gelir ve durum kalp yetmezliği sonucunu doğurur. Tiroid bezlerinin normalden fazla çalışması nedeniyle fazla hormon üretmesi sonucu ortaya çıkar. Tiroid bezlerinin aşırı çalışması sonucu kalp atışları hızlanarak kalp hızının dakikada 100'ü geçmesine neden olur. Bu nedenle kalpte çarpıntılara yol açarak bir çok kalp problemlerinin meydana gelmesine neden olur. 

Tiroid Kalp Çarpıntısı Nedenleri

Tiroid bezlerinin normal düzeyden fazla çalışması guatr hastalığının bir belirtisidir. Tiroid bezlerinin iltihaplanmasına bağlı olarak şişmesi guatr hastalığının oluşmasına neden olur. Kalpte ritim bozukluklarına neden olan bu durum Hipertiroide bağlı bir durum olarak oluşmuş olabilir. Tiroid bezlerine baktırmak bu tiroid kalp çarpıntılarının önüne geçmektedir. Hipertiroid gizli guatr demektir. Tiroid bezlerinin aşırı yüklenmesi gereğinden fazla çarpmalara neden olur. Bu durum kanın fazla pompalanmasına neden olur ve kalbin ihtiyacı olan oksijenden daha fazla oksijen meydana gelir. Bu durum kalpte ritim bozukluklarına neden olur. Ekstrasistol diye bilinen düzensiz kalp atışları da tiroid kalp çarpmalarına neden olur. 


Tiroid Kalp Çarpıntısı Tedavisi

Tiroid bezi hastalığı kontrol altına alınmadığı sürece kalp çarpıntısı şikayetleri devam eder. Kalp çarpıntısından kurtulabilmek için mutlaka bir Endokrin uzmanına başvurmak gerekir. Her kalp çarpıntısı olan tiroid bezi hastası diyemeyiz. Kalp çarpıntısının bir çok nedeni olabilir. Bunun için bir doktora başvurarak gerekli tahlillerin yapılması ile kalp çarpıntısının neden oluştuğunu öğrenebiliriz. Doktor hastalığın nedenine göre gerekli ilaç tedavisine başlar. İlaçlar sayesinde kalp çarpıntısında azalma görülmeye başlar. Ancak iyileşmeden ilacın bırakılması çok sağlıklı değildir. Çünkü tekrarlayabilecek bir hastalıktır.
]]>
Guatr Kalp Çarpıntısı Yaparmı https://www.kalpcarpintisi.org/guatr-kalp-carpintisi-yaparmi.html Mon, 05 Nov 2018 22:55:41 +0000 Guatr kalp çarpıntısı yaparmı sorusuna cevap vermeden önce guatr rahatsızlığından bahsetmekte fayda vardır. Guatr hastalığı; vücudumuzda boynun alt kısmında bulunan, kelebek şeklindeki tiroid bezi normalden fazla büyüd Guatr kalp çarpıntısı yaparmı sorusuna cevap vermeden önce guatr rahatsızlığından bahsetmekte fayda vardır. Guatr hastalığı; vücudumuzda boynun alt kısmında bulunan, kelebek şeklindeki tiroid bezi normalden fazla büyüdüğü zaman kişide guatr rahatsızlığı var demektir. Guatr hastalığında ağrı olmamaktadır. Aşırı derecede büyüyen tiroid bezi çoğunlukla yutkunmayı güçleştirmektedir ve öksürüğe sebep olmaktadır. Bazı guatr hastalarında ise günlük yaşantısını etkilemez ve tiroid bezindeki şişlikte dışarıdan bakıldığı zaman fark edilmez.

Guatr rahatsızlığının belirtileri nelerdir ve guatr kalp çarpıntısı yaparmı;

Tiroid bezi çok fazla büyüdüğü zaman boyun kısmında aşırı şişlik meydana getirir. Guatr belirtileri arasında sadece baş ağrısı veya nedensiz olarak kaşıntı meydana gelebilir. Bazı hastalarda ise guatr hastalarında hiç bir belirti görülmemektedir. Boyun kısmında görülen şişlikler cilt yüzeyinde oldukça belirgindir. Erkekler tıraş olurken veya kadınlar makyaj yaparken guatrı fark edebilirler. Şişliğin boyutları, küçük bir şişlik olabileceği gibi boynun alt bölgesinin tamamında şişlik oluşabilmektedir.

Nadirde olsa aşırı şişen tiroid bezi nefes borusuna baskı yaparak nefes alıp vermeyi oldukça güçleştirmektedir. Baskı sonucunda kişide öksürük, hırıltılı nefes alıp verme ve yutkunma zorluğu meydana gelebilir. Aşırı şişen guatr rahatsızlığı sebebi ile tiroid bezi boyun bölgesinde bulunan damarlara baskı yapabilir ve aynı zamanda kan akışını azaltmaktadır. Kan akışının azalması ile oksijen azlığından dolayı kişide baş dönmesi oluşabilmektedir. Guatr hastalığının diğer belirtileri arasında mide bulantısı, kusma, ishal, terleme, titreme, gözlerde şişlik ve kalp çarpıntısı yapmaktadır. Böylece guatr kalp çarpıntısı yaparmı sorusuna cevap vermiş oluyoruz.

Guatr rahatsızlığının tedavisi;

Tiroid bezinin tespiti için ilk önce doktorunuz, parmak uçları ile boyun bölgesini kontrol etmektedir. Muayene sırsında şişlik, tiroid bezi tespit edilmektedir. Fakat elle tespit edilemeyen guatr rahatsızlığı durumlarında tiroid hormonu üretiminin hangi seviyede olduğunu anlayabilmek için kan testi yapılmaktadır.

Tiroid bezinin şişliğinin büyüklüğüne göre farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Tiroid bezinin hormon tedavisi ile bazı ilaçlar kullanılarak küçülmesi sağlanmaktadır. İyot eksikliği sebebi ile guatr tedavisinde iyot ve potasyum takviyesi yapılmaktadır. Ayrıca tiroid bezinin küçültülmesine yönelik radyoaktif iyot tedavisi uygulanmaktadır. Çoğunlukla bu yöntem tiroid bezinin aşırı hormon ürettiği durumlarda tercih edilmektedir. Uygulanan ilaç tedavisinde küçülmeyen tiroid bezinde ilerleyen aşamalarda tiroidektomi ismi verilen cerrahi müdahale ile çıkarılmaktadır.
]]>
Sinirlenince Kalp Çarpıntısı https://www.kalpcarpintisi.org/sinirlenince-kalp-carpintisi.html Tue, 06 Nov 2018 03:54:34 +0000 Sinirlenince kalp çarpıntısı, zaman zaman meydana gelebilmektedir. Kalp çarpıntısı beslenme düzenin dışında psikolojik durumda meydana gelen iniş çıkışlar nedeni ile de meydana gelebilmektedir. Özellikle uzun süre stres alt Sinirlenince kalp çarpıntısı, zaman zaman meydana gelebilmektedir. Kalp çarpıntısı beslenme düzenin dışında psikolojik durumda meydana gelen iniş çıkışlar nedeni ile de meydana gelebilmektedir. Özellikle uzun süre stres altında çalışma sinir sisteminin gerilmesine ve kalp çarpıntısına neden olmaktadır. Ancak sinirlenince kalp çarpıntısı direk olarak sinire bağlı olmayabilmektedir. Kişide kalp çarpıntısı olma ihtimalinin alt yapısı oluşturan başka nedenlerde bulunmaktadır. Bunlar;

Kolesterol yüksekliği: Kolesterol sorunu nedeniyle kalp damar yapısında bozulma meydana gelebilmektedir. Bu bozulma neticesinde kişide zaman zaman aşırı yorgun hissetme, sabahları zor uyanma, kafa içerisinde dolgunluk hissi ve kalp çarpıntısı meydana gelebilmektedir. Daha çok ta sinirlenince kalp çarpıntısı meydana gelmektedir. Hatta bu noktada kişi kalp krizi geçirdiğini bile düşünmektedir. 

Yüksek tansiyon: Esasında sinirlenince kalp çarpıntısının en önemli alt nedenlerinden biri olmaktadır. Tansiyon problemi olan kişilerde zaten kan basıncı normal olmamaktadır. Buna ek olarak meydana gelen öfke nöbetleri kişide kalp çarpıntısına neden olabilmektedir. Ancak yüksek tansiyon hastasının bu şekilde bir çarpıntıya maruz kalması sonrasında mutlaka doktora görünmesi gerekmektedir. 

Aşırı kahve ve sigara tüketimi: Kahve tüketiminin faydalı olduğuna dair araştırmalar yapılsa bile yineden aşırı tüketim bazı bünyelerde ters tepkiler meydana getirebilmektedir. Kahve ile beraber tüketilen sigarada cabası olmaktadır. Bildiğiniz gibi sigara içildiği zaman kan akışında değişim meydana gelmektedir. Yani dolaylı olarak tansiyon değişmektedir. Bu tür bir yaşam tarzı olan bireylerde sinirlenince kalp çarpıntısı olma ihtimali yüksek olmaktadır. Bu kişilerde normal zamanda dahi ara ara kalp çarpıntısı meydana gelebilmektedir. 

Sinirlenince kalp çarpıntısının ana nedenleri bu şekilde görünse bile yinede doktor kontrolünden geçmek yararlı olacaktır. Bu şekilde ön tedbir almış olursunuz. 
]]>
Kalp Çarpıntısı İlaçları https://www.kalpcarpintisi.org/kalp-carpintisi-ilaclari.html Tue, 06 Nov 2018 19:06:21 +0000 Kalp çarpıntısı ilaçları; Kalp çarpıntısı kalbin normalden daha hızlı ve düzensiz atışına verilen addır. Tıpta ise bu duruma taşikardi denilmektedir. Kalp atışı dakikada 60-100 arasında atıyor ise normal demektir. Ancak Kalp çarpıntısı ilaçları; Kalp çarpıntısı kalbin normalden daha hızlı ve düzensiz atışına verilen addır. Tıpta ise bu duruma taşikardi denilmektedir. Kalp atışı dakikada 60-100 arasında atıyor ise normal demektir. Ancak bu atış 50 nin altında veya 100 ün üzerinde ise mutlaka bir kalp doktoruna muayene olmalı ve doktorunuzun size vereceği kalp çarpıntısı için uygun olan ilaçlar kullanılmalıdır. Ayrıca kalp çarpıntısına neden olan birçok etmende bulunmaktadır. Örneğin sıcak hava, sinirsel nedenler, yüksek oranda kafein tüketmek, kansızlık, stres, yorgunluk ve aşırı kilolarda neden olmaktadır. 

Kalp çarpıntısı ilaçları nelerdr

Beloc Zok ; Kalp çarpıntısı ilaçlarından olan Beloc Zok  doktorunuzun sizin yaşınıza, cinsiyetinize ve hastalığınızın derecesine göre uygun doz ve kullanılması gereken miligramı verecektir. Kalp çarpıntısı yaşayan kişininde bu ilaçları doktor kontrolünde kullanması ve doktora danışmadan bırakmaması gerekir.

Diltizem; Diltizem ilacı da tansiyon ve buna bağlı olarak oluşan kalp çarpıntılarının giderilmesinde yada düzenlenmesi için kullanılan ilaçlardandır.

Atacand; Yetişkinlerde yüksek kan basıncını düşürülmesi ve kontrol altında tutulması için kullanılır. Ayrıca bu ilaç kalp çarpıntı içinde kullanılan bir ilaçtır. Ayrıca bu tür kalp çarpıntısı olan kişilerin mutlaka doktor kontrolünde ilaca başlaması gerekir yani aynı belirtiler var diye başkalarının kullandığı ilaçlar kullanılmamalıdır.
]]>
Kalp Çarpıntısı Nefes Darlığı https://www.kalpcarpintisi.org/kalp-carpintisi-nefes-darligi.html Wed, 07 Nov 2018 02:56:05 +0000 Kalp Çarpıntısı Nefes Darlığı, sağlıklı bir insan kendi kalp çarpıntısını hissedemez. Kalp çarpıntısı nefes darlığı çok sık yaşanan bir durumdur. Heyecanlanınca, sinirlenince, yorgunluk anında gelişebilir. N Kalp Çarpıntısı Nefes Darlığı, sağlıklı bir insan kendi kalp çarpıntısını hissedemez. Kalp çarpıntısı nefes darlığı çok sık yaşanan bir durumdur. Heyecanlanınca, sinirlenince, yorgunluk anında gelişebilir. Normal kalp atışı dakikada 60 ila 100 atımdır. Bu atımlar hareket veya dinlenme anında farklı olabilir. Yeterli miktarda nefes alınamadığı hissediliyorsa bu durumun nedeni araştırılmalı ve sebep olan, altta yatan etkenler bulunmalıdır.  Kalp hastalıkları günümüzde çok küçük yaşlarda bile görülmeye başlamıştır. Bu nedenle kalp çarpıntısı nefes darlığı durumu hissedildiği zaman vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna giderek doktor muayenesinden geçip, gerekli tetkikler yaptırılmalıdır. Kalp hastalıklarından meydana gelen çarpıntı ve nefes darlığında kalbin kanı pompalama fonksiyonunda bozulmalar meydana gelebilmektedir. 

Kalp Çarpıntısı Nefes Darlığı Nedenleri
 • Kalp çarpıntısı en fazla, sinirsel bir durum sonunda meydana gelen bir sağlık problemidir. Böyle bir durum sonunda oluşan kalp çarpıntısı nefes darlığı, olumsuzluk yaratan durumun ortadan kalkması ile geçebilmektedir.
 • Kalp damar hastalıklarının çok büyük bir bölümü, damar tıkanıklıklarında ve yüksek tansiyona bağlı gelişmektedir. Bu hastalıklar ise kalp çarpıntısı nefes darlığına neden olmaktadır.
 • Sigara ve alkol kullanımı
 • Aşırı kilolu olmak
 • Hareketsiz yaşam tarzı
 • Genetik yatkınlıklar 
 • İlerlemiş tedavi edilmeyen kalp hastalıkları kişide nefes darlığı olarak hissedilmesine neden olur. 
 • Kalp kapaklarında meydana gelen hastalıklar sonucunda meydana gelebilir. Kalp bu durumda akciğerlerden kanı tam olarak çekemez ve akciğerlerde kanın tamamen çekilmemesinden kaynaklanan kan basıncında artış gerçekleşir. Akciğerlere oksijen alışverişinde aksamalar yaşanır sonuç olarak nefes darlığı gelişebilir.
 • Ritim bozukluklarında kalp çarpıntısı nefes darlığı görülebilir. Bazen ritim bozuklukları hiç bir tedavi gerektirmeyen nedenlere bağlı olarak meydana gelebildiği gibi bazı durumlarda da çok ciddi kalp hastalıklarından da oluşabilmektedir. Nefes darlığının kalp hastalıklarından mı yoksa akciğerlerle ilgili bir problemlerden mi kaynaklandığı doktorlar tarafından iyi teşhis edilip ondan sonra tedavi yöntemleri planlanmalıdır. Bu ayrımı hastanın kendisinin yapması imkansızdır bu nedenle doktora gidip detaylı muayene olmalı gerekli tetkikleri yaptırmalıdır.
 • Kansızlık 
 • Kullanılan bir takım ilaçlara bağlı olarak da gelişebilir. Bunların başında depresyon ve diyet ilaçları gelmektedir.
 • Kan şekerinin normalin altına düşmesi gibi sebeplere bağlı olarak gelişebilir.
Kalp Çarpıntısı Nefes Darlığı Teşhisi

Kişiler bu şikayetle doktora başvurdukları zaman öncelikle doktor tarafından detaylı bir şekilde öyküleri dinlenip muayene edilirler. Daha sonrasında Gerekli görüldüğü taktirde EKG, bir gün süre ile sürekli kayıt yapabilen cihazlar kullanılabilir. Efor testleri uygulanabilir. Daha ileri bir teşhis yöntemi ise anjiyografi yöntemidir. Bu yöntemlerle tespit edilen kalp çarpıntısı nefes darlığı hastalığının kaynağı bulunarak ona uygun tedaviler uygulanır. Kalp çarpıntısı nefes darlığı yaşayan kişilerin öncelikle yapmaları gereken şey, panik yapmadan, sakin davranarak, doktor gelene kadar veya sağlık kuruluşuna gidene kadar rahat bir pozisyonda oturup, doğru nefes almak ve soğuk su içmeyi denemeleri önerilir. 
]]>
Kalp Çarpıntısı Göz Kararması https://www.kalpcarpintisi.org/kalp-carpintisi-goz-kararmasi.html Wed, 07 Nov 2018 20:02:25 +0000 Kalp Çarpıntısı Göz Kararması, bu rahatsızlık eğer kendini çok sık yeniliyor ve beraberinde baş dönmesi, nefes darlığı ve göğüste ağrı oluyor ise hiç geciktirmeden mutlaka doktora gitmeniz gerekir
Kalp Çarpıntısı Göz Kararması, bu rahatsızlık eğer kendini çok sık yeniliyor ve beraberinde baş dönmesi, nefes darlığı ve göğüste ağrı oluyor ise hiç geciktirmeden mutlaka doktora gitmeniz gerekir. Kalp çarpıntısı ve göz kararmasının nedeni tespit edilerek tedavi yöntemleri uygulanır. Bu rahatsızlığın altında kalp ile alakalı bir sorunun olma ihtimali oldukça yüksektir. Eğer bu tür çarpıntılar varsa ve git gide artıyorsa nedeni öğrenmek için tetkikler yaptırmanız gerekir. Kalp çarpıntısı ve göz kararması belirtileri nelerdir göz atalım eğer sizde de bu belirtiler varsa kesinlikle ihmal etmeyin.

Kalp Çarpıntısı Ve Göz Kararması Belirtileri Nelerdir
Kalp çarpıntısı sorunu göğsün kısa bir müddet için vücudun var olan kanı dokulara pompalama yapmadığı zaman ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. 
 • Göğüste ağrı ve sıkışma olması
 • Düzensiz olan kalp atışları
 • Cilt renginde solmalar
 • Göğüste tekleme ve dolgunluk hissi
 • Baş dönmesi
 • Hafif hafif terleme
 • Göz kararması
 • Yatağa yatıldığı zaman kalp atışlarının kulaktan hissedilmesi
Gibi belirtilerle kendini belli etmektedir. Sık sık kendini yenileyen kalp çarpıntısı ve göz kararması kişileri endişeye düşürür ancak bu durum ciddi bir  sağlık sorunu değildir yerli yersiz olan kalp çarpıntısı kalbin gereğinden çok daha aşırı ve hızlı atması olarak kabul edilen bir sağlık sorunudur. Kalp çarpıntısı ve göz kararması eğer sizi çok rahatsız edecek kadar fazla oluyor ve bu sorunun yanı sıra halsizlik, göğüste ağrı, ve baş dönmesi varsa  bu durum kalbinizde bir problem olduğunun en büyük göstergesidir. Böyle bir rahatsızlıkta doktora gidin doktorunuz EKG ile tahliller çekilerek çıkan sonuçlar özenle incelenir. Hasta kişilere genellikle EKG kayıt cihazı takılmaktadır. Hasta kişiye takılan bu cihaz tam 24 saat üzerinde tutularak efor testi yapılmaktadır. Yapılan bu test kalp damarlarında herhangi bir sorun olup olmadığı iyice incelenerek kontrol edilmektedir.

Kalp Çarpıntısı Göz Kararması Tedavisi 

Kalp çarpıntısı göz kararması tedavisi yapılırken genelde çarpıntıya bağlı olarak farklılık gösterir. Kalp çarpıntısı göz olduğunda hiç endişe etmeden çok sakin kalmak gerekir. İlk önce  derin bir nefes alın sonra rahat bir yere uzanın. Gevşek çalışın eğer kalp çarpıntısı göz kararması halen geçmiyor ve devam ediyorsa hiç ihmal etmeden doktora gitmeniz gerekir.
]]>
Bebeklerde Kalp Çarpıntısı https://www.kalpcarpintisi.org/bebeklerde-kalp-carpintisi.html Thu, 08 Nov 2018 05:56:48 +0000 Bebeklerde kalp çarpıntısı, bebeklerde kalp çarpıntısı son zamanlarda çok sık karşılaşılan bir problemdir. Sürekli olan bir çarpıntı çok sık görülmez fakat bebeklerin uzun bir süre kalpleri çok hızlı atar. Bazı Bebeklerde kalp çarpıntısı, bebeklerde kalp çarpıntısı son zamanlarda çok sık karşılaşılan bir problemdir. Sürekli olan bir çarpıntı çok sık görülmez fakat bebeklerin uzun bir süre kalpleri çok hızlı atar. Bazı bebekler anne karnındayken kalp rahatsızlıkları ortaya çıkabilmektedir. Bazende doğduktan sonra ortaya çıkar. Doğum sırasında oluşan kalp hastalıklarının sebebi çok bilinmemektedir. Fakat anne adayının yaşama biçimi bebeklerde kalp çarpıntısına ve kalp rahatsızlıklarının oluşmasına neden olabilir. Yani anne karnında oluşan kalp rahatsızlıklarının nedeni daha kolay tespit edilir. Bir çok nedene bağlı olarak oluşabilen bebeklerde kalp çarpıntısı genetik olarakta ortaya çıkabilir. Kalp hastalıklarına bağlı olarak bebekte çarpıntı meydana gelmesi söz konusudur.

Hamilelik döneminde kullanılan zararlı maddelerin en başında alkol ve sigara yer alır. Bunlar bebek için tehlikeli bir durum oluşturur. Bebeğin ciğer ve kalp oluşumunu baştan aşağıya etkiler. Bununla birlikte anne adayının geçirdiği enfeksiyonel bir hastalık varsa, şeker veya tansiyon hastası bir anne adayı ise bu durumda bebeğin doğuştan kalp hastası olmasına etken olur. Birinci bebek kalp hastası ise ikinci bebekte olma ihtimali oldukça yüksek olmaktadır. Bebeğin doğduğu andan itibaren gerekli kontrolleri ve tedavileri yapılmalıdır. Takipleri hiç bir şekilde atlanmamalıdır. Anne karnında kalp çarpıntısı veya başka türlü kalp rahatsızlıklarına rastlanılırsa daha erken önlem alınması mümkün olur. Alanın doktorları anne karnındayken bebeğe bazı teşhisleri koyabilir. Kalp rahatsızlıkları EKG adı verilen ritim ölçme tetkiki ile kalp ritminin sağlıklı bir şekilde olup olmadığı kontrol edilir.

Bebeklerde kalp çarpıntısı sonucu neler meydana gelir
 • Nefes alıp verirken zorlanma,
 • Elde ve ayakta şişmeler görülmesi,
 • El ve ayak tırnaklarında morarma oluşması,
 • Annesini emerken çabuk yorulması ve yattığı yeri veya yastığı ıslatacak kadar terlemesi 
 • Bebek ağlarken renk değiştirme veya morarma oluşması,
 • Dudaklarda morarma,
 • Kendi yaşıtlarına göre daha zayıf görünmesi gibi durum bebeklerde görülen kalp çarpıntısı ve diğer kalp rahatsızlıkları sonucu meydana gelen bazı belirtilerdir.
Bebeklerde kalp çarpıntısı tedavisi nasıl olur

Bebeklerde oluşan kalp çarpıntısının ilk olarak nedeni araştırılır. Farklı nedenler ortaya çıkar ve ona uygun tedavi ayarlanır. Mesela çarpıntıya kalpteki ritim bozukluğu sebep oluyorsa bebeğe ilaç tedavisi uygulaması yapılabilir. Kalp çarpıntısı sebebi kalpteki delik olmasından kaynaklanıyorsa açık kalp ameliyatı yapılabilir. Bu şekilde delik kapatılmaya çalışılır. Bu bebeklerin tedaviden sonra çok sağlıklı bir şekilde hayatlarına devam etmeleri mümkün olur.
]]>
Kalp Çarpıntısı https://www.kalpcarpintisi.org/kalp-carpintisi.html Thu, 08 Nov 2018 15:47:19 +0000 Kalp çarpıntısı, kalp çarpıntısı birçok nedenle insan da oluşabilir. Bazen en ufak bir merdiven çıkması kalp çarpıntısına neden olabilirken bazen ise büyük hastalıkların belirtisi olarak kendini gösterir. Kalp çarp Kalp çarpıntısı, kalp çarpıntısı birçok nedenle insan da oluşabilir. Bazen en ufak bir merdiven çıkması kalp çarpıntısına neden olabilirken bazen ise büyük hastalıkların belirtisi olarak kendini gösterir. Kalp çarpıntısı dakikada 85-90 atış üzerinde olan çarpıntı olarak bilinmektedir. Kalbinizde dakikada 90 atıştan fazla atış hissediyorsanız ve bu atışlar çok belirgin bu durumda kalp çarpıntısı yaşıyorsunuz demektir. Böyle bir durumda kalp çarpıntısının kalp rahatsızlıklarından kaynaklanıp kaynaklanmadığını araştırarak öğrenmenizde fayda var. Kalp çarpıntısı yaşayan kişinin önlem alması gerekir. 

Kalp çarpıntısı nedenleri:
 • Çeşitli nedenlerle oluşan stres 
 • Sinir hastalıklarının neredeyse tamamı
 • Yoğun ve yorucu yaşanan bir hayat 
 • Özellikle yaz aylarında vücudun hararet yapması
 • Kansızlık ve anemi hastalığının çeşitleri
 • Tansiyon hastalıkları
 • Kişinin tiroit hastalığının bulunması
 • Kan şekerinde oluşan düzensizlikler
 • Kalpte yolunda gitmeyen bir durumun oluşması 
Kalp çarpıntısı yaşandığı sırada yapılması gerekenler:
 • Derin nefes almak 
 • Sakin olmaya çalışmak
 • Dinlenmek ve istirahat etmek
 • Çok fazla hareket etmemek
 • Uzanarak vücudu kontrol altında tutmaya çalışmak
 • Doktora gitme süre zarfı içerisinde serin ve sessiz bir yerde bulunmak
Kalp çarpıntısı tedavisi: Kalp çarpıntısı yani kalpte bulunan ritimsiz atışlar ihmal edilecek bir durum değildir. Kalp çarpıntısının evde yapılan bir tedavisi yoktur. Ayrıca doktor tedavisi dışında bitkisel tedavi yöntemleri de tek başına işe yaramaz. Kişide oluşan kalp çarpıntısının nedenini öğrenmek için mutlaka doktor kontrolünden geçmek gerekir. Doktorun uygun gördüğü tahliller ve gerekli tetkikler  yapıldıktan sonra  kalp çarpıntısına neden olan problem belirlenecektir. Doktorun belirlemiş olduğu  ve kalp çarpıntısı neden olan  sebep bulunduktan sonra gerekli tedavi uygulanacaktır. Doktorunuzun vermiş olduğu ilaçları ve tedaviyi aksatmadan uygulamanız kalp çarpıntısı probleminizin giderilmesine fayda sağlayacaktır. 
]]>
Gebelikte Kalp Çarpıntısı https://www.kalpcarpintisi.org/gebelikte-kalp-carpintisi.html Fri, 09 Nov 2018 07:18:24 +0000 Gebelikte kalp çarpıntısı, hamilelik dönemi boyunca yaşanan tüm güzel duygularla birlikte anne adayı için bir takım sağlık problemleri yaşanması kaçınılmaz olur. Bu durum anne adayının yaşına, sağlık durumuna ve beslenm Gebelikte kalp çarpıntısı, hamilelik dönemi boyunca yaşanan tüm güzel duygularla birlikte anne adayı için bir takım sağlık problemleri yaşanması kaçınılmaz olur. Bu durum anne adayının yaşına, sağlık durumuna ve beslenmesine doğrudan bağlı olarak meydana gelir. Anne adayı ayak ağrılarından, mide sorunlarına kadar problemler yaşayabilir. Çoğu geçici olmakla birlikte doğumdan bir süre sonra her şeyin normale dönmesi beklenir. Gebelikte kalp çarpıntısı yine hemen hemen her anne adayının yaşadığı bir sağlık sorunudur. Aşırı hızlı ve sürekli olmayan durumlarda normal kabul edilmelidir. İlerleyen durumlar için anne adayı mutlaka doktoruna gerekli bilgiyi vermelidir. Kalp çarpıntısı gebeliğin ilerleyen aylarında artış gösterir. Bebeğin ve annenin vücut ağırlığı arttıkça bir takım hareket ve sindirim problemleri yaşanır. 

Gebelikte kalp çarpıntısı yaşanan bu sorunlara bağlı olarak ilerler. Bebek büyüdükçe annenin mide ve mide etrafındaki organlar sıkışma yapar. Bebeğin yeri daralır ve annenin sindirim problemleri oluşur. Aynı şekilde artan vücut ağırlığına bağlı olarak ayaklara baskı uygulanır ve yürüme zorlukları başlar. 4 veya 5. aylardan sonra kalp çarpıntısı hissedilebilir durumlarda oluşur. Bu dönemlerden sonra annenin bir takım konularda dikkatli ve özenli davranması gerekir. Fakat tüm bu kurallar normal gebeliklerde yaşanır. Anne adayının herhangi bir kalp yada tansiyon gibi kronik rahatsızlığı varsa, gebeliğin doktor kontrolü altında devam etmesi şarttır. Nefes almada güçlük çekecek kadar sık oluşan gebelikte kalp çarpıntısı için mutlaka doktora başvurmak gerekir. Hormonların değişimine bağlı gebelikte yaşanan duygusal durumlarda bu dönemlerde kalp çarpıntısına doğrudan etki etmektedir.

Gebelikte kalp çarpıntısı için nelere dikkat edilmelidir
 • Anne adayı bol bol istirahat etmeli ve aşırı uzun yol yürümemeye özen göstermelidir.
 • Gebelik dönemi boyunca hem bebeğin hemde annenin kalp sağlığı için bol bol su içilmelidir.
 • Gaz problemi normal kişilerde kalp çarpıntısına neden olur. Bu çarpıntı hamile olan anne adaylarında daha kolay yaşanır. Bu yüzden gaz sıkışması gibi durumlar için yemeklerden sonra mümkün olduğu kadar gebeliğe zarar vermeyen çok kısa egzersiz veya yürüyüşler yapılmalı, gazın dışarı çıkması sağlanarak çarpıntı önlenmelidir.
 • Anne adayı doyum noktasına geldiği zaman yemek yemeyi kesmeli ve midesini zorlamamalıdır.
 • Stresli ortamlardan uzak kalınmalı aynı zamanda aşırı heyecan, panik veya korku gibi duygu anları yaşamamaya özen göstermelidir.
 • Kalbe direk etki eden ve çarpıntıya neden olan besinlerin tüketimi en aza indirilmelidir. Bunun için en başta aşırı kafein tüketimi varsa bırakılmalıdır.
 • Bunlarla birlikte gebelik döneminde zaten kesinlikle uzak kalınması gereken sigara ve benzeri maddeler içilmemeli, içilen ortamlarda havayı solumamak için uzak kalınmalıdır.
]]>
Şiddetli Kalp Çarpıntısı https://www.kalpcarpintisi.org/siddetli-kalp-carpintisi.html Fri, 09 Nov 2018 11:12:52 +0000 Şiddetli kalp çarpıntısı, Kişilerin kalp atışlarının normal seyrinin üzerinde hissedilmesine kalp çarpıntısı adı verilir. İnsanların ortalama gün içinde kalbi yüz bin kere atar. Bu genelde fark edilmez bir durumdur. Faka Şiddetli kalp çarpıntısı, Kişilerin kalp atışlarının normal seyrinin üzerinde hissedilmesine kalp çarpıntısı adı verilir. İnsanların ortalama gün içinde kalbi yüz bin kere atar. Bu genelde fark edilmez bir durumdur. Fakat kalp atışı hızlandığı zaman hemen kendini belli eder. Kalp çarpıntısı oldukça sık bir şekilde karşılaşılan bir durumdur. Çarpıntı haricinde görülen bayılma ve nefes darlığı gibi durumlar çok ciddi bir rahatsızlığın belirtisi olabilir. Kalp çarpıntısı ile birlikte başlayan kısa süren göğüs ağrısı, nefes darlığı ya da bayılma olmayan durumlarda çok fazla önemli değildir. Fakat sürekli tekrarlıyor ise en kısa zamanda bir doktora başvurulması gerekir.

Şiddetli Kalp çarpıntısı nedenleri
 • Tiroitler de oluşan çeşitli hastalıklar,  psikiyatrik bozukluklar ve ateşli hastalıklar,
 • Kullanılan antibiyotikler,
 • Çok fazla kahve tüketimi, alkol ve sigara kullanımı.
 • Yapılan egzersizler,
 • Zayıflamak için kullanılan haplar ve depresyon ilaçlarının yüksek dozda kullanılması,
 • Vücutta birtakım vitaminlerin eksik olması,
 • Aşırı sevinç ve korku,
 • Uzun süre dinlenmeden yapılan çalışmalar,
 • Kan şekerinin düşmesi,
 • Birden fazla arka arkaya çok fazla sigara ve bu tarz maddelerin tüketilmesi,
 • Kansızlık,
Bazı durumlarda şiddetli kalp çarpıntısının kalp ritminin bozulmasından kaynaklanabilir. Bu durumda kalp çarpıntısının olduğu dönemlerde EKG çekilerek kalpte ritim bozukluğu olup olmadığı tespit edilir. EKG çekilemeyen durumlarda hastaya 24 saat boyunca kalp atışlarını dinleyecek bir cihaz takılır ve bunun sonucunda tesis koyulur.

Şiddetli kalp çarpıntısı, sorunu ile karşılaşıldığı zaman kişilerin panik yapmaması ve soğukkanlı olması gerekir. Sakin ve rahat bir yere oturup dinlenmeye çalışmalı, derin derin nefes almalı ve soğuk su içmeye çalışılması gerekir. Ayrıca bunların haricinde çarpıntılar çok hızlı bir şekilde tekrarlıyorsa elleri soğuk suya batırmak şiddetli bir şekilde öksürmeye çalışmak ve ıkınmak gibi denemeler yapılmalı, en acil şekilde bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir.
]]>
Psikolojik Kalp Çarpıntısı https://www.kalpcarpintisi.org/psikolojik-kalp-carpintisi.html Fri, 09 Nov 2018 15:03:54 +0000 Psikolojik kalp çarpıntısı, genel olarak bu tür durum insanların duygu ve düşüncelerinin sebep olduğu görülmektedir. Genellikle genç yaş ve orta yaşlarda sevdiğimiz birini düşünme, hayal etme yada çok istediğimiz bir Psikolojik kalp çarpıntısı, genel olarak bu tür durum insanların duygu ve düşüncelerinin sebep olduğu görülmektedir. Genellikle genç yaş ve orta yaşlarda sevdiğimiz birini düşünme, hayal etme yada çok istediğimiz bir şeye kavuşma kalp ritmimizin artmasına ve kalp çarpıntısına yol açar. Bu sebepten dolayı psikolojik çarpıntısının tamamen kestirmek ve teşhis etmek çok zordur. Küçüklükten başlayarak yetişkin hatta yaşam boyunca kişide fiziksel yada psikolojik etkiler sonucu kalp çarpıntısı oluşması görülebilir. Sık sık görülen kalp çarpıntısı bazı zaman psikolojik bazı zamanlarda kalp çarpıntısına sebep olan etkileri barındırabilir. Bu durumdan ötürü bu sıkıntının psikolojik mi olduğu yoksa başka bir hastalıktan mı olduğunu ayırt etmek çok önemlidir.

Kalp çarpıntısı psikolojik mi

Genel olarak ilk bu sorunun cevabını öğrenmek gerekir. Günlük hayatta nasıl yaşadığımız ve bu hayatı nasıl değerlendirdiğimiz çok önem taşır. Sürekli şekilde bir koşuşturma, stres, üzüntü, korku, sevinç, aşk ve sevgi gibi hem iyi olan hemde kötü etkileyen durumlar psikolojik kalp çarpıntısına neden olur. Genel olarak ergenlik dönemlerinde sık duygu değişikliklerinde direk olarak kalbi etkileyen hem kalp ağrısına  hem de psikolojik kalp çarpıntısına etki eden en önemli sebeptir.

Psikolojik kalp çarpıntısı nedenleri

Her ne kadar bu mümkün görünmese de aslında insan istemedikçe yapmayacağı hiç bir iş bulunmaz. Stres ise bütün hastalıkların en başında gelmektedir. Ayrıca sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklar varsa bunlardan uzak durulması gerekir. Her olay ve her durumda duygularımız ile hareket ettiğimiz için psikolojik kalp çarpıntısına sebep olur. Hayatımızı daha sağlıklı, mutlu ve huzurlu yaşamaya gayret etmemiz gerekir. Özellikle kendimizi sıkıntılardan ve üzüntülerden uzak tutmaya çalışarak psikolojik kalp çarpıntısına yakalanmaktan kurtuluruz.

Psikolojik kalp çarpıntısını gidermek için neler yapılabilir
 • Sigara ve alkol gibi maddelerden mümkün mertebe uzak durmalı
 • Aşırı derece hareketli ve yoğun bir çalışma hayatımız varsa kendimize dinlenecek vakti sağlamak
 • Sevdiğimiz ve istediğimiz bir şeyler varsa onlara vakit ayırmak
 • Aşırı derece sevinç yada aşırı derece üzüntü yaşanmamalı
 • olay karşında sakın olmalı soğuk kanlı davranmaya dikkat edilmeli
 • Kahve, nescafe ve çay gibi içlerinde kafein bulunan maddeleri az tüketmeye çalışılmalıdır.
]]>
Gaz Kalp Çarpıntısı Yaparmı https://www.kalpcarpintisi.org/gaz-kalp-carpintisi-yaparmi.html Fri, 09 Nov 2018 21:44:37 +0000 Gaz kalp çarpıntısı yapar mı, Kalp çarpıntısı yaşayan fakat kalbe bağlı sağlık sorunu olmayan çoğu kişi bunun nedenini merak eder. Tahmin edildiği gibi hemen hemen herkesin yaşadığı mide veya gaz problemleri diğer bir Gaz kalp çarpıntısı yapar mı, Kalp çarpıntısı yaşayan fakat kalbe bağlı sağlık sorunu olmayan çoğu kişi bunun nedenini merak eder. Tahmin edildiği gibi hemen hemen herkesin yaşadığı mide veya gaz problemleri diğer bir çok sağlık sorununu beraberinde getirir. 

Gaz kalp çarpıntısı yapar mı Diye merak edenler için cevap kesinlikle evet demek olur. Hatta gaz problemi kişide çarpıntı ile birlikte daha bir çok sağlık sorunu yaşatır. Mide ağrısı, nefes almada zorlaşma, iştahsızlık, şişkinlik veya bağırsak sesleri gibi sıkıntılar genel olarak gaza bağlı meydana gelir. Gaza bağlı yaşanan kalp çarpıntısı için kişi beslenmesine ciddi oranda özen göstermelidir. İlerleyen ve her beslenme sonrası yaşanan durumlarda mutlaka doktora başvurmak gerekir.

Gaz kalp çarpıntısı için neler yapılmalıdır
 • Gaz problemine bağlı kalp çarpıntısı yaşayan bir kişi beslenme sonrası hafif yürüyüş veya egzersizlerle gazın vücuttan atılmasını sağlamalıdır. 
 • Bu sorunu yaşayan kişiler beslendiği öğünlere de özen göstermelidir.
 • Aşırı gaz yapan besinlerin tüketimi en aza indirilmelidir. 
 • Aynı zamanda hızlı ve birden yemek yemeden kaçınılmalıdır. Bu mideyi ve sindirimi zorlarken çarpıntıya direk neden olan etkenler arasında yer alır.
 • Gazı dışarı atmaya yardımcı olacak besinler, içecekler veya baharatlar beslenme sırasında tüketilirse çarpıntıya bir miktar engel sağlanabilir.
 • Çok yağlı tüketmek gaz yanı sıra kalbe direk etki eder ve yine çarpıntı yapar. 
 • Bunlarla birlikte gazın yaptığı kalp çarpıntısı bir şekilde çeşitli yeşil çaylarla hafifletilebilir.
 • Gaz problemi çözülürse kalpte rahatlama yaşanır. Bu yüzden gazı dışarı atmaya yardımcı olan bitki çayları gün içinde ve beslenme sonrası tüketilerek, çarpıntıya yardımcı olunabilir.
]]>
Baş Ağrısı Kalp Çarpıntısı https://www.kalpcarpintisi.org/bas-agrisi-kalp-carpintisi.html Sat, 10 Nov 2018 07:22:36 +0000 Baş ağrısı, kalp çarpıntısı, Önemsenecek hastalıkların başında yer alan kalp çarpıntısı çoğu zamanda stres, sinir ve psikolojik sebeplerden dolayı da meydana gelebilmektedir. Hızlı kalp atışlarında endişe eden ki Baş ağrısı, kalp çarpıntısı, Önemsenecek hastalıkların başında yer alan kalp çarpıntısı çoğu zamanda stres, sinir ve psikolojik sebeplerden dolayı da meydana gelebilmektedir. Hızlı kalp atışlarında endişe eden kişilerde şiddetli baş ağrısı, kalp çarpıntısı olabilir. Psikolojik nedenlerden dolayı meydana geldiği düşünülen baş ağrısı, kalp çarpıntısı gibi rahatsızlıklar aynı zamanda ciddi bir kalp hastalığının da habercisi olabilir. Göğüs sıkışması, halsizlik, baş dönmesi ve baş ağrısı gibi yan etkilerde gösteriyorsa böyle durumlarda uzman bir doktora baş vurarak gerekli önlemler alınmalıdır.

Baş Ağrısı, kalp çarpıntısı nedenleri

Psikolojik etkenler; Çoğu hastalığa neden olan sinir, stres ve üzüntü gibi durumlar aynı zamanda baş ağrısı, kalp çarpıntısı gibi durumlara da sebep olabiliyor. Beyin bazı şeyleri kontrol altına alamadığı için ortaya çıkan problemleri ayırt edemiyor ve fiziksel rahatsızlıklara neden olabiliyor. Baş ağrısı, kalp çarpıntısı da sinir, stres ve üzüntü gibi durumlarda fiziksel olarak etki etmiş oluyor. Genel olarak ise panik atak rahatsızlığı olan kişilerde kendini gösterebiliyor.

Sürekli kullanılan ilaçlar; Sürekli kullanılan bazı ilaçlar vücuda yan etki ederek baş ağrısı ve kalp çarpıntısına sebep olabiliyor. Tıbbi ilaçların yanı sıra bazı bitkisel ilaçlarda baş ağrısı ve kalp çarpıntısına neden olabilir.

Yoğun tempo ve fiziksel aktivite; Yoğun çalışan ve spor yaparak fiziksel aktivitede bulunan kişiler kalp çarpıntısı ve baş ağrısından sık sık şikayetçi olurlar. Fazla efor sarf eden ve durgun bir hayata sahip olup daha sonra yoğun bir tempoya giren kişilerde baş ağrısı, kalp çarpıntısı meydana gelebilir.

Kalp hastalıkları; Kalp hastalıklarının belirtileri arasında ilk olarak baş ağrısı ve kalp çarpıntısı gelmektedir. Kalp çarpıntısı tek başına seyir göstermiyor ve yanında ayrıca baş ağrısı, nefes darlığı, halsizlik, göğüste sıkışma gibi etkilerle birlikte devam ediyorsa ciddi bir kalp rahatsızlığının habercisi olabilir.

Not; Uzun süredir baş ağrısı, kalp çarpıntısı gibi rahatsızlıklarınız var ise uzman bir doktora baş vurmayı ihmal etmeyiniz.

]]>
Baş Dönmesi Kalp Çarpıntısı https://www.kalpcarpintisi.org/bas-donmesi-kalp-carpintisi.html Sun, 11 Nov 2018 06:53:33 +0000 Baş dönmesi kalp çarpıntısı, Kalp çarpıntısı kalbin normal ritminin daha hızlı bir şekilde atması ile meydana gelir. Günümüzde çarpıntı rahatsızlığından şikayetçi olan kişiler genelde kardiyoloji ve dahiliye polikli Baş dönmesi kalp çarpıntısı, Kalp çarpıntısı kalbin normal ritminin daha hızlı bir şekilde atması ile meydana gelir. Günümüzde çarpıntı rahatsızlığından şikayetçi olan kişiler genelde kardiyoloji ve dahiliye polikliniklerine başvurmaktadır. Genel olarak kötü bir sonucu olmasa bile kalp ritmi ve bozukluklarına yol açabileceği için kişilerin kontrol altında tutulmasında fayda vardır. Kalp çarpıntısı kalbin düzensiz çalışmasından meydana gelir. Kişilerin kalp atışlarını belirli aralıklarla takip etmesi ve kendini bilmesi gerekir. Kalp atışı bir dakikada 50'nin altında ise ya da 100'ün üzerine çıkıyorsa normal değildir acilen bir kardiyoloji doktoruna görünmekte fayda vardır. Baş dönmesi kalp çarpıntısına eşlik etmesi ve hasta da bayılma gibi rahatsızlıklar meydana gelmesi ciddi bir rahatsızlığın habercisi olabileceği için acilen uzman hekim tarafından kontrol edilmesi gerekir. Kalp çarpıntısı ile baş dönmesinin nedenleri hipertansiyon, kalp krizi, kalp kapakçığında oluşan rahatsızlıklar, Aort darlığı gibi hastalıkların habercisi olabilir. 

Baş dönmesi ve kalp çarpıntısı nedenleri
 • Psikolojik nedenler ve bu yüzden kullanılan antidepresan ilaçlar
 • Çeşitli iç kulak rahatsızlıkları
 • Yatarken çok ani bir şekilde kalkınması gibi çok ani hareketler de bulunulması
 • Uzun süren öksürük nöbetleri
 • Aşırı korku panik ve heyecan halleri
 • Uzun süreli baş ağrıları
 • Çeşitli yaralanmalar
 • Şiddetli uzun süren ağrılar
 • Aşırı derecede alkol sigara ve kahve tüketimi
 • Ağır egzersiz hareketleri
 • Menopoz yada hamilelik döneminde görülen hormonel değişimler
 • Uzun süreli kullanılan antibiyotik tedavileri
 • Madde bağımlılığı gibi nedenlere bağlı olabilir.
Baş dönmesi kalp çarpıntısı tedavi

Bu tip hastaların kesinlikle bu durumda doktora gitmesi şarttır. Hastalar genelde durumu psikolojik sorun gibi görmüş olsalar bile daha farklı kalp problemleri ile karşılaşabilecekleri için bu konuda bilinçli olmaları gerekir. Uzman doktor yapacağı EKG ve tahliller sonucunda teşhis koyarak hastaya nasıl bir tedavi uygulanacağına karar verir.
]]>
Yüksek Tansiyon Kalp Çarpıntısı https://www.kalpcarpintisi.org/yuksek-tansiyon-kalp-carpintisi.html Mon, 12 Nov 2018 05:39:30 +0000 Yüksek tansiyon kalp çarpıntısı, Hipertansiyon yani yüksek tansiyon oldukça önemli bir sağlık sorunudur. Yüksek tansiyon hastalığı olan bir kişinin kalp atışlarında çok fazla hızlanma ve kalp çarpıntıları gibi bazı de Yüksek tansiyon kalp çarpıntısı, Hipertansiyon yani yüksek tansiyon oldukça önemli bir sağlık sorunudur. Yüksek tansiyon hastalığı olan bir kişinin kalp atışlarında çok fazla hızlanma ve kalp çarpıntıları gibi bazı değişiklikler ortaya çıkmaktadır. Çünkü yüksek tansiyonu olan bir kişinin kalp kasları daha hızlı bir şekilde çalışmaya başlar. Vücut tansiyon yüksekliğine karşı kalp atışlarında da hızlanma gösterir. Bu kalp atışları bazen o kadar şiddetli bir hale dönüşür ki kişi kendi kalp atışlarını çok rahat bir şekilde dışarıdan duyabilir. Çeşitli nedenler ile ortaya çıkan yüksek tansiyon aynı zamanda da kalp çarpıntısının oluşmasına sebebiyet verdiği için oldukça büyük bir önem arz etmektedir. Bu yüzden de özelikle de yüksek tansiyon hastası olan kişilerin düzenli olarak tansiyon ilaçlarını kullanması gerekir. Bunun yanı sıra en fazla yüksek tansiyon kalp çarpıntısına neden olan üzüntü, stres, aşırı derecede kaygı gibi duygu durum bozukluklarından mümkün olduğu kadar uzak durulması gerekmektedir.

Yüksek tansiyon kalp çarpıntısı için önceden bir takip yapılması gerekir. Özellikle de zaten tansiyon hastalığı olan bir kişinin günlük tansiyon ölçümü yapılarak not edilir. Çünkü tansiyon yüksekliği kalp çarpıntısına neden oluyor ise mutlaka bu duruma bir çözüm yolu bulunması gereklidir. Ayrıca kişinin kafein içeren içeceklerden ya da kişide yüksek tansiyona neden olacak olan bazı şeylerden uzak durması gerekir. Yani kısaca anlayacağınız kişi kendi kendisinin doktoru olmalıdır. Yüksek tansiyon kalp çarpıntısına neden olacak tüm olumsuz durumlardan uzak kalması gereklidir.

Yüksek tansiyon kalp çarpıntısı belirtileri:

Kişide tansiyon yüksekliğinin yanı sıra kalp atışlarında artma ve çarpıntı gibi bazı olumsuz durumlar ortaya çıkabilir. Özellikle de yüksek tansiyon kalp çarpıntısı belirtileri;
 • Boyunda ve ense kökünde aşırı miktarda ağrı 
 • Baş dönmesi ve baş ağrısı 
 • Ayağa kalkamayacak kadar şiddetli bir halsizlik 
 • Burun kanaması 
 • Gözlerde kızarıklık
 • Titreme 
 • Vücutta karıncalanma 
 • Şiddetli kalp çarpıntısı 
Yüksek tansiyon kalp çarpıntısı tedavisi:

Yüksek tansiyon hastalığı çeşitli nedenler ile ortaya çıksa dahi genel olarak ileri yaştaki kişilerde görülen bir hastalıktır. Bu hastalık tüm vücudu etkilediği gibi aynı zamanda kalp çarpıntısına da neden olmaktadır. Yüksek tansiyon kalp çarpıntısı için öncelikle yapılması gereken şey kişide bu duruma neden olan etkeni tespit etmektir. Eğer tuz, çay, kahve ya da sigara gibi daha farklı şeyler kişiye zarar veriyor ise mutlaka uzak durulması gerekir. Fakat kişinin bilmediği bir durumdan dolayı yüksek tansiyonun yanı sıra bir kalp çarpıntısı varsa o zaman mutlaka bir sağlık kuruluşuna giderek muayene olmanız gerekmektedir. 
]]>
Kalp Çarpıntısı Titreme https://www.kalpcarpintisi.org/kalp-carpintisi-titreme.html Mon, 12 Nov 2018 12:52:54 +0000 Kalp çarpıntısı titreme, bu durumun ortaya çıkmasında bazen kalbin yeteri kadar kan pompalamasından dolayı güçsüz, düzensiz ve hızlı attığı için kalp çarpıntısı titreme meydana gelir. Kalp çarpıntısı titreme sorunu, Kalp çarpıntısı titreme, bu durumun ortaya çıkmasında bazen kalbin yeteri kadar kan pompalamasından dolayı güçsüz, düzensiz ve hızlı attığı için kalp çarpıntısı titreme meydana gelir. Kalp çarpıntısı titreme sorunu, özellikle de kalpte çarpıntı olarak da ifade edilmektedir. Kalp çarpıntısı titreme meydana geldiği zaman panik atak ortaya çıkar. Kalp çarpıntısı titreme her zaman ciddi bir sağlık problemini teşkil etmez. Bilhassa psikolojik nedenlerden dolayı ve yenilen besinlerden kaynaklanabileceği unutulmamalıdır. Kalp çarpıntısı titreme olduğu zaman insanın nabız değerlerini, tansiyon değerlerini ve ateşinin yüksek olup olmadığını kontrol edilmelidir. Çünkü bu gibi durumlar kalp çarpıntısı titreme ile alakalı önemli bilgiler vermektedir.

Kalp çarpıntısı titreme nedenleri
 • Panik atak, stres, bunalım, sinirlilik, kaygı, endişe, üzülme gibi psikolojik etkenlerden dolayı kalp çarpıntısı titreme meydana gelir. Özellikle kişi de oluşan sinirlilik ve panik atak problemi en fazla kalp çarpıntısı titremeye neden olmaktadır. Bununla beraber endişe, aşırı stres vücut titremesinin yanında kalp çarpıntısı titremeyi de meydana getirmektedir.
 • Kişinin kullandığı ilaçlar bazen yan etki edip kalp çarpıntısı titremeyi ortaya çıkarır. Örneğin tansiyon, soğuk algınlığı, alerji gibi bir takım hastalıklar için kullanılan ilaçlar çarpıntıya neden olmaktadır.
 • Kalp çarpıntısı titreme en belirgin özelliği kalpteki hastalıklar olabilir. Kalp çarpıntısı titreme ardından yine göğüs ağrısı, nefes darlığı gibi durumlar kalp çarpıntısı titremeye neden olmaktadır. 

Kalp çarpıntısı titreme tedavisi

Kalp çarpıntısı titremeyi tedavi etmek için öncelikli olarak bir takım alışkanlıklardan uzak durmak gerekir. Bu tedavi olma açısından önem taşır. Gün içerisinde belirli egzersizler yapılmalı ve daha da önemlisi bir kalp doktoruna gidilerek, sorunun tam olarak neyden kaynaklandığını bilmek gerekir. Aynı zamanda uyku düzeni, beslenme düzeni ve kan basıncı değerlerine de dikkat etmek gerekir. 

]]>
Mide Ağrısı Ve Kalp Çarpıntısı https://www.kalpcarpintisi.org/mide-agrisi-ve-kalp-carpintisi.html Mon, 12 Nov 2018 22:02:59 +0000 Mide ağrısı ve kalp çarpıntısı, mide, onikiparmak parmak bağırsağı ile yemek borusu arasında yer almaktadır. Torba şekline benzer bir yapıdadır. Sindirim sistemine ait bir organ olarak karşımıza çıkmaktadır. Mide a Mide ağrısı ve kalp çarpıntısı, mide, onikiparmak parmak bağırsağı ile yemek borusu arasında yer almaktadır. Torba şekline benzer bir yapıdadır. Sindirim sistemine ait bir organ olarak karşımıza çıkmaktadır. Mide ağrısı, yemek yemeden önce veya yemek yedikten sonra kaburgaınn hemen altında hissedilen ağrıdır. 

Mide ağrısı sebepleri;
 • Günlük hayatın getirdiği stres
 • Herhangi bir besine karşı alerjik durum
 • Hormonal sebepler
 • Kişinin bilmediği mide hastalığı
 • Psikolojik nedenler
 • Çevresel faktörler
 • Çok yeme veya içme alışkanlığı
 • Ağır yiyecekler
 • Safra taşı hastalığı
 • Çeşitli mide hastalıkları
 • Alkol ve sigaranın aşırı tüketimi
 • Uzun süreli aç kalma gibi durumlarda mide ağrısı olabilir.
Kalp çarpıntısı, kalbin çok hızlı ve düzensiz olarak atması durumudur. Çarpıntıya bağlı baş dönmesi, göz kararması, nefes almada zorluk, halsizlik görülebilir. 

Mide ağrısı ve kalp çarpıntısı

Reflü ve gastrit gibi mide hastalıkları midede ağrıya neden olmaktadır. Bu durumda nefes alıp vermede güçlük çekilebilir. Göğüs sıkışması ve kalpte baskı hissi meydana geleceğinden mide ağrısı ve kalp çarpıntısı olmaktadır. Özellikle reflü ve gastrit hastalığında çok fazla baharatlı yiyecekler yemek kalp  çarpıntısına neden olmaktadır. 
]]>
Uykuda Kalp Çarpıntısı https://www.kalpcarpintisi.org/uykuda-kalp-carpintisi.html Tue, 13 Nov 2018 05:08:54 +0000 Uykuda kalp çarpıntısı, hemen hemen her insanda meydana gelen bir durumdur. Fakat bu durum bazı insanlarda daha sık rastlanılır. Hatta uyku halinde görülür ve Oldukça rahatsız edici bir durumdur. Gece uyku bölünmesine dahi neden Uykuda kalp çarpıntısı, hemen hemen her insanda meydana gelen bir durumdur. Fakat bu durum bazı insanlarda daha sık rastlanılır. Hatta uyku halinde görülür ve Oldukça rahatsız edici bir durumdur. Gece uyku bölünmesine dahi neden olmaktadır. 

Uykuda kalp çarpıntısı nedenleri nelerdir
 • En önemli sebebi strestir. Kişinin özel veya iş hayatındaki sorunlar buna neden olabilir.
 • Fazla nikotin ve kafein tüketimi de buna sebebiyet göstermektedir.
 • Panik atağı olan insanlarda da sıklıkla görülür. Çünkü panik atak kişinin sinirlerinin gerilmesine yıpranmasına ve kalp çarpıntısına neden olur buda genelde gece uyku esnasında görülmektedir.
 • Anemi ve astım hastası olanlarda görülür.
 • Yüksek tansiyon ve kalp hastası olan kişilerin kullandığı ilaçların etkisinden olayı meydana gelmektedir.
 • Diyet hapları, aşırı egzersizlerde bu duruma sebep olabilmektedir.
 • Kişilerin kandaki oksijen düzeylerinin düşük olması sonucu ortaya çıkar.
 • Yüksek ateşte bu duruma sebep olmaktadır.
 • Çok aktif olup vücudu yormakta uykuda kalp çarpıntısını meydana getirmektedir.
Uykuda kalp çarpıntısı, aslında çok ciddi bir durum olarak görülmez fakat altında yatan bir hastalığında işaretçisi olabilir. Kalp çarpıntısı ile birlikte meydana bir takım sorunlar geliyor ise mesela baş dönmesi, bayılma durumu, istifra etme gibi durumlarda tıbbi yardım gerektirebilir.

Bazende doğal yollar ile tedavi sağlanır. Mesela sakin ve huzurlu bir ortam bu durumu ortadan kaldırabilir. Yoga yapımında kişiyi oldukça rahatlatacaktır. Fazla nikotin ve kafein tüketiminin azaltılması sonucunda rahatlama görülecektir. Bazende aktarlarda satılan bir takım doğal bitkiler ile tedavi sağlanabilir. Fakat bütün bunlara rağmen uykuda kalp çarpıntısı devam ediyor ise ciddi sorunlara neden olma durumundan dolayı cerrahi müdahaleye gerek duyulabilir. Bu sebepten ötürü kalp atışını 24 saat düzenli takip ettirmekte fayda vardır. 
]]>
Dinlenirken Kalp Çarpıntısı https://www.kalpcarpintisi.org/dinlenirken-kalp-carpintisi.html Tue, 13 Nov 2018 06:14:38 +0000 Dinlenirken kalp çarpıntısı, kalp çarpıntısı kişinin kalp atışının gereğinden daha hızlı şekilde olduğunu fark etmesi durumudur. Genel olarak ciddi sorunlardan kaynaklı olmadığı görülen çarpıntının başladığ Dinlenirken kalp çarpıntısı, kalp çarpıntısı kişinin kalp atışının gereğinden daha hızlı şekilde olduğunu fark etmesi durumudur. Genel olarak ciddi sorunlardan kaynaklı olmadığı görülen çarpıntının başladığı zaman, başlama ve sona erdiği süresi arasında geçmekte olan zaman, çarpıntının dışında başka bir sağlık sorununun olup olmadığı da önem arz eder. Ağır egzersizlerden sonra ya da stres anlarında görülmekte olan çarpıntı normal olarak görülür. Lakin uyku halinde ya da kişi bir iş yapmadan dinleniyor ise ve çarpıntısı genede oluyorsa nedenleri mutlaka araştırılmalıdır. Kalp atışları normal bir insanda dakikada 50-100 arasında olur. Dinlenirken kalp çarpıntı yaptığında bu sayı artış gösterir.

Dinlenirken kalp çarpıntısı nedenleri

Dinlenirken kalp çarpıntısının bir sürü nedeni bulunur. Bunlardan bazıları aşırı kilo, gün içerisinde fazla kafein bulunduran içecekleri tüketmek vs. dinlenirken kalp çarpıntısını tetiklediği görülür. Yukarıda saydıklarımızın yanında baş dönmesi, bayılma, aşırı derece öksürük tutması, göğüs ve sırt bölgesinde aşırı ağrı ile beraber kendini göstermekte ise beklemeden bir uzmana gösterilmesi gerekir. Çünkü kalp krizlerinin çoğunda uyku anında gerçekleştiği görülmektedir. Kalp hastalığı ve kalp damar yolu hastalıkları da dinlenirken kalp çarpıntısı yaşamanıza sebep olmaktadır. Kalp çarpıntısı sorununu çok şık yaşamaya başladıysanız bekleme yapmadan işinin ehli bir doktora başvurmanız yararlı olacaktır.

Dinlenirken kalp çarpıntısı nedenleri 
 • Gün içinde çok fazla kafein ve nikotin tüketmek
 • Aşırı stres altında çalışmak, panik ve korku
 • Kalp rahatsızlığı ve damar yolu hastalıkları
 • Ağır işlerde çalışmak ve ağır egzersizler yapılması olarak sıralanabilir.
]]>
Kalp Çarpıntısına Ne İyi Gelir https://www.kalpcarpintisi.org/kalp-carpintisina-ne-iyi-gelir.html Tue, 13 Nov 2018 13:04:17 +0000 Kalp çarpıntısına ne iyi gelir, normal bir insan kalbinin çarpıntısını hissetmez ve duymaz. Eğer kalbinin çalışmasını hissediyorsa çarpıntı var demektir. Bu gibi durumları yaşayan kişilerin en kısa zamanda bir kalp doktor Kalp çarpıntısına ne iyi gelir, normal bir insan kalbinin çarpıntısını hissetmez ve duymaz. Eğer kalbinin çalışmasını hissediyorsa çarpıntı var demektir. Bu gibi durumları yaşayan kişilerin en kısa zamanda bir kalp doktoruna gidip gerekli tetkikleri yaptırmaları gerekir. Kalp çarpıntısında kalp atışları 140 üzerinde olur. Kalp çarpıntısı bazı kişilerde hızlı atımlar şeklinde, kuvvetli vuruşlar şeklinde veya düzensiz atımlar şeklinde hissedilir. Hastalar kalp çarpıntılarını doktora anlatırken bu detayları belirtmeleri, doktorun doğru teşhis koymasına yardımcı olur. Kalp atışını, nabzımızı kontrol ederek anlayabiliriz. Eğer 1 dakikada 90 üzerinde kalp atımı varsa hızlı bir kalp atışı olduğundan bahsedilebilir. Bazı durumlarda hız normal olmakta ancak kalp atışları çok güçlü hissedilir yada kalp bir durup bir atma şeklinde de hissedilebilir. Kalp çarpıntısını taşikardi ile karıştırmamak gerekir, ikisi farklı durumlardır. Çarpıntı da kalbin çalışması hissedilir, taşikardi de ise kalp normalden daha hızlı atar. Kalp istirahat halinde iken 100 altında atmalıdır.

Kalp Çarpıntısına Ne İyi Gelir

Kalp çarpıntısı durumunda eğer doktorunuzun herhangi bir kalp rahatsızlığı teşhisi yok ise bu yöntemler ile kalp çarpıntısının önüne geçilebilir.
 • Valsalva Manevrası: Bu yöntem eski bir yöntem olarak bilinmektedir. Valsalva Manevrası ile birlikte kalp atışları normal hıza düşürülmektedir. Bu teknik ile kafatası içerisinde yer alan vagus siniri uyarılmaktadır. Burun sıkılarak ağız kapatılır. Bu yöntem ile zorla nefes alınmaya çalışılır. Bu yöntem kalp atışlarını yavaşlatacak ve normale dönmesine yardımcı olacaktır.
 • Öksürme: Kalp çarpıntısı yaşayan kişilerin bir kaç dakikalık şiddetli öksürmeleri sonrasında kalp atışları normale dönecektir. Öksürme sırasında göğüs kafesine baskı uygulanacak ve kalp atışlarının ritmini normale döndürmeye yarayacaktır.
 • Derin Nefes Alma: Derin nefes alma kalp çarpıntısına iyi gelen yöntemlerden birisidir. Derin nefes alma panik atağa ve anksiyeteye iyi geldiği gibi kalp çarpıntısına da iyi gelmektedir. Derin nefes almak kalp çarpıntısına iyi gelmekle birlikte aynı zamanda beyine gidecek olan oksijen miktarını da artıracaktır. Bu yöntemde rahat bir yere bağdaş kurularak oturulur, yavaşça burun yolu kullanılarak nefes alıp ağızdan verilir. Nefes verirken aldığımız süreden daha uzun bir sürede vermeye dikkat etmek gerekmektedir. 
 • Soğuk Su: Genellikle vücutta sıvı alımı azaldığında kalp atışları artmaktadır. Kalp çarpıntısına ne iyi gelir sorusunun cevabı olan soğuk su tüketimi arttığında kalp daha normal bir şekilde atacaktır. Soğuk suyu yalnızca içmek değil aynı zamanda yüze veya enseye dökmek de kalp atışları rahatlatabilir. 
 • Şeker Pekmezi: Vitamin ve mineral bakımından zengin olan şeker pekmezi kalp atışlarını normal döndürmek için etkili bir yöntemdir. Kalp çarpıntısına neden olan aneminin ortadan kalkmasını sağlayarak kalp çarpıntısını engelleyecektir.
 • Tarçın: Tarçın her alanda bir şifa kaynağıdır. Her alanda olduğu gibi kalp çarpıntısına da çok iyi geldiği bilinmektedir. Potasyum gibi kalbe faydalı mineraller içerdiği için kalp çarpıntısını ortadan kaldırarak kalp atışlarının normal seviyeye dönmesini sağlayacaktır. 
 • Kedi Otu: Panik atak gibi rahatsızlıklara da iyi gelen kedi otu kalp atışlarını normale döndürmek için de kullanılmaktadır.
 • Alıç: Alıç kalp çarpıntısına ne iyi gelir sorusunun cevabıdır. Alıç çarpıntı için kullanılan önemli bir şifa kaynağıdır. Kalbe giden kan akışını hızlandırmaya yarar. Kalpte bulunan kasların kasılmaları arttırılır ve kalp çarpıntısının önüne geçilmiş olunur. Kalp atışları normale dönecektir.
]]>
Kalp Çarpıntısı Nasıl Geçer https://www.kalpcarpintisi.org/kalp-carpintisi-nasil-gecer.html Wed, 14 Nov 2018 08:14:41 +0000 Kalp çarpıntısı nasıl geçer, kalp çarpıntısı hissi kişiyi oldukça rahatsız eden bir durumdur. Kalbin çok hızlı ve normalden oldukça sert attığını, ritm bozukluğu yada birden çok hızlı vuruş yaptığını hissetme Kalp çarpıntısı nasıl geçer, kalp çarpıntısı hissi kişiyi oldukça rahatsız eden bir durumdur. Kalbin çok hızlı ve normalden oldukça sert attığını, ritm bozukluğu yada birden çok hızlı vuruş yaptığını hissetmek sizi oldukça fazla endişeye düşürmektedir. Bu tür kalp çarpıntılarının nedeni oldukça basit nedenlerden dolayı gelişir ancak yinede ciddi bir problem olup olmadığını öğrenmek için mutlaka doktora gitmeniz gerekir. İçinizin rahat etmesi için doktora gittiğinizde muayene esnasında doktorunuzun altta yatan bir rahatsızlık varsa ona göre uygun tedavi uygulayarak kalp çarpıntısını kontrol altına almak mümkündür. Genellikle kalp atışlarını hissetmek çok efor sarf etmedikçe hissedilmez kalbin atışı normalinden çok daha fazla çalıştığı zaman hissedilir özelikle de egzersiz yaparken ve egzersiz sonrasında vücuda normalinden çok daha fazla kan pompalamak için çok daha sert ve hızlı çarpmaktadır. 

Kalp çarpıntısı nasıl geçer, çalışıyor halde olan kaslara çok daha fazla besin maddesi ile oksijen sağlamaktadır. Bunların dışında vücutta bulunan diğer atık madde ve karbondioksiti çok daha hızlı bir şekilde vücuttan atmaktadır. Çok fazla adrenalin yaşandığında vücut tehlike esnasında kaçma ile savaşma ihtimaline kendisini hazırlandığından dolayı anksiyete kalbin normalinden çok daha fazla hızlı atmasına neden olmaktadır. Kalp atışları gayet normal ancak çok hızlı ise bunun sebepleri adrenalin yükselmesini tetikleyen kahve, enerji içecekleri, çay, kafein içeren içecekler ve yüksek ateş sebep olmaktadır. Tüm bu faktörlerin haricinde normalinden çok daha fazla çalışan tiroid bezi, damar hastalıkları ve alınan birtakım ilaçlarda kalp çarpıntısını tetikleyen en büyük sebeplerden biridir. 

Kalp çarpıntısı nasıl geçer
 • Kalp çarpıntıları eğer çok sık oluyorsa ve kalp çarpıntısı yanı sıra göğüs ağrısı, nefes darlığı ve baş dönmesi de varsa hiç ihmal etmeden mutlaka doktora gitmeniz gerekir. Çünkü altta yatan bir kalp sorunu olabilir.
 • Kalp çarpıntısı ile kalp hastalıklarını önlemek için her gün düzenli bir şekilde egzersiz yapın formda kalmaya özen gösterin, stresi kontrol altına alacak stres yönetimi teknikleri uygulayın, boy uzunluğunuza göre kiloda kalmaya özen gösterin, sigara içmeyin, dengeli ve düzenli beslenin.
 • Kalp çarpıntısı problemi olduğunda endişe yapmayın, korkup daha çok stres yapmayın, gevşemeye çalışın ilk önce rahat bir yere oturarak dinlenmeye özen gösterin. Derin derin nefes alıp vermeye başlayın, soğuk soğuk su için, ellerinizi suya batırıp çıkarın, şiddetli öksürün ve ıkınmak gibi hareketler yapın.
 • Kalp çarpıntılarının tedavi yöntemleri altta yatan nedene göre farklılık göstermektedir mutlaka doktora giderek atlta yatan nedeni tespit edin
 • Eğer kalp çarpıntısı başka bir doku yada organ kaynaklı gelişmiş ise bunun sebebinin iyice araştırılması gerekir ve doktorunuzun tavsiye ettiği ilaçları düzenli bir şekilde kullanmak gerekir.
]]>
Kalp Çarpıntısı Psikolojik https://www.kalpcarpintisi.org/kalp-carpintisi-psikolojik.html Wed, 14 Nov 2018 10:43:02 +0000 Kalp çarpıntısı piskolojik; kalp çarpıntısı kalbin normal vurum sayısının fazla olması ile ifade edilebilir. Bu durum bazı basit nedenlerden dolayı kaynaklı olabileceği gibi altta yatan bazı hastalıklardan dolayı Kalp çarpıntısı piskolojik; kalp çarpıntısı kalbin normal vurum sayısının fazla olması ile ifade edilebilir. Bu durum bazı basit nedenlerden dolayı kaynaklı olabileceği gibi altta yatan bazı hastalıklardan dolayı da kaynaklı olabilir. Özellikle doğuştan kalp ritm bozukluğuna sahip çocuklarda kalp çarpıntısı sürekliliği vardır. Bu gibi nedenlerden dolayı birde kalp çarpıntısının psikolojik olabileceği de ihtimaldir.

Kalp çarpıntısı piskolojik nedenleri;
 • Çevredeki kişilerden etkilenme
 • Sosyal medyadan, televizyondan etkilenme
 • Yorgunluk, strese bağlı olarak çarpıntı hissetme
 • Bazı ilaçların kullanımlarında çarpıntı yapabileceği ihtimalini düşünme 
 • Kalp çarpıntısı olan aile bireylerinden olumsuz etkilenme
Kalp çarpıntısı psikolojik bir durum olarak karşımıza sıklıkla çıkmaktadır. Özellikle internet bilgi kirliliğine bağlı olarak çevremizde bu durumdan etkilenip kalp çarpıntısı psikolojisi yaşamaktadırlar. Yine aynı şekilde beslenmede bilinen yanlış bilinenler kalp çarpıntısı psikolojisi içerisine girilebilir. Kalp çarpıntısı eğer ciddi bir sağlık sorunu, aşırı stres, depresyon halı, aşırı açlık ve yorulma gibi durumlar yok ise psikolojik bir durum olarak söylenebilir. Bu sayılanlardan biri mevcut ise kalp yorulmasına bağlı olarak kalp çarpıntısı söz konusudur. Kalp çarpıntısı gibi bir durum hali içerisinde iseniz konusunda uzman bir hekime muayene olunuz. Kendinizce Hüsnü kuruntu yapmayınız.
]]>
Hızlı Kalp Çarpıntısı https://www.kalpcarpintisi.org/hizli-kalp-carpintisi.html Wed, 14 Nov 2018 13:07:06 +0000 Hızlı kalp çarpıntısı, yaşayan çoğu kişi kalp krizi geçirdiğini düşünmektedir. Kesinlikle böyle değildir diyemesek bile çoğunlukla başka nedenlere bağlı olmaktadır. Hızlı kalp çarpıntısı, cinsiyet fark etmed Hızlı kalp çarpıntısı, yaşayan çoğu kişi kalp krizi geçirdiğini düşünmektedir. Kesinlikle böyle değildir diyemesek bile çoğunlukla başka nedenlere bağlı olmaktadır. Hızlı kalp çarpıntısı, cinsiyet fark etmeden olabilmektedir. Ancak daha çok yetişkin tabaka yaşamaktadır. Hızlı kalp çarpıntısı olduğu zamanlarda kişi bayılacak ve aniden yere düşecekmiş gibi bir his yaşamaktadır. 

Hızlı kalp çarpıntısı nedenleri
 • Tansiyon: Özellikle yaz aylarının çok sıcak dönemlerinde tansiyon problemleri olanların yaşama ihtimali yüksek olan bir durumdur. Bildiğiniz gibi yüksek tansiyon kan basıncının dengesizliği ile alakalı olmaktadır. Bu ani basınç değişimleri kişide hızlı kalp çarpıntısı meydana getirebilmektedir. Bu kişilerin özellikle yaz aylarında bol su içmesi daha yararlı olabilmektedir. 
 • Kafein tüketimi: Yaşantınızda kahve ve çay tüketimi fazla ise hızlı kalp çarpıntısı yaşama ihtimaline davetiye çıkarmış olursunuz. Kafeinin vücutta bu etkisi her içende aynı olmamaktadır. Kimisi 10 kahve içer bir şey olmaz. Ancak çarpıntı yüzünden doktora gittiğiniz zaman ilk soracağı sorulardan biri ''son zamanlarda kahve ve çayı fazla tükettiniz mi'' olacaktır. 
 • Kişinin ruh hali: Bu neden daha az oranda etkili olsa bile vardır. Kişi çok mutsuz olduğu bir günde yada çok mutlu olduğu bir günde hızlı kalp çarpıntısı yaşayabilmektedir. Uzun zamandır beklediğiniz bir sınav sonucunun açıklanmasını beklerken hızlı kalp çarpıntısı yaşayabilirsiniz. Yada kalabalık bir gruba konuşma yapmadan önce yine yaşanabilmektedir. 
 • Alkol ve sigara tüketimi: Düzensiz yaşam biçimi kişinin damar sağlığının bozulmasına neden olarak bu tür sıkıntıların yaşanmasına neden olabilmektedir. Peş peşe sigara içtiğiniz zaman kan basıncının bozulmasına neden olarak hızlı kalp çarpıntısı yaşayabilirsiniz. 
Hızlı kalp çarpıntısına neden olan durumlar genel olarak bu şekilde olmaktadır. Ancak aile yapınızda kalp damar sorunları var ise yılda mutlaka bir kere kontrol yaptırmanız yararınıza olacaktır. 
]]>
Karın Ağrısı Kalp Çarpıntısı https://www.kalpcarpintisi.org/karin-agrisi-kalp-carpintisi.html Thu, 15 Nov 2018 02:55:22 +0000 Karın ağrısı kalp çarpıntısı, genel olarak insanlarda özellikle kış aylarında rastlanan  soğuğun etkisi ile karın ağrısı şikayetleri ile karşılaşan kişiler karın ağrısı oldukça ciddiye alınması gereken bir sağl Karın ağrısı kalp çarpıntısı, genel olarak insanlarda özellikle kış aylarında rastlanan  soğuğun etkisi ile karın ağrısı şikayetleri ile karşılaşan kişiler karın ağrısı oldukça ciddiye alınması gereken bir sağlık sebebidir. Özellikle karın ağrısı soğuk algınlığı rahatsızlığı kişilerde grip, nezle ve zararlı besin tüketiminden kaynaklandığı bilinmektedir. Genel olarak insanlar bilinçsiz olarak tüketilen besinler vücut için zararlı etki sağlamaktadırlar. Özelikle bir kısım gıdaların içerisinde yer alan maddeler kişilerde zehirlenmelere neden olurken; bazı sebeplerden dolayı karın ağrısına rastlanmaktadır. Genel olarak kişilerde görülen baş ağrısı, gözlerde kararma, göğüste sıkışma, kalp çarpıntısı,nefes almama gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Özellikle karın ağrısı kalp çarpıntısı yaşayan kişilerde rastlanan genel şikayetler ise çoğunlukla tüketilen besinler içerisinde bulunan zararlı mikrop ve bakterilerin neden olduğu tespit edilmiştir. Genel olarak karın ağrısı kalp çarpıntısı, yaşayan kişiler gözlem esnasında tüketilen ağır besinlerin vücudun olumsuz şekilde etki etmesinden dolayı kişide çarpıntı gözlenmektedir. İnsanlarda karın ağrısı kalp çarpıntısı şikayetlerinin bir çok nedenleri bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı kişiler çok yönlü bir araştırma yaptırarak bu rahatsızlıklardan en kısa zamanda tedavi ile kurtulma imkanı bulunmaktadır.

Karın ağrısı kalp çarpıntısı nelerdir

Karın ağrısı Kalp çarpıntısına, sebep olan bazı etmenler ise kişilerde zararlı mikrop ve bakteriler iç organ hastalıkları gıda zehirlenmesi gibi ya da yağlı ve ağır besin tüketimi sonucunda kişide karın ağrısı kalp çarpıntısı olarak kendini hissettirmektedir. Özellikle belirtileri ise  göğüs kafesinde sıkışma,nefes alamama, gözlerde kararma, baş ağrısı, mide bulantısı,ve kusma, el ve ayaklarda istem dışı titreme stres ve panik olarak kişilerde karın ağrısı kalp çarpıntısı, olarak bilinen bu rahatsızlık tedavi yöntemleri birçok insanlarda rastlamak mümkündür. Genel olarak karın ağrısı kalp çarpıntısı şikayetleri ise kişinin yeme içme alışkanlığını düzeltilmesi halinde daha kolay tedavi edilirken ancak bir kısım karın ağrısı kalp çarpıntısı, rahatsızlığı bazen kronik sebeplerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Sağlık problemi yaşayan kişiler ise yeme içme düzenine dikkat etmemesi halinde zararlı mikrop ve bakterileri vücuda yayılarak kişilere istenmeyen hasarlar bırakmaktadır. 

Karın ağrısı kalp çarpıntısı tedavisi nasıldır

Karın ağrısı kalp çarpıntısı sürekli bir şekilde devam ediyor ise uzman bir doktora başvurmalıdır. Uzman doktorun bazı kontrol ve tetkikler sonrasında kişinin rahatsızlığının tam olarak belirlenmesi amacıyla kan tahlili veya tomografi röntgen EKG çekilerek kişinin kalp ritmi gözlemlenir ve bu sonuçları sonrasında doktor rahatsızlığın sebebini tespitler ve kişinin  bundan sonra karın ağrısı kalp çarpıntısını, tedavi etmek amacıyla uygun ilaçlar hastaya uygulanır ve hasta tedavi sürecinde doktorun belirtmiş olduğu tedavi yöntemine  uymak zorundadır. Karın ağrısı kalp çarpıntısı sonrasında kullanılan ilaçlar sayesinde kişi sağlığına tekrar  kavuşur. Ancak beklenmeyen bir durum halinde acilen uzman doktora başvurulmalıdır.
]]>
Sürekli Kalp Çarpıntısı https://www.kalpcarpintisi.org/surekli-kalp-carpintisi.html Thu, 15 Nov 2018 03:17:59 +0000 Sürekli Kalp Çarpıntısı; sürekli kalp çarpıntısı normal olmayan bir durum olup, altta yatan bazı nedenlerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Kalp çarpıntısı bireyler arasında farklılıklar göstermekte ve bu değişiklikler ko Sürekli Kalp Çarpıntısı; sürekli kalp çarpıntısı normal olmayan bir durum olup, altta yatan bazı nedenlerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Kalp çarpıntısı bireyler arasında farklılıklar göstermekte ve bu değişiklikler koşma, yürüme, üzüntü endişe gibi bir takım olaylardır. Bireylerde normal kalp atımları ise dakikada 60 ile 100 arasında vurum sayısı normal sayılır. Uzun süre spor yapan kişilerde ise vurum sayısı 50'ye kadar inebilir ve bu normal bir durumdur. Bu gibi bazı durumlarda kalp atım vurumları değişkendir.

Sürekli kalp çarpıntısının nedenleri;
 • Kalp ritm bozukluğu
 • Aşırı stres ve depresyon hali
 • Aşırı sıcak ve soğuk havalara maruz kalmak
 • Alkol, uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklar
 • Uzun süre spor yapmak
 • Hormonal bozukluklar
 • Uzun sür açlık halleri
 • Kansızlık durumu 
 • Aşırı kan kaybı ve şok hali
 • Kalp yetmezliği
 • Sinirsel durumlar
Sürekli kalp çarpıntısı durumunun altında bir çok neden yatmakla beraber, en çok nedenler arasında kalp ritm bozukluğu yer almaktadır. Kalp ritm bozuklukları ise genellikle vücut sağlığına dikkat edilmemesi, kötü beslenme alışkanlığı, stres, depresyon gibi olgular sonucu ortaya çıkmaktadır. Sürekli kalp çarpıntısı sinirsel bir durumda söz konusu olabilir. Bir takım sinirsel fonksiyon kaybı, sinirsel harabiyeti gibi durumlarda da sürekli kalp çarpıntısı nedenler arasındadır. Kafeini alkol gibi metabolizma hızını arttırıcı maddelerin aşırı tüketimi sonucunda da kalp olması gerekenden daha fazla çalışma isteğine girer ve ritm bozukluğu baş gösterir. Aynı şekilde aşırı spor yapan insanların vücut kan oranı fazla olup, oksijen kullanımları da fazladır. Bu gibi durumlarda da kalp aşırı çalışma çabasına girer ve sürekli kalp çarpıntılarını ortaya çıkarır.  
]]>
Devamlı Kalp Çarpıntısı https://www.kalpcarpintisi.org/devamli-kalp-carpintisi.html Thu, 15 Nov 2018 19:31:41 +0000 Devamlı kalp çarpıntısı, sağlıklı bir insan kalp atışlarını hissetmez. Kalbinin çalışmasını eğer hissediyorsa bir problem var demektir. Kişiler kalp çarpıntısını farklı şekillerde hissedebilirler. Bir kısmı şiddetl Devamlı kalp çarpıntısı, sağlıklı bir insan kalp atışlarını hissetmez. Kalbinin çalışmasını eğer hissediyorsa bir problem var demektir. Kişiler kalp çarpıntısını farklı şekillerde hissedebilirler. Bir kısmı şiddetli bir vuruş şeklinde, bazıları düzensiz kalp atışı şeklinde, bazıları çok hızlı atım şeklinde hissederler. Doktor hastalarında teşhis koyarken hastanın ifadelerine göre ayırıcı tanı koymaya çalışır. Bir kalp istirahat halinde iken 100 ün altında atıyorsa normal olarak görülür. Ancak 100 üzerinde ise o zaman çarpıntı var demektir.

Devamlı kalp çarpıntısı nedenleri
 • Kalp çarpıntısının yaşamın içinde bir çok sebebi olabilir. Genellikle fiziksel bir efor sonrasında veya ruhsal bir problem sonrasında meydana gelen bir tepki olarak oluşabilir. 
 • Bazı durumlarda kullanılan bir takım ilaçlar da sürekli kalp çarpıntısına neden olur. Bu ilaçların başında alerji ilaçları, bazı tansiyon ilaçları ve grip ilaçları başı çekerler. Uyku veren antihistaminik tarzı ilaçlarda sürekli kalp çarpıntısı yapan bir diğer faktördür.
 • Çay ve kahve içerisinde bulunan kafeinler de kalp çarpıntısına neden olur.
 • Toksik guatr olarak bilinen, tiroit bezinin fazla çalışmasından kaynaklanan hastalıklarda nabız her zaman 100 ün üzerindedir bu hastalarda da kalp çarpıntısı çok görülür.
 • Bazı vitaminlerin vücutta azlığı da devamlı kalp çarpıntısı yapan diğer bir faktördür. Anemi yaşayan hastaların genelinde çarpıntı görülmektedir.
 • Ayrıca sinir sisteminde meydana gelen gerginlikler de çarpıntıya sebep olur.
 • Hipoglisemi hastalarında, şeker düşme esnasında kalp çarpıntısı yaşarlar. Ancak bu çarpıntı 5-10 dakika süre ile devam eden devamlı kalp çarpıntısı olur.
 • Kalbin kapak hastalıkları da kalp çarpıntısı oluşturur. Küçük yaşlarda romatizmalı hastalıklar yaşayan kişilerin kalp kapaklarında bir takım rahatsızlıklar oluştuğu için ileriki yıllarda kalp çarpıntıları yaşarlar.
 • Kardiyomiyopati denen kalbin kas hastalıklarında kişide kalp çarpıntısı yaptığı gibi kalbin damarları ile alakalı hastalıkları olanlarda damar tıkanıklığı yaşayan kişilerde devamlı kalp çarpıntısı yaşarlar.
Böyle bir durum söz konusu olduğunda kişiler hemen bir uzman doktora baş vurup meydana gelen bu devamlı kalp çarpıntısı nedenini araştırmaları ve gerekli tetkikleri yaptırmaları gerekir. 
]]>
Strese Bağlı Kalp Çarpıntısı https://www.kalpcarpintisi.org/strese-bagli-kalp-carpintisi.html Fri, 16 Nov 2018 19:30:50 +0000 Strese Bağlı Kalp Çarpıntısı, strese bağlı olarak meydana gelen kalp çarpıntısı, özellikle kalbin aniden hızlanması olarak tabir edilir. Bazen insanların kalp atışlarında meydana gelen düzensizlikler ekstra sistol kalp çar Strese Bağlı Kalp Çarpıntısı, strese bağlı olarak meydana gelen kalp çarpıntısı, özellikle kalbin aniden hızlanması olarak tabir edilir. Bazen insanların kalp atışlarında meydana gelen düzensizlikler ekstra sistol kalp çarpıntısı olarak değerlendirilmektedir. Har birey hayatında bir defa bile olsa sinirsel ya da strese bağlı olarak kalp çarpıntısı hissetmiştir. Bu kalp çarpıntısı bazen sevgili ile ilk bakışmada ya da iş yerinde birisi ile kavga ettiğinizde kalp hızınız normalden yükselerek çarpması şeklinde kendisini gösterir. Strese bağlı kalp çarpıntısı, çoğunlukla kişinin kalbinin yerinden çıkacakmış gibi hissetmesi, ağızda oluşan kuruluk ve bayılacakmış olgusu hissetmesine yol açar. Kalp çarpıntısı genellikle her daim baskı altında hayatını yaşayan duygusal kişilerde fazlası ile görünmektedir. 

Strese Bağlı Kalp Çarpıntısı Kimlerde Görülür, 

Bu kişilerin uykularının düzenli olmaması ve çok erken kalktıkları için içlerinde her zaman sıkıntının olduğunu ve hızlı bir şekilde öfkelendiklerini göstermektedir. Panik olan hastalarda özellikle kalp çarpıntısı ilk sırada yer almaktadır. Panik atak yaşayan kişilerde stres daha fazla olduğu için kalp çarpıntısı şikayeti daha fazladır. Panik atak yaşayan kimseler arkadaşları ile konuşurken ansızın ölme ya da boğulma korkusu yaşarlar. Aynı zamanda Kalp çarpıntısı genel olarak düzensiz kalp çalışması şeklinde adlandırılmaktadır. Stresten ve yoğun iş temposu sebebi ile de ortaya çıkan kalp çarpıntısı mevcut olmaktadır. Eğer sizi huzursuz edebilecek kadar kalp çırpıntısı meydana gelmişse, öncelikle günlük hayatta içki, çay, kahve tüketimini büyük ölçüde azaltmalısınız. Aynı zamanda ruhi anlamda bu kalp çarpıntısı meydana gelebilir. Kesinlikle panik yapmayın ve neden kaynaklı olarak meydana geldiğini araştırın. Kilo probleminden kaynaklıysa hemen zayıflayabilirsiniz. Ancak strese bağlı kalp çarpıntısı nöbetler halinde görülüyorsa, nöbet geldiğinde kuvvetlice öksürün, ıkınma manevrası yapın ya da burnunuzu 30 saniye süre ile tutun.
]]>
Kalp Çarpıntısı İçin Dua https://www.kalpcarpintisi.org/kalp-carpintisi-icin-dua.html Fri, 16 Nov 2018 22:04:01 +0000 Kalp Çarpıntısı İçin Dua, Dua en kolay ibadetler arasında yer alır. Bizleri yaratan Rab karşısında olan acz durumunu en güzel dua ile belirtiriz. Maddi sıkıntılarda, manevi sıkıntılarda, sağlık sorunlarında vs. çaresiz k Kalp Çarpıntısı İçin Dua, Dua en kolay ibadetler arasında yer alır. Bizleri yaratan Rab karşısında olan acz durumunu en güzel dua ile belirtiriz. Maddi sıkıntılarda, manevi sıkıntılarda, sağlık sorunlarında vs. çaresiz kalınan her durumda çare Allah'a sığınmaktadır. Rabbimiz Kuran-ı Kerimde Furkan suresinde ''Duanız olmasa ne ehemmiyetiniz var'' diyerek dua ile Allah katında değerimizin arttığını ifade eder. Öyle güzel bir ibadettir ki hem kulluk vazifesini yerine getirirsin hem iç ferahlığı yaşarsın hemde inanarak yaparsan biiznillah sorunlar hallolur. Borçlardan kurtulmadan, sınavları kazanmadan, hayırlı eş bulmadan, hayırlı iş bulmadan, her türlü sağlık sıkıntısına kadar herşey için dua edilip, Allah'tan istenilebilir. Öyle ki ayakkabı bağımız dahi kaybolsa Allah'tan isteyebiliriz. 

Kalp çarpıntısı birçok farklı nedene bağlı olarak gelişebilen rahatsız edici bir durumdur. Kalp çarpıntısı yaşanıldığı zaman hem kavli hem de fiili dua yapılmalıdır. Fiili dua şifa için doktora danışmak verilen tedaviyi uygulamaktır. Bunun yanı sıra kavli dua da eksik edilmemelidir. Kavli dua ise şifa için Allah'tan dilenmek, O'na yalvarmaktır.

Kalp Çarpıntısı İçin Dua
 • Kalp çarpıntısı olan bir hasta için Araf Suresi 43. ayeti temiz bir suya veya yağmur suyuna okunur ve bu su hastaya içirilir. İnanarak, samimi bir şekilde yapıldığı zaman Allah'ın izni ile şifa bulur.
 • Araf Suresi 43. Ayet Meali; Onların kalplerinde kin adına ne varsa Biz onları söküp attık. Altlarından ise ırmaklar akar. ''Hamd bizi buna erdiren Allah'a mahsustur. Allah (cc) bizi erdirmese idi biz hidayete eremezdik. Yemin olsun Allah'ın peygamberleri bize hakkı getirmişler. Onlara, ''İşte yaptığınız güzel, iyi işler neticesinde kendisine varis olduğunuz cennet'' diye seslenilir.''
 • Kalp çarpıntısı olan hastaya İnşirah suresi şehadet parmağı hastanın kalbine konularak okunur yada sure temiz bir suya okunur ve hastaya içirilir.
 • Kalp çarpıntısı olan bir hasta için Araf Suresi 200. ve 201. ayeti temiz bir suya okunur, üflenir ve hastaya içirilir. Hasta hem farklı iç hastalıklarından hem de kalp çarpıntısından kısa zaman içinde kurtulur. 
 • Kalp çarpıntısı olan hasta  ''Ya Hayyu Ya Kayyum. Ya Bediu's-Semavati ve'l Arda min külli kanitun Ya Allah'ü Ya Rahman'' duasını 7 veya 11 kez kendisi okursa Allah'ın izni ile şifa bulunur. Kalbi ferahlar. 
 • Kalp çarpıntısı için yüce yaratıcımızın güzel esmalarından olan ''Ya Basıt'' ismi şerifini 462 defa çektikten sonra ''Allah'ım benim kalbime, göğsüme, ruhuma ferahlık, dinginlik ver. Şüphesiz ki şifayı yaratacak olan da Sensin. Şifamı Sen ver Ya Rabbi.'' diye yalvarmalıdır. 
 • Kalp çarpıntısı olan bir hasta için Al-i İmran Suresi 83. ve 85. ayetleri bir şişe yağmur suyunun içine okunur ve Arapça harfler ile bir kağıda yazılır. Arapça harfler ile ayetlerin yazılı olduğu kağıt yağmur suyu dolu şişeye atılır ve şişenin ağzı kapatılır. Arapça harfler kağıttan silinince su içilir. Allah'ın izni ile şifasını bulur. 
Bunların yanı sıra kalp çarpıntısı için duaların en güzeli Ya Şafi ismi şerifini bol bol çekmektir. İnanarak yapılan her dua cevap bulur. Bu nedenle yapılan duaları samimi, içren yapın. Allah'ın şifayı verecek olan olduğuna kalpten inanın. Kalp çarpıntısı için duaları yaptıktan sonra biiznillah iyileşirsiniz.
]]>
Aşırı Heyecan Kalp Çarpıntısı https://www.kalpcarpintisi.org/asiri-heyecan-kalp-carpintisi.html Sat, 17 Nov 2018 10:52:47 +0000 Aşırı Heyecan Kalp Çarpıntısı; Kalp durmaksızın çalışan bir organ olduğu halde nasıl çalıştığını, nasıl attığını hiç bir şekilde kişiyi hissettirmez. Bazı kişiler zaman zaman göğüs veya karın bölgelerinde ka Aşırı Heyecan Kalp Çarpıntısı; Kalp durmaksızın çalışan bir organ olduğu halde nasıl çalıştığını, nasıl attığını hiç bir şekilde kişiyi hissettirmez. Bazı kişiler zaman zaman göğüs veya karın bölgelerinde kalbin çok hızlı bir şekilde güçlü veya düzensiz attığı hissedilir. Bu duruma çarpıntı denir. Çarpıntı oldukça kişilerde genç, yetişkin ve yaşlı olması fark etmeden yaygın görülen şikayettir. Her zaman kalp çarpıntıları ciddi bir rahatsızlığa işaret etmeye bilir. Fakat yinede bazen endişe verici rahatsızlıklara neden olur. Bu endişeden dolayı kalpte çarpıntı süresi de daha fazla uzayabilir. Kalp çarpıntısının başlıca nedenleri psikoloji nedenler, korku, heyecan, beslenme gibi sorunlardan dolayı kaynaklanır. Bazende çarpıntı çok kahve veya çay gibi içeceklerin çok fazla tüketiminde de görülebilir. Kalp çarpıntısını da belli başlı şikayetler görülür. Bu şikayetler arasında en belirgin olanlar göz kararması, halsizlik, göğüste sıkışma, nefes almada zorluk ve baş dönmesi gibi olarak bilinir. Kalp çarpıntısına neden olan psikolojik nedenler stres, ani korku, kaygı, şaşkınlık ve heyecan gibi durumlar nedeni ile vücutta adrenalin hormonunun salgılanmasına ve aşırı şekilde hızlı kalp atışına neden olmaktadır. 

Aşırı Heyecan Kalp Çarpıntısı ve Nedeni; 

Aşırı heyecan kalp çarpıntısını çok hızlı bir şekilde gerçekleşmesine neden olur. Normal yaşam sürecinde kalbimizin attığını hissetmezken fakat heyecan ve ani bir panik durumunda kalbimizin çok hızlı bir şekilde attığını fark ederiz. Çok fazla kalp çarpıntısının olması bazen panik atak rahatsızlığına neden olmaktadır. Aşırı heyecanda kalp çarpıntısı oluşumu var ise sebebi araştırılarak teşhis konulmalıdır. Psikolojik nedenler veya stres, kaygı, korku, heyecan gibi olaylar kalp çarpıntısının yanı sıra kalp krizini de neden olmaktadır. Kişi her zaman kalp çarpıntısı yaşıyor ise çarpıntıların çok sıradan nedenler sonucu olmadığı için müdahale gerekir. Fakat bazı kalp çarpıntılarının da tehlikesiz olduğu sonucuna varılmıştır. Bu çarpıntılar basit iyi huylu ve masum çarpıntılar olarak bilinir. Bu tarz çarpıntılar kendiliğinden veya çok basit bir tedavi sonucu düzene girer ve sürekli kalp çarpıntısı oluşumu görülmez. Aşırı heyecandan kalp çarpıntısının en büyük nedenlerden biri çok hızlı bir şekilde çarpan kalbin kanın yükselmesine ve aşırı miktarda adrenalin salgılanmasına bağlıdır. Vücuttan aşırı şekilde adrenalin hormonunun salgılanması heyecanlanmaya ve kabin hızlı bir şekilde çalışarak kalp çarpıntısına sebep olur. Aşırı heyecan nedeni ile kalp çarpıntısının olması ciddi bir hastalık belirtisi olmamaktadır. Aşırı heyecanlı olan kişi hemen kendi kendine sakinleşme yoluna gitmelidir. Aksi takdirde aşırı heyecan sonucu kalp çarpıntısı kalp krizine neden olur. Sakinleşmek için kişi koltuğa dik bir şekilde oturtmalı ve sırtını koltuğa dayanmalıdır. Aşırı heyecan sonucu kişinin tansiyonu çıkmış olabilir. Tansiyonu bakılarak kontrol altına alınır. Bu müdahalelerin hemen arkasından bir bardak soğuk su verilerek kişinin kendisini toplanması sağlanır. Temiz havada yürüyerek beyne oksijen gitmesi aşırı heyecan sonucu oluşan kalp çarpıntısının normal seviyelere düşmesi sağlanmış olur. 
]]>
Gece Kalp Çarpıntısı https://www.kalpcarpintisi.org/gece-kalp-carpintisi.html Sat, 17 Nov 2018 16:44:03 +0000 Gece kalp çarpıntısı, Hiçbir hastalığı ya da rahatsızlığı olan bir kişinin kalp atışlarında herhangi bir düzensizlik ya da anormallik yoktur. Fakat bazı insanlarda üzüntü, stres ya da yorgunluk kaynaklı bazı düzensiz k Gece kalp çarpıntısı, Hiçbir hastalığı ya da rahatsızlığı olan bir kişinin kalp atışlarında herhangi bir düzensizlik ya da anormallik yoktur. Fakat bazı insanlarda üzüntü, stres ya da yorgunluk kaynaklı bazı düzensiz kalp ritimleri ortaya çıkmaktadır. Bu kalp ritimlerindeki değişiklikler bazen de hastalık kaynaklı olabildiği için insanlar üzerinde bazı olumsuz durumların ortaya çıkmasına neden olabilir. Kalp çarpıntısı bu durumlarda kendini en iyi bir şekilde ifade eden bir belirtidir. Kalp çarpıntısı insanlar üzerinde sıkça görülen bir sorundur. Oldukça büyük rahatsızlıkların meydana gelmesine neden olabildiği gibi bunun yanı sıra aşırı yorgunluk gibi durumlardan dolayı da ortaya çıkabilmektedir. Bu durum kişide bazen panik ve korku gibi durumların meydana gelmesine neden olsa dahi kişinin öncelikle sakin olması gerekmektedir. Bazı kişilerde bu kalp çarpıntıları geceleri uykudan uyandıracak kadar fazla olabilir. Eğer gece kalp çarpıntısı ile karşı karşıya kalır iseniz mutlaka bu duruma bir çözüm yolu bulmanız gerekmektedir.

Kişilerde meydana gelen kalp çarpıntıları illa da bir hastalık sonucunda oluşmayabilir. Çünkü kalp hastalıkları genel olarak kişinin yaşamış olduğu sorunlar ile daha yakından ilişkilidir. Ayrıca da kalp çarpıntısı gibi bazı durumlar tüm vücudu etkilediği için daha büyük bir önem arz etmektedir. Geceleri uykuda iken kalp çarpıntısı ile uyanan bir kişi de korku ve panik gibi bazı durumlar da ortaya çıkabilmektedir. Bu durum gece kalp çarpıntısı miktarının artmasına zemin hazırlar. Fakat alkol sigara, tütün gibi zararlı madde kullanımı da geceleri kalp çarpıntısı gibi bazı olumsuz durumların oluşmasına neden olmaktadır. 

Gece kalp çarpıntısı nedenleri:

Her insanın karşılaşmış olduğu ya da karşılaşabileceği bir sorun olan kalp çarpıntısı geceleri de ortaya çıkmakta hatta kişinin uykudan uyanmasına bile neden olmaktadır. Bu durum kişiler de çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıksa dahi genel olarak aynı belirtilerin meydana gelmesine neden olmaktadır. Gece kalp çarpıntısının nedenleri ise;
 • Aşırı derecede yorgunluk 
 • Stres, üzüntü 
 • Alkol ve sigara kullanımı 
 • Kalp hastalıkları 
 • Kansızlık 
 • Aşırı terleme 
 • Spor ya da egzersiz yapımı 
 • Grip, soğuk algınlığı 
 • Uyku düzensizliği
 • Aşırı miktarda kahve ve çay içmek 
Gece kalp çarpıntısı tedavisi:

Kalp çarpıntısı son derece önemli olan bir durumdur. Ve en kısa süre içerisinde gece kalp çarpıntısına neden olan bu durumun tedavi edilmesi gerekir. Fakat gece kalp çarpıntısına neden olan etkenin ilk olarak neyden dolayı kaynaklandığının belirlenmesi gereklidir. Çünkü bazı insanlarda gece kalp çarpıntısı bir hastalık yüzünden meydana geldiği gibi kimi insanlarda da aşırı derecede stres, sıkıntı ve yaşanan problemlerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Kişi de gece kalp çarpıntısına neden olan etken belirlendikten sonra tedaviye başlanır. Eğer kahve, çay, sigara gibi nedenlerden dolayı ise kişinin bu maddelerden uzak durması gerekir. Eğer gece kalp çarpıntısının meydana gelmesinden neden olan etken bir hastalık sonucunda oluştu ise o zamanda kişinin mutlaka doktor kontrolünde olması gerekir. Doktorunuzun vermiş olduğu tedaviyi eksiksiz bir şekilde uygulamanız gerekmektedir.
]]>
Banyoda Kalp Çarpıntısı https://www.kalpcarpintisi.org/banyoda-kalp-carpintisi.html Sun, 18 Nov 2018 16:15:15 +0000 Banyoda Kalp Çarpıntısı, kalp çarpıntısı özellikle kişinin kendi kalp atışını hissetmesinden hızlı olarak atmasından kaynaklanmaktadır. Sağlıklı insanların kalp atışları 1 dakika içinde 60 ile 100 defa atar, ancak baz Banyoda Kalp Çarpıntısı, kalp çarpıntısı özellikle kişinin kendi kalp atışını hissetmesinden hızlı olarak atmasından kaynaklanmaktadır. Sağlıklı insanların kalp atışları 1 dakika içinde 60 ile 100 defa atar, ancak bazı sebeplerden dolayı normal ritmin dışında atabilmektedir. Bu yaşanan durum çoğunlukla kalp çarpıntısı olarak adlandırılmaktadır. Günlük aktivitelerde yapılan egzersiz, heyecan, korku, mutluluk, beslenme ve stres düzenlerine bağlı olarak kişide meydana gelen kalp çarpıntısı gayet normaldir. Kalp çarpıntısına yol açan en önemli etkenlerden bir tanesi de banyoda kalp çarpıntısının meydana gelmesidir. 

Banyoda Kalp Çarpıntısı Neden Meydana Gelir, 

Herkesin günlük hayatta sağlıklı bir birey olarak yaşamını devam ettirmesi için hijyen kurallarından biriside banyo yapılmasıdır. Soğuk su ile yapılan duşta meydana gelen kalp çarpıntısı çoğunlukla soğuk suyun inanların vücudunu ısıtmak istemesi ile metabolizmanın hızlı çalışmasından kaynaklanmaktadır. Banyoda kalp çarpıntısına sebep olan soğuk su kan dolaşımının hızlanmasına ve kalbe kanın hızlı şekilde pompalanmasına sebep olur. Bunun neticesinde banyoda kalp çarpıntısı durumuna zemin hazırlanmış olur. İnsan vücudunda iyi kan dolaşımı özellikle kardiyovasküler sağlık bakımından önemli bir unsurdur. Banyoda kişinin soğuk su ile aldığı duş vücuttaki damarların daralmasına ve kan akışının hızlı olarak gerçekleşmesine neden olmaktadır. Banyoda soğuk su ile duş alma ilk olarak hızlı şekilde kalp çarpıntısına neden olmaktadır. Bu durum gayet normaldir, çünkü vücut soğuk suya tepkime göstermektedir. Banyo sonrasında kişi kendisini daha iyi hisseder. Ancak banyoda kalp çarpıntısı bazen iyi sonuçlar vermeyebilir. Kalp ile ilgili problemi olan kişiler genellikle bu şok etkisi yaratan durumdan uzak durmalıdır. Soğuk su kalbi zorlayarak bir takım komplikasyonların oluşmasına zemin hazırlayabilir. Banyoda kalp çarpıntısı aynı zamanda tam tersi olarak sıcak duş esnasında da ortaya çıkabileceği unutulmamalıdır.
]]>
Ani Kalp Çarpıntısı Ve Terleme https://www.kalpcarpintisi.org/ani-kalp-carpintisi-ve-terleme.html Mon, 19 Nov 2018 08:56:13 +0000 Ani kalp çarpıntısı ve terleme: Vücudumuzdaki bütün organlar birbirinden önemlidir. Bu yüzden organların sağlığını korumalı ve onlara iyi bakmalıyız. Aksi takdirde istemediğimiz sonuçlarla karşılaşabiliriz. Bu önemli or Ani kalp çarpıntısı ve terleme: Vücudumuzdaki bütün organlar birbirinden önemlidir. Bu yüzden organların sağlığını korumalı ve onlara iyi bakmalıyız. Aksi takdirde istemediğimiz sonuçlarla karşılaşabiliriz. Bu önemli organlardan biri de kalpdir. Hatta kalp organlar arasında en önemli olan organdır diyebiliriz. Kalp sağlığına dikkat etmeliyiz. Kalp rahatsızlıklarına birden çokşey sebep olabilir. Kalp hastalıklarından biri de kalp çarpıntısıdır. Kalp çarpıntısı kişiyi her anlamda olumsuz etkiler. 

Kalp çarpıntısı kişinin hareket etmesini zorlaştırır ve diğer birçok işten kişiyi alıkoyar. Kalp çarpıntısı bir anda oluşabileceği gibi sürekli olarak da meydana gelebilir. Sürekli meydana gelen kalp çarpıntılarında kişi hazırlıklı olur ve oluşacak herhangi bir zarara karşı çözüm yolunu bilir. Ama aniden oluşan kalp çarpıntısına karşı çözüm üretmek zordur. Kalp çarpıntısı karın ve göğüs bölgelerinde kalbin çok hızlı ve düzensiz bir şekilde kalbin atması olayıdır. Kalp çarpıntısı durumunda çarpıntının sesi dışarıdan duyulacak şekilde atar. Kalp çarpıntısı her zaman kötü bir rahatsızlığa işaret etmez. Fakat kalp çarpıntısı meydana gelen kişi heyecan yapar ve strese girer. Böyle bir durumda kişi terlemeye başlar. Kalp çarpıntısı ve terleme meydana gelen kişi yediği yiyeceklere dikkat etmelidir. Çünkü kalp çarpıntısı ve terlemenin diğer bir sebebi ise doğru beslenmedir. Kişide oluşan kalp çarpıntısının bu nedenlerden başka nedenleri de vardır. Bu nedenler arasında birkaç madde bulunur.

Ani kalp çarpıntısı ve terleme nedenleri:

Kalp çarpıntısı psikolojik olarak meydana gelebilir. Çünkü kalp çarpıntısı yaşayan kişi strese girer, heyecana kapılır, endişelenir. Bu durum kişinin terlemesine ve hatta kalpte meydana gelen çarpıntının artmasına neden olur. Kalp çarpıntısı olan kişi öncelikli olarak sakin olmalı ve bir yere oturmalıdır. Ayrıca yediğimiz ve içtiğimiz herşeye dikkat etmemiz gerekir. Çünkü bazı gıdalar kalp çarpıntısı ve terleme oluşmasına neden olur. Özellikle kahve tüketimi azaltılmalı ve hatta kişi kahve tüketmemelidir. Kalp çarpıntısı ve terleme başka bir sağlık sorunundan da meydana gelebilir. Kişi stresten uzak durmalıdır ve üzücü bir olay yaşamamaya dikkat etmelidir.

Ani kalp çarpıntısı ve terleme belirtileri: 

Kalp çarpıntısı ve terleme belirtileri arasında göz kararması, bayılma, baş dönmesi, halsizlik ani kalp çarpıntısı ve terleme nedenleri arasında bulunur. Ani kalp çarpıntısı ve terleme önlenmesi için hemen doktora gidilmelidir.

Ani kalp çarpıntısı ve terleme durumunda kişi bir yere oturmalı veya uzanmalıdır. Kişi dinlendirilmeli ve çarpıntı geçtikten sonra da herhangi bir iş yapmamalıdır. Çarpıntının devam etmesi durumunda acil bir şekilde hasta doktora götürülmelidir.
]]>
Menopoz Kalp Çarpıntısı Yaparmı https://www.kalpcarpintisi.org/menopoz-kalp-carpintisi-yaparmi.html Mon, 19 Nov 2018 14:22:54 +0000 Menopoz kalp çarpıntısı yapar mı, menopoz kadında yumurtaların biterek, adet kanamasının durması olarak bilinen bir durumdur. Eğer kadında adet kanaması, 1 yıldır olmuyorsa menopoz dönemine girmiş demektir. Kadınlarda menopoz Menopoz kalp çarpıntısı yapar mı, menopoz kadında yumurtaların biterek, adet kanamasının durması olarak bilinen bir durumdur. Eğer kadında adet kanaması, 1 yıldır olmuyorsa menopoz dönemine girmiş demektir. Kadınlarda menopoz dönemi genellikle 40-52 yaşlar arasıdır. Bazı kadınlarda bu dönemler 4-5 yıl sürebilir. Kadınlarda menopoz dönemlerinde östrojen hormonlarında azalmalar meydana gelir bu hormonun azalması ise kadında bir takım kalp damar sağlığını etkileyerek, vücutta metabolik değişiklikler yaratır aynı zamanda da bu süreç içine giren kadın belli bir yaşlanma dönemine de girmektedir. Menopoz kalp çarpıntısı yapar mı diye bir sorunun cevabı tabi ki evettir. Çünkü kadında bu dönemde bedenin de bir çok hormonal değişiklikler yaşanmaktadır. Menopoz dönemine kadar kadını bu hormonlar bir çok kalp hastalıklarından korurken sonrasında onu koruyacak hormonların azalmasıyla kemik erimesi, kalp hastalıkları gibi problemler gün yüzüne çıkar.

Menopoz belirtileri
 • Menopoz dönemindeki kadınlar düzensiz adet kanamaları yaşamaya başlarlar.
 • Yine bu dönemlerde sıklıkla sıcak basmaları yaşanır. Özellikle de yüze vuran terlemeye neden olan sıcaklıklar.
 • Düzensiz kalp atışları menopoz döneminde sık yaşanan bir durumdur. Kalp hızlı vurmalar şeklinde nöbetler şeklinde gelir. Ani olarak başlayan kalp atışları zor rahatlayıp geçer. Östrojen hormonunda meydana gelen değişiklikler sinir ve dolaşım sistemini de olumsuz etkilediği için bu sistemleri aşırı uyararak kalp çarpıntısı yapar. 
 • Yine menopoz döneminde kadında elektrik çarpması hissi yaşanır Bu elektrik şokları kısa süreli oluşup sonrasında yok olur kalp çarpıntısı hissini yaratan yine kadında yaşanan hormonlarda ki dalgalanmalardır.
Menopoz döneminde kalp çarpıntısını önlemek için yapılması gerekenler
 • Öncelikle bir doktora muayene olduktan sonra doktor da uygun görürse menopoz döneminde meydana gelen bu kalp çarpıntılarını önlemek için vücutta eksilen hormonlar yerine konduğunda bu şikayetlerin en az seviyelere indiği görülmektedir. 
 • Ayrıca bu kalp çarpıntılarını önlemenin bir diğer yolu ise, haftada bir kaç kez düzenli yapılan egzersizlerdir. 
Bayanlarda 55 yaşından sonra meydana gelen çarpıntıların daha detaylı araştırılması gerekir. Menopozdan sonra bayanlarda kalp damar hastalıkları artarak erkeklerle aynı seviyelere gelir. Doğurganlık döneminde kadınlarda kalp hastalıkları, kalp çarpıntıları daha az yaşanır. Menopoz sonrası bayanlarda özellikle hormonların değişmesiyle kalp çarpıntısı şikayetleri daha fazla yaşanır. 
menopoz kalp çarpıntısı yapar mı sorusuna evet yapar dedikten sonra bu çarpıntının kalple alakalı bir rahatsızlıktan mı yoksa menopoz dönemde yaşanan östrojen azalmasından mı kaynaklandığını öğrenmek gerekir.
]]>
Mide Ağrısı Kalp Çarpıntısı Yaparmı https://www.kalpcarpintisi.org/mide-agrisi-kalp-carpintisi-yaparmi.html Tue, 20 Nov 2018 12:14:42 +0000 Mide ağrısı çarpıntı yapar mı, genel olarak insanlarda görülen midede rastlanan bir tür rahatsızlık  olarak bilinen hazımsızlık sorunu var ise bu rahatsızlık kişilerde kalp çarpıntısına sebep  olabilmektedir. Genellikle Mide ağrısı çarpıntı yapar mı, genel olarak insanlarda görülen midede rastlanan bir tür rahatsızlık  olarak bilinen hazımsızlık sorunu var ise bu rahatsızlık kişilerde kalp çarpıntısına sebep  olabilmektedir. Genellikle çarpıntı kişinin kalbinin düzensiz ve çok hızlı atması sebebiyle oluşan kişileri etkileyen bir durumdur.  Genel olarak mide ağrısı kişilerde baş dönmesi göz kararması mide bulantısı ve kusma gibi durumlar görülürken; kişilerde kalp çarpıntısı esnasında akla ilk gelen durum ise kalp ile ilgili olarak yaşanan rahatsızlıklardır. İnsanlarda kalp çarpıntısı sadece kalp rahatsızlıklarına bağlanması gereken bir problem olurken; kişilerde kalp çarpıntısı olarak beslenme alışkanlıkları içerisinde ve psikolojik nedenler ile de oluşan  bir problem olmaktadır. Özellikle kişilerde mide ağrısı kalp çarpıntısına sebep olan diğer nedenler ise mide ağrılarına neden olan gastrit, ülser, mide bölgesinde oluşan baskı sebebi olarak midede ağrı oluşturur ve ağrı sebebiyle kişinin mide üzerinde kalp çarpıntısına neden olmaktadır. 

Mide ağrısı çarpıntı yapar mı, genel olarak bu çarpıntılar ve rahatsızlıkları kişilerde gastrit, reflü ve ülser gibi bu tip mide problemleri mide üzerinde baskı oluşturarak kalp çarpıntısına sebep olabilmektedir. Mide ağrısında en önemlisi ise kişinin düzensiz ve sağlıksız  beslenme alışkanlıklarının içerisinde mide içinde yaratacağı olumsuz etkilerinin sebebi ile mide ağrısı ve buna bağlı olarak da kalp çarpıntısı oluşturma riski oldukça yüksektir. Genel olarak özellikle gastrit ve ülser hastalarının dikkatli olup daha çok baharatlı yiyeceklerden ve tükettikleri gıdalar mideye zarar vererek ağrılarının artmasına sebep olmaktadır. Kişilerde rastlanan bu ağrılar vücuda baskı oluşturur ve nefes almada oldukça zorlanmaktadırlar. Genel olarak kişilerin yapmış olduğu yanlış nefes alıp vermede kişinin zorlanması sebebi ile kalbi etkileyerek çarpıntıya neden olur. Özellikle kalp çarpıntısı mide ağrısı sebebi ile oluşan hastalık tanısı kişinin  hikayesi ve genel durumu ve rahatsızlıkları dinlenerek konulmalıdır. Özellikle bu teşhis için hastanın genetik durumu ve yaşı ve kilosu da oldukça önemlidir. Hastanın  sonuç ya da başlangıç ne olursa olsun bu gibi durumlar önemsenmelidir ve en kısa sürede doktora başvurulmalıdır.
]]>
Panik Atak Kalp Çarpıntısı https://www.kalpcarpintisi.org/panik-atak-kalp-carpintisi.html Wed, 21 Nov 2018 11:54:40 +0000 Panik atak kalp çarpıntısı, daha çok psikolojik olarak ortaya çıkan panik atak kalp çırpıntısı, korku, heyecan, stres, bunalım, baskı gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Ciddi sağlık problemi olan panik atak kalp Panik atak kalp çarpıntısı, daha çok psikolojik olarak ortaya çıkan panik atak kalp çırpıntısı, korku, heyecan, stres, bunalım, baskı gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Ciddi sağlık problemi olan panik atak kalp çarpıntısı, günümüzün en önemli sağlık sorunlarından birini teşkil etmektedir. Panik atak kalp çarpıntısı, bir takım nedenlerden dolayı meydana gelmektedir. 

Panik atak kalp çarpıntısı belirtileri

 • Ara ara mide bulantısı ve midede kramplar oluşması
 • Kalp ritminin bozulması ve damarların tıkanması
 • Korku, heyecan, stres, bunalım gibi durumların ortaya çıkması
 • Göğüs kafesinde sıkışma
 • Baş dönmesi ve vücudun titremesi

Panik atak kalp çarpıntısı nedenleri

 • Adrenalin hormonlarının fazla üretilmesinden kaynaklanmaktadır.
 • Bir takım duygulardan meydana gelen panik atak beraberinde kalp çarpıntısını getirir.
 • Kronik hastalıklar bir çoğu panik atak kalp çarpıntısına neden olur.
 • Bakteri ve mikroplar
 • Psikolojik rahatsızlıklar
 • Kullanılan ilaçların yan etki etmesi

Panik atak kalp çarpıntısı tedavisi

Panik atak kalp çarpıntısı durumunu yaşayan kişilerin yaratılışları gereği hep korku, heyecan ve stres ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Tabii bu durumun geçici bir hali söz konusu ise, bir takım faktörlerden kaynaklandığını bilinmelidir. Fakat sürekli panik atak kalp çarpıntısı devam ediyorsa, çok ciddi hastalıkların belirtisi olabilir. Bu hastalıklar sonrasında meydana gelen panik atak kalp çarpıntısı, bu konuda uzman doktorlar gözetimi adı altında tedavi edilmelidir. Bu uzman doktorların yapacağı tetkikler sonrasında hastada meydana gelen rahatsızlıkların sebepleri araştırılır ve bunun yanında EKG yöntemleri, tomografi ve kalp ritmi gibi cihazlarla ölçüm yapılır. Daha sonra kan tahlilleri ile hastalığının durumu araştırılır. Panik atak kalp çarpıntısını engelleyen sakinleştirici ilaçlar verilerek rahatsızlık tedavi etmeye çalışılır. Bu yöntem sayesinde kişi kısa sürede eski sağlığına kavuşur. Bu tedavi sürecinde yolunda gitmeyen bir durum varsa kesinlikle doktora bildirilmesi gerekir.

]]>
Kahve İçince Kalp Çarpıntısı https://www.kalpcarpintisi.org/kahve-icince-kalp-carpintisi.html Thu, 22 Nov 2018 02:03:04 +0000 Kahve içince kalp çarpıntısı, az yada çok çoğu kişide olmaktadır. Burada kahvenin miktarı kişiden kişiye değişebilmektedir. Kimi insanda bir fincan kahve çarpıntı yaparken, kiminde 3 fincan etki etmez. Kahve içince kalp Kahve içince kalp çarpıntısı, az yada çok çoğu kişide olmaktadır. Burada kahvenin miktarı kişiden kişiye değişebilmektedir. Kimi insanda bir fincan kahve çarpıntı yaparken, kiminde 3 fincan etki etmez. Kahve içince kalp çarpıntısı kadın erkek herkeste olmaktadır. Tabi bu çarpıntı ilk başlarda kriz olarak algılanmaktadır. Çünkü neredeyse yere düşürecek şekilde nefes kesilmesi olabilmektedir. 

Kahve içince kalp çarpıntısı neden olmaktadır

Kahve içince kalp çarpıntısı olmasının esas nedeni kahvenin içerisinde bulunan kafein olmaktadır. Genelde kahveyi içmemizin nedeni uykunun kaçması için olmaktadır. Kimi insan kahve içmeden güne başlayamaz. Zaten yapılan araştırmalar kahvenin bir çok yararını ortaya koymaktadır. Ancak belli dönemlerde kan içerisinde meydana gelen kafein artışı kalp ritminin bozulmasına neden olabilmektedir. Meydana gelen çarpıntı bazen ufak bir ritm, bazende daha sert bir kas seğirmesi gibi olmaktadır. Bu durumu yaşayan biri olarak hoş bir durum olmadığını söyleyebilirim. Ancak konu üzerinde bilinçlendiğiniz zaman çok kafaya takmamaya başlamaktasınız. Tabi kafaya takmamak sürekli kahve içeceğiniz manasına gelmemelidir. 

Kahve içince kalp çarpıntısı nasıl engellenebilir

Bu çarpıntının engellenmesi için kahve miktarının azaltılması gerekmektedir. Yada gün içerisinde bol su tüketmeniz bir nebze faydalı olabilecektir. Aynı zamanda kahve ile beraber sigara içiyor iseniz daha fazla çarpıntı olma ihtimali meydana gelmektedir. Kahve içince kalp çarpıntısı çok sık ve rahatsız olmaya başlar ise mutlaka doktora görünmeniz gerekmektedir. Doktor kalp ritminin kontrolünü yaparak durumun seyrine bakacaktır. Sağlıkla kalmanız dileğiyle. 
]]>
Sinirsel Kalp Çarpıntısı Nasıl Geçer https://www.kalpcarpintisi.org/sinirsel-kalp-carpintisi-nasil-gecer.html Thu, 22 Nov 2018 21:50:29 +0000 Sinirsel Kalp Çarpıntısı Nasıl Geçer, Sinirsel kalp çarpıntısı, kalp çarpıntısı arasında en yaygın olarak karşılaşılan türdür. Sinirsel kalp çarpıntısı nedenleri; iç sıkıntısı, huzursuzluk, yoğun çalışma hay Sinirsel Kalp Çarpıntısı Nasıl Geçer, Sinirsel kalp çarpıntısı, kalp çarpıntısı arasında en yaygın olarak karşılaşılan türdür. Sinirsel kalp çarpıntısı nedenleri; iç sıkıntısı, huzursuzluk, yoğun çalışma hayatı, gerginlik, sorunlar içinde yaşam savaşı gibi pek çok farklı etkendir. Bunların yanı sıra birtakım iç hastalıkları da sinirsel kalp çarpıntısına neden olabilir. Örnek olarak zehirli guatr verilebilir. Zehirli guatr tıp dilinde hipertiroit guatr olarak da bilinir. Bu ve bunun gibi riskli durumlar ile ortaya çıkacağı için sinirsel kalp çarpıntısı hafife alınmamalı ve doktora danışılmalıdır. Teşhis ve tanı işlemlerinden sonra uygun tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. 

Sinirsel Kalp Çarpıntısı Nasıl Geçer
 • Sinirsel kalp çarpıntısı için lebak ağacı yaprakları oldukça etkili bir tedavi yöntemidir. Lebak ağacı çiçek açmayan, hoş kokulu ve çınar ağacına benzerdir. Sinirsel kalp çarpıntısı için yaprakları kullanılan lebak ağacının başka sıkıntıları için de meyvesi yada tohumu kullanılabilir. Sinirsel kalp çarpıntısı için lebak ağacı yaprakları su içinde kaynatılır. Kaynayan suyun buharı hastalık boyunca koklanır. Kısa zaman içinde kalp çarpıntılarında azalma, ferahlama hissedersiniz.
 • Ballı baba bitkisi su içinde kaynatılır. Yemeklerden önce veya yemek yerken ballı baba bitkisinin kaynatılmış suyu tüketilir. Bir fincan tüketmek yeterli olacaktır. 
 • Yemeklerden sonra turunç ağacı meyveleri bol bol yenilir. Sinirsel kalp çarpıntısı nasıl geçer sorusunun en güzel cevaplarından birisi turunç ağacı meyveleridir. Tüketiminden kısa zaman sonra kalp çarpıntılarında azalma, sinirsel ferahlama ve yatışma olur.
 • Çubuk tarçının kabuğundan ufak bir parça her gün koparılır ve çiğnenir. Tarçının sakinleştirici ve yatıştırıcı niteliği sayesinde kısa zamanda sinirsel kalp çarpıntılarında hafifleme olur. 
Bunların yanı sıra sinirsel kalp çarpıntısının yaşanmasını azaltmak için kahve, sigara, alkol ve enerji içeceklerinin tüketiminden uzak durun. Bunlar yerine bol meyve, bitki çayları (özellikle papatya ve melisa çayı), bol bol su tüketmelisiniz. Temiz havada spor yapmak hem kalbi rahatlatır, dinlendirir hem de daha sağlıklı bir yaşama kavuşmanıza yardımcı olur.
]]>
Durduk Yere Kalp Çarpıntısı https://www.kalpcarpintisi.org/durduk-yere-kalp-carpintisi.html Fri, 23 Nov 2018 17:45:24 +0000 Durduk Yere Kalp Çarpıntısı; kişinin kendi kalp atışlarını normalden daha çok ve belirgin şekilde hissetmesine kalp çarpıntısı adı verilmektedir. Kalp çarpıntılarının bir çok sebebi olabilir. Korku, egzersiz, panik atak, Durduk Yere Kalp Çarpıntısı; kişinin kendi kalp atışlarını normalden daha çok ve belirgin şekilde hissetmesine kalp çarpıntısı adı verilmektedir. Kalp çarpıntılarının bir çok sebebi olabilir. Korku, egzersiz, panik atak, heyecan veya sıkıntı gibi nedenlerden insanlar kalp çarpıntısı yaşamaktadırlar. Ortada bu belirtiler yokken durduk yere kalp çarpıntısı yaşayanların altında yatan neden mutlaka araştırılmalıdır. Durduk yere kalp çarpıntısı şikayeti günümüzde oldukça yaygındır. Aslında kalp çarpıntısı tek başına korkulacak büyük bir sıkıntı olmasa da bununla beraber yaşanan bazı belirtiler kalp çarpıntısının ciddi hastalıkların da belirtisi olduğunu bizlere göstermektedir. Bazı önemsenmeyen kalp çarpıntıları ölümle bile sonuçlanabilmektedir. Burada önemli olan kalp çarpıntısının ne zaman başlayıp ne zaman bittiği, dinlenirken de çarpıntı yaşanıyorsa ve çarpıntı ile birlikte başka semptomlar da yaşanıyorsa mutlaka bir hekime başvurulması gerekmektedir. 

Durduk Yere Kalp Çarpıntısı Nedenleri
 • Taşikardi denilen kalbin hızlı atması,
 • Kalp atışlarının yavaşlaması,
 • Tansiyon,
 • Şeker hastalığı,
 • Psikolojik sebeplerden dolayı durduk yere kalp çarpıntısı yaşanabilmektedir.
Durduk yere kalp çarpıntısı tek başına ciddi bir sorun oluşturmasa da beraberinde bayılma, baş dönmesi, terleme ve göğüs ağrısı gibi şikayetler bulunuyorsa acil müdahale edilmelidir. Durduk yere kalp çarpıntısı hangi aralıklarla yaşandığı veya kişinin kullandığı bir ilaçtan kaynaklanıp kaynaklanmadığı araştırılmalıdır. Bir sonraki aşama olarak holter cihazı ile 24 saatlik süre içerisinde kişinin kalp atışları incelenmelidir. Kalp sağlığımızı korumamız için yoğun egzersiz, fazla kilo, sigara, alkol, uyku ve beslenme düzenine önem göstermeliyiz ve mutlaka bu şikayetlerde bir hekime başvurmalıyız. Durduk yere kalp çarpıntısı şikayetinin genellikle tedavisi şikayetlere yönelik gerçekleşmektedir. Bazı durumlarda cerrahi müdahale gerekebilir. Durduk yere kalp çarpıntısı şikayetinin beraberinde özellikle erken yorulma da eşlik ediyorsa mutlaka kalp kapakçıkları kontrol edilmelidir. Kalp çarpıntısı herhangi bir kalp rahatsızlığından da kaynaklanabileceği gibi yaşanan huzursuzluk veya yorgunluk gibi nedenlerden dolayı da yaşanmaktadır. 
]]>
Kalp Çarpıntısı Mide Bulantısı https://www.kalpcarpintisi.org/kalp-carpintisi-mide-bulantisi.html Sat, 24 Nov 2018 00:27:39 +0000 Kalp Çarpıntısı Mide Bulantısı, insan vücudu hem iç hem de dış tehditlere karşı farklı olan alarm çeşitleri ile donatılmıştır. Bu alarmlardan bir tanesi de kalp çarpıntısı mide bulantısı şeklidir. İnsan hayatında ö Kalp Çarpıntısı Mide Bulantısı, insan vücudu hem iç hem de dış tehditlere karşı farklı olan alarm çeşitleri ile donatılmıştır. Bu alarmlardan bir tanesi de kalp çarpıntısı mide bulantısı şeklidir. İnsan hayatında önemli olan iki organımız kalp ile mide işlevlerini yerine getirirken, bazen kendi rahatsızlığından bazen de farklı hastalıklar ile psikolojik olarak kalp çarpıntısı mide bulantısı meydana gelebilir. Bu iki organımız istemsiz olan kas gruplarından oluşmaktadır. Çalışmaları mekanik açıdan hareketleri fazla olan organlardır. Kişinin gözü ile göremeyeceği kalp çarpıntısı mide bulantısı ortaya çıkmasına zemin hazırlamış olur. İnsanda kalp çarpıntısı mide bulantısı meydana geldiğinde normal olan kalp ritminin bozulmaz. Ancak vücutta seğirme ve titreme gibi atımlar ortaya çıkar. Kalp ritminin yükselmesi kişide kalp çarpıntısına yol açarken, aynı zamanda mide bulantısı eşlik etmektedir. Kalbin üst kısmında yer alan uyarı noktasına gönderilen elektrik sinyalleri kalbin çevresini saran sinyal ağı ile kalbin kasılarak çalışmasına yardımcı olur. Eğer bu elektrik sinyallerinde bir değişkenlik söz konusu olursa, kalp çarpıntısının meydana gelmesine sebep olur. Merkezi sinir sisteminin yönetmiş olduğu salgı bezlerinin çalışma sisteminde değişimler yaşanmaktadır. Salgı bezlerinin dengesi bozulduğu zaman kişide mide bulantısı oluşmaktadır.

Kalp Çarpıntısı Mide Bulantısı Nedenleri Nelerdir
 • Tansiyon, insanlar beslenme ihtiyaçlarını karşılarken tansiyonun yükselmesine neden olacak tuz, çay ve kakao besin maddeleri vücuttaki elektrot dengesinin bozulmasına yol açar. Bu durum merkezi sinir sisteminin gönderdiği elektrik sinyallerinin karıştırılmasına sebep olur. Salgı bezlerinden vücuda salgılanan sıvılar özellikle kan değerlerinin değişmesine neden olur. Sonuç olarak damarlar sertleşir ve sertleşmiş olan damarlar kalp çarpıntısına mide bulantısına neden olur.
 •  Kalp Sorunları, yaşanan nefes darlığı, göğüs ağrısı ve buna eşlik eden mide bulantısı söz konusu ise, o zaman kalp rahatsızlığından bahsedilebilir. Kalbin üzerinde ya da yakınında yer alan damarlarda tıkanıklık olduğunu ve kan pompalama işleminin tam olarak yerine getirilmediğini gösterir. Genellikle bu durum kalp krizi belirtisi anlamına gelir.Kalp krizi meydana geldiği zaman mide harekete geçer ve kalbe bası uygular. Sonuç olarak kişide mide bulantısı ortaya çıkar.
 • Heyecan, Endişe, Korku, Panik, kişinin aniden karşılaşmış olduğu bazı durumlar vücuttaki sinirlere yoğun şekilde elektrik gönderir ve kalp ritminin normalden fazla hızlanmasına sebep olur. Bu tehlikeli durumlar vücudun hızlı enerji üretmesine ve kalbin hızlanması için mide tarafından adrenalin salgısı salgılanır. Bu salgının ani şekilde vücutta karışması sonucunda kalbin hızlanmasına yol açar. Kalp çarpıntısı mide bulantısı kaçınılmaz olur.
]]>
Sigara İçince Kalp Çarpıntısı https://www.kalpcarpintisi.org/sigara-icince-kalp-carpintisi.html Sat, 24 Nov 2018 06:47:31 +0000 Sigara İçince Kalp Çarpıntısı, Sağlıklı bir insan kalbinin çalışmasını hissetmez veya duyamaz. Kalbin hissedilir düzeyde atması ve kişinin bunu hissetmesi çarpıntı olarak adlandırılmaktadır. Tek başına kalp çarpınt Sigara İçince Kalp Çarpıntısı, Sağlıklı bir insan kalbinin çalışmasını hissetmez veya duyamaz. Kalbin hissedilir düzeyde atması ve kişinin bunu hissetmesi çarpıntı olarak adlandırılmaktadır. Tek başına kalp çarpıntısı yaşamak bir sorun olarak görülmese de beraberinde yaşanan bazı belirtiler kalp çarpıntısının dikkate alınması gerektiğini göstermektedir. Sigaranın içerisinde vücudumuza zarar veren bir çok kimyasal madde bulunmaktadır. Sigara içerisinde bulunan nikotin ve zararlı gazlar öncelikle akciğerlerimizi ele geçirerek zamanla vücut direncimizin kaybolmasına ve bir çok hastalığı da beraberinde getirmektedir.

Sigara İçince Kalp Çarpıntısı Nedenleri
 • Sigara kalp ritmini bozar,
 • Dolaşım sistemine ciddi zararlar verir,
 • Damar sertliğini beraberinde getirir,
 • Sinirsel hasarlara neden olur,
 • Koroner hasarına neden olur.

Sigara kullanımına devam edilmesi akciğerlerde yapısal bozukluklara neden olur ve oksijen alınmasını zorlaştırır. Vücudun yeterli oksijen alamaması ve vücutta oksijenin kullanılamaması zamanla dolaşım bozukluklarını beraberinde getirmektedir. Dolaşım sistemi kalp açısından çok önemlidir. Dolaşım sisteminin düzgün çalışmaması kalbin daha çok çalışmasına neden olacaktır ve bu durumda kalbin olağan çalışma şekli bozulacaktır. Kalp dolaşım sistemimiz içerisinde daha çok kan pompalamaya çalışacaktır. Kalbin bu normal çalışma düzeninin bozulması sonucunda kalp daha çok çalışıp yorulacak ve bununla beraber sigara içince kalp çarpıntısı yaşanacaktır. Sigara içmek sinirsel olarak da vücudumuza zarar verdiği için kalp çarpıntıları ve felçleri beraberinde getirebilmektedir. Sigara içenlerde yaşanan damar tıkanıklıkları, dolaşım sistemi bozuklukları ve sinirsel rahatsızlıkların hepsi beraberinde kalbin daha çok yorulması ve kalp çarpıntısının yaşanmasına neden olmaktadır. Kalp çarpıntısını anlamak için nabız ölçümü yapılabilir.

]]>
Astım Kalp Çarpıntısı Yaparmı https://www.kalpcarpintisi.org/astim-kalp-carpintisi-yaparmi.html Sat, 24 Nov 2018 22:20:23 +0000 Astım kalp çarpıntısı yaparmı, Astım fiziksel çevrede bulunan vücuda zararlı olan değişik alerjenler, kirli hava, sigara dumanı ve soğuk havaya maruz kalmak gibi bir takım tetikleyici nedenlerden dolayı bronşların daralması Astım kalp çarpıntısı yaparmı, Astım fiziksel çevrede bulunan vücuda zararlı olan değişik alerjenler, kirli hava, sigara dumanı ve soğuk havaya maruz kalmak gibi bir takım tetikleyici nedenlerden dolayı bronşların daralması ile oluşan ve devamını ataklarla sürdüren bir akciğer hastalığıdır. Hava yollarının daralması ile ataklar başlar. Oluşan bu ataklar hiçbir belirti göstermeden, hırıltılı solunum, göğüste sıkışıklık, kalpte çarpıntı, gibi sonuçlar oluşmasına neden olur. Bu atakların seyri kişiden kişiye göre değişir. Hastalığın tedavi görmesi şarttır. Tedavi görmeyen hastalarda rahatsızlığın seyri artar ve ileride daha kötü sonuçların oluşmasına neden olur. Hastalıkta ataklar genelde sabaha karşı meydana gelir. Astım rahatsızlığı yapılan doğru tedaviler sonucunda iyileşebilen bir hastalıktır. Kişilerde solunum zorluğu nedeniyle kalp atışları da hızlanır ve çarpıntıya neden olur. Ayrıca aşırı heyecan ve korku gibi durumlar hem astım krizini tetikler hemde kalpte çarpıntı oluşmasına da neden olur.

Astım kalp çarpıntısına neden olan faktörler
 • Polenler
 • Yemek kokuları, çeşitli parfümler, deterjanlar
 • Küf mantarları
 • Üst solunum yolu enfeksiyonları
 • Hayvan tüyleri
 • Ev tozları ve ev akarları
 • Hava kirliliği
 • Sigara dumanı
 • Genetik faktörler: Obezite alerji cinsiyet
 • Çevresel faktörler: Toz deterjan ve kokulu maddelere uzun süre maruz kalma
Astım kalp çarpıntısı yapar mı, bu durumda ne yapmak gerekir

Astım hastalığı kalp çarpıntısı yapar. Bu rahatsızlıktan yakılan kişiler tedavi edilmediği sürece ve maruz olduğu tetikleyici etkenler ortadan kalkmadığı zaman kişiler bir süre sonra nefes almakta zorlanır. Nefes alamayan vücutta kalp daha hızlı atarak çarpıntı oluşmasına neden olur. Ayrıca hastaların aşırı derecede süren uzun süren öksürük nöbetleri kalp çarpıntısının artmasını sağladığı gibi kalbinde zorlanmasına neden olur. Bu yüzden hastalar astım krizlerini en aza inmesini  sağlamalı ve aksatmadan tedavilerini görmelidir. Astım rahatsızlığı tedavi edilmediği zaman ilerler ve sonrasında tedavi süreci çok zor olan rahatsızlıkların vücuda yerleşmesine neden olur. Koah rahatsızlığı da bunlardan biridir.
]]>
Hamilelikte Kalp Çarpıntısı https://www.kalpcarpintisi.org/hamilelikte-kalp-carpintisi.html Sun, 25 Nov 2018 13:17:04 +0000 Hamilelikte kalp çarpıntısı, hamilelik döneminde çok sık rastlanılan bir durumdur. Sanki kalp göğüs altında çırpınıyormuş gibi bir his meydana gelir. Bu durumda kişiler paniğe kapılırlar. Hatta korku nedeni ile zaman zaman Hamilelikte kalp çarpıntısı, hamilelik döneminde çok sık rastlanılan bir durumdur. Sanki kalp göğüs altında çırpınıyormuş gibi bir his meydana gelir. Bu durumda kişiler paniğe kapılırlar. Hatta korku nedeni ile zaman zaman nefes darlığı dahi meydana gelmektedir. Bazı durumlarda tehlikeli olsada hamilelikte kalp çarpıntısı normal bir durum olarak bilinir. 

Hamilelikte kalp çarpıntısı neden olur
 • Hamilelikte kişi stres altında ise bu durum meydana çok sık gelmektedir.
 • Bazı durumlarda oluşan ani heyecan, korku ve yorgunluk nedeni ile oluşur.
 • Hamilelikte kan artışı sebebi ile meydana gelmektedir.
 • Progesteron hormonunun artışı sonucu kalp çarpıntısı meydana gelir. Çünkü hamilelikte bu hormon duygusal ve fiziksel değişimden sorumludur ve etkilerinden biride kalp atışını ve hızını artırmaktadır. 
 • Kafeinli ürünlerde buna sebep olmaktadır. 
 • Duygu değişim durumlarında bu olay sık sık görülür. Heyecanlı ve stresli ortamda daha çok meydana gelmektedir.

Hamilelikte kalp çarpıntısı tedavisi nasıl olur

Tedaviye başlamadan önce Çarpıntının nedeni belirlenir. Bazı durumlarda oluşan çarpıntılar tedaviye gerek kalmadan kendiliğinden geçmektedir. Hamilelikte kalp çarpıntısının altında eğer ciddi sorunlar yatmıyor ise doktorun verdiği tavsiyeleri uygulamak gerekir. Bazı çarpıntı durumlarında kişinin rahatlaması gerekir ve bu durumda yoga, rahatlama egzersizleri gibi bir çok terapiler vardır bunlar uygulandığı zaman kişi stresten uzaklaşır ve strese dayanıklı çarpıntı hafifleme göstererek geçiş sağlayacaktır.

Bir diğer tedavi yöntemi ise kafein, sigara ve alkollü yiyeceklerden ve içeceklerden kesinlikle uzak durmak gerekir. Ayrıca yasal olmayan ilaçlarda kullanılmamalıdır. Bunlardan uzak durulduğu taktirde çarpıntı meydana gelmeyecektir. 

Son olarakta uyarıcı etkisi bulunan hiç bir ilaç kullanılmamalıdır. Aslında doktor tavsiyesi olmadan hamilelik döneminde hiç bir ilaç kullanılmaması gerekir. Fakat eğer bütün alınan bu önlemlere rağmen hamilelikte kalp çarpıntısı geçmiyor ise kesinlikle tekrar bir doktora görünmek gerekir. Gerekli tetkikler uygulanır hatta bazen 24 saatliğine halter takılarak kalp ritmi ve atışı takip edilir. Olası bir durumda mide bulantısı, nefes darlığı, bayılma ve baş dönmeside meydana geliyor ise kesinlikle hemen tıbbi müdehale edilmelidir. Çünkü bazı durumlarda hamilelikte kalp çarpıntısı doğmamış bebekte hayati tehlike arz etmektedir.
]]>
Çabuk Yorulma Kalp Çarpıntısı https://www.kalpcarpintisi.org/cabuk-yorulma-kalp-carpintisi.html Sun, 25 Nov 2018 20:26:25 +0000 Çabuk yorulma kalp çarpıntısı: Kalp vücutta bulunan önemli organlardandır. Kalp çalışmaya devam ettiği sürece yaşamımızı devam ettiririz. Bu nedenle insanlar kalp sağlığına dikkat etmeli ve ona göre yaşamalıdır. Kalp b Çabuk yorulma kalp çarpıntısı: Kalp vücutta bulunan önemli organlardandır. Kalp çalışmaya devam ettiği sürece yaşamımızı devam ettiririz. Bu nedenle insanlar kalp sağlığına dikkat etmeli ve ona göre yaşamalıdır. Kalp birçok hastalık çeşidine sahiptir. Bu hastalık çeşitlerinden biri de kalp çarpıntısıdır. Aslında kalp çarpıntısı bir hastalık sayılmayabilir. Çünkü kalp çarpıntısı anlık olabilir. Kalp çarpıntısıda da diğer kalp hastalıkları kadar tehlikeli ve önemlidir. Kalp çarpıntısı nedenleri ve çözüm yolları bakımından incelenmeli ve bir çözüm yolu bulunmalıdır. Kalp çarpıntısının oluşmasının birçok nedeni vardır. Bu nedenler arasında heyecan, stres, aşırı egzersiz yapmak, paniklemek ve korkmak ve çabuk yorulma yer alır.  Bu nedenlerden biri olan çabuk yorulma kişiyi olumsuz etkileyen bir olaydır. 

Çabuk yorulma kişi fazla efor sarf etmese bile nefes nefese kalması durumudur. Böyle bir durumda mutlaka bir kalp doktoruna muayene olmalısınız. Çünkü çabuk yorulma kalbi olumsuz yönde etkilemektedir. Kısa bir merdiven çıkarken bile nefes almakta zorlanıyor iseniz kalp hastalıklarından şüphe etmeniz gerekir. Kan basıncı yüksek olduğu durumlarda ortaya çıkan bir hastalık olan hipertansiyon hastalığı da kalbe iki şekilde zarar vermektedir. Bundan dolayı hipertansiyon hastaları yorulmamaya özen göstermeleri gerekir. Hipertansiyonun sebep olduğu bu iki olumsuz durumun biri kalp yetmezliğine sebep olması diğeri ise kalp duvarında kalınlaşma meydana gelmesine sebep olur. Bu nedenler çabuk yorulma kalp çarpıntısına neden olur. Kalp çarpıntısı kişinin kalp atış sesini duyması durumudur. Kalp çarpıntısı anlık bir şekilde meydana gelebilir ama takip edilmeli ve çarpıntı bitene kadar beklenmelidir.

Çabuk yorulma kalp çarpıntısı aynı zamanda bir kalp hastalığının habercisi olabilir. Kesik kesik nefes almak, nefesinin hemen tükenmesi, hızlı kalp atışlarında çabuk yorulmaya ve buna bağlı olarak da kalp çarpıntısına neden olmaktadır. Eğer herhangi birşey yaparken çabuk yoruluyor ve hemen kalp çarpıntınız başlıyor ise mutlaka bir doktora gitmelisiniz ve çözüm yollarını aramalısınız.
]]>
Kalp Çarpıntısı Neden Olur https://www.kalpcarpintisi.org/kalp-carpintisi-neden-olur.html Mon, 26 Nov 2018 07:41:21 +0000 Kalp çarpıntısı neden olur, kalp çarpıntısı hangi sebeple olursa olsun kişinin kendi kalbinin sesini duyması ya da hissetmesi insanı rahatsız eder. Çünkü kişi kalp krizi geçirdiğini veya kalbinde başka herhangi bir sorun old Kalp çarpıntısı neden olur, kalp çarpıntısı hangi sebeple olursa olsun kişinin kendi kalbinin sesini duyması ya da hissetmesi insanı rahatsız eder. Çünkü kişi kalp krizi geçirdiğini veya kalbinde başka herhangi bir sorun olduğu için telaşlanır. Kalp çarpıntısına tanımını bilmek kişi için önemlidir. Çünkü hissettiği şeyin kalp çarpıntısı mı yoksa başka bir şey mı ayırt edebilmeli. Kalp çarpıntısı kalpteki düzenli ritmin rahatsız edici bir şekilde hissedilmesidir. Özellikle kalbinizin daha hızlı ve kuvvetli bir şekilde attığını hissedersiniz. Hatta düzensiz çalıştığını da hissedebilirsiniz. Kalp çarpıntısı tek başına bir hastalık sayılmaz. Hatta bazı durumlarda normal olarak kabul edilir.  Bu nedenle kalp çarpıntısı neden olur sorusunun cevabı her zaman hastalık olmaz. Fakat kalp çarpıntısının nedenini belirlemek gerekmektedir buna güvenip çarpıntıyı ihmal etmeyiniz. Kalp çarpıntısı kişinin kalp hastalığı korkusuyla, duygusal çalkantılar sonucu hatta kendisinde kalp ritminin bozukluğuyla aşırı ilgilenmesi sonucu da olabilir.

Kalp çarpıntısı neden olur
 • Kişiye göre ağır egzersiz yapmak
 • Arda arda içilen sigara ya da puro. Bunun sebebi ise sigaranın içinde bulunan nikotin ve diğer kimyasallardır. 
 • Stres, korku, endişe gibi psikolojik durumlar. Bu sırada meydana gelebilecek kalp çarpıntısını engellemek için stres ve üzüntülü ortamlardan mümkün olduğunca uzak durmaya özen gösteriniz. Hatta çarpıntı başladı an ortamdan uzaklaşın.
 • Kişide bulunan aşırı derecede kansızlık olması
 • Hızlı bir şekilde ve aşırı miktarda alkol tüketimi. Bu durum aynı zamanda ilaç emilimini de etkilemektedir.
 • Fazla miktarda kafein içeren içecekler tüketmek. Bunlara örnek olarak kola, kahve ve çay verilebilir.
 • Kişide bulunan herhangi bir kalp hastalığı nedeniyle kalp çarpıntısına neden olur.
 • Kişideki tiroid bezlerinde oluşmuş Herhangi bir problem. Bu hipertiroidi veya hipotroidi olabilir. Yani tiroit bezlerinin az veya çok fazla çalışması.
 • İnsanların zayıflamak amacıyla kullandığı diyet hapları kalp çarpıntısına neden olur. 
 • Kullandığınız yeni bir ilaç var ise bu ilacın yan etkilerinden biri kalp çarpıntısı olabilir endikasyonu okuduktan sonra bu duruma karar verebilirsiniz. Eğer ilaç dolayısıyla ortaya çıkan bir çarpıntı ise doktora danışarak ilacınızı değiştirebilirsiniz.
 • Psikolojik tedavilerde kullanılan antidepresan ilaçların kontrolsüz kullanımı, doktordan habersiz ilaca başlama ya da bırakma veya gerekenden fazla kullanmak kalp çarpıntısına neden olur.
 • Kişide bulunan vitamin eksikliği de ilerleyen durumlarda kalp çarpıntısına yol açabilir.
 • Aşırı heyecan ve sevinç gibi durumlarda kalp daha hızlı atar. Bu da kişi de kalp çarpıntısı olduğu hissi verir.
 • Uzun süre devam eden üzüntü, hayal kırıklığı ve korku gibi hisler.
 • Kafein kaynaklı olarak kişinin uyuması sonucu yok kalp çarpıntısı oluşabilir. 
 • Günlük yaptığımız rutin işler de ki yoğunluğunun artması sonucu kalp çarpıntısı ortaya çıkabilir. İş yoğunluğunu azaltarak çarpıntıdan kurtulabilirsiniz.
 • Aşırı sıcak havalarda kalp çarpıntısı meydana gelebilir Bu yüzden gündüz öğlen saatlerinde dışarı çıkmaktan kaçınarak çarpıntıyı önleyebilirsiniz.
 • Premenopozal hastalık tablosu ile kalp çarpıntısı oluşabilir. Premenopozal hastalık ise menopoz öncesi ortaya çıkan klinik tabloya verilen isimdir.
 • Ayrıca hipoglisemi durumlarında da kalp çarpıntısı meydana gelir. Hipoglisemi ise düşük kan şekeri anlamına gelmektedir. Bu durumda mutlaka doktora başvurulmalıdır.
 • Kalp çarpıntısı anında tarçın kabuğu çiğnemenin çarpıntıya giderici etkisi olduğu söylenmektedir.
]]>
Kalp Çarpıntısı Nedir https://www.kalpcarpintisi.org/kalp-carpintisi-nedir.html Mon, 26 Nov 2018 21:54:29 +0000 Kalp Çarpıntısı Nedir, birçok kişinin rahatsızlık duyduğu ve cevabını öğrenmek istediği bir sorudur. Günlük hayatta neredeyse her bireyin yaşadığı ve tedirgin olduğu bir sağlık problemidir. Sebepleri çoğu zaman masum o Kalp Çarpıntısı Nedir, birçok kişinin rahatsızlık duyduğu ve cevabını öğrenmek istediği bir sorudur. Günlük hayatta neredeyse her bireyin yaşadığı ve tedirgin olduğu bir sağlık problemidir. Sebepleri çoğu zaman masum olsa da nadiren önemli sebeplerden dolayı meydana gelir. Hastanelerde kalp uzmanlarının en çok rastladığı şikayettir.

Kalp çarpıntısı nedir, bir diğer adıyla ritim bozukluğu psikolojik ve sinirsel bir hastalık. Ani duygu değişimi, aşırı stres ve aşırı heyecan duyguları çarpıntıyı tetiklemektedir.Çarpıntı normal bir insanda kalp atışlarının 105'in üstünde olması durumu olarak da tanımlanabilir.

Kalp çarpıntısı kişiden kişiye kendini farklı şekillerde belli edebilir. Bunlar arasında; kalbin gereğinden fazla hızlı atması, düzensiz atışlar ve nefes almakta zorluklar, boğazda ve göğsün sol kısmında hafif ağrılar, mide boşluğunda gaz hissi bulunur.

Kalp çarpıntısının sebepleri nelerdir: Çarpıntının birçok sebebi olabilir. Bunlar;
 • Kalp kaynaklı sorunlar
 • Psikolojik sorunlar
 • Kullanılan ağır ilaçlar
 • Aşırı kafein kullanımı
Aslında kalp çarpıntısı biz fark etmesek de aşırı heyecanlandığımızda veyahut daha farklı duygular hissettiğimizde yaşadığımız bir durumdur. Fakat biz bu durumun duygularımızdan kaynaklandığını düşünüp önemsemeyiz. Ne zamanki gündelik hayatımızın sakin geçen bir anında karşımıza çıkar, o zaman korkmaya, endişelenmeye başlarız. Büyük bir kısmı önemsiz sebeplerden dahi olsa istisnalar daima mümkündür.

Hangi durumlarda doktora başvurmalıyız

Çarpıntının süresi, şiddeti ve yarattığı yan etkiler dikkate alındığında önemli sebepler ortaya çıkabilir. Çarpıntı başka önemli hastalıkların bir belirtisi olabilir. Uzun süren, sık sık tekrarlayan şiddetli çarpıntılar sonrasında mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Kalp çarpıntısı nedir, tedavi yöntemleri nelerdir
Tedavi sırasında en önemli unsur çarpıntıya sebep olan etmenlerin ortadan kaldırılmasıdır. Kullanılan herhangi bir ilaç, alkol, sigara, kahve gibi etmenlerin bırakılması gereklidir. Stresi engelleyecek aktiviteler, meditasyon tarzı dinlendirici uğraşılara başvurulmalıdır. Doktor kontrolü altında spor ve egzersiz programları da önerilir. Bunların yanında; sağlıklı ve dengeli beslenme, meyve ve sebze tüketiminin arttırılması da önemlidir.
]]>
Kalp Çarpıntısı Panik Atak https://www.kalpcarpintisi.org/kalp-carpintisi-panik-atak.html Mon, 26 Nov 2018 23:11:32 +0000 Kalp çarpıntısı panik atak, panik atak hastalarının en fazla korktuğu durum kalp krizi yaşadıklarını zannetmeleridir. Bu nedenle panik atak krizi geçiren çoğu insan hastanelerin acil servislerine başvururlar. Kişi bu durumda p Kalp çarpıntısı panik atak, panik atak hastalarının en fazla korktuğu durum kalp krizi yaşadıklarını zannetmeleridir. Bu nedenle panik atak krizi geçiren çoğu insan hastanelerin acil servislerine başvururlar. Kişi bu durumda panik atak mı yoksa gerçekten kalp çarpıntısı mı ayrımını yapabilirse doğru birime giderek oyalanamazlar. Çarpıntı eğer düzenli bir şekilde ise çok fazla korkulmaz. Korkunun kalp çarpıntısına neden olduğu bilinmektedir ancak bu hastalar çarpıntı durumu yaşadıklarında muhakkak önce bir kardiyolog tarafından muayene olunmalıdır. Panik atak hastalığında kalp çarpıntısı çok sık görülür. Beraberinde eğer, nefes alıp verme sırasında zorlanma, nefes darlığı hissi, kaygı bozukluğu, yoğun panik algısı ölecek gibi, aklını kaçıracakmış gibi hissetme, ağız kuruluğu gibi belirtiler kalp çarpıntısı ile beraber yaşanıyorsa genellikle kalp çarpıntısı panik atak hastalığından kaynaklanıyor olabilir.

Ancak çarpıntı sürekli bir şekilde ise göğüs bölgesinde bir ağrı oluşturuyorsa bu gibi durumlarda genellikle akla ritm bozuklukları akla gelir. Bu durumda zaman kaybedilmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Panik atak ve kalp krizi arasındaki farklar
 • Panik atak her zaman bir kalp çarpıntısı ile başlar, kalp krizi ise genellikle yoğun bir göğüs ağrısıyla başlar
 • panik ataktaki göğüs ağrısı göğsün üzerindedir ve genellikle saplanıp geçer, kalp krizi geçiren hastanın göğüs ağrısı ise göğsün tam ortasındadır ve şiddetli, yaygın bir şekilde kendini hissettirir. Panik ataktaki göğüs ağrısı yayılım göstermez ancak kalp krizinde yaşanan ağrı çeneye, mideye, kola kadar yayılma gösterir.
 • Panik atak geçiren kişilerin ağrıları hareketle geçer, kalp krizi geçirenlerde ağrı eforla daha da artar, dinlenince hafifler
 • Panik atak hastalarında tansiyon yüksektir, kalp krizi hastalarında tam tersi tansiyon düşmüştür.
]]>
Çay Kalp Çarpıntısı Yaparmı https://www.kalpcarpintisi.org/cay-kalp-carpintisi-yaparmi.html Tue, 27 Nov 2018 17:36:11 +0000 Çay Kalp Çarpıntısı Yaparmı, kalbin normalde atma hız 1 dakikalık süre içinde yaklaşık olarak 60-100 defa atar. Eğer 1 dakikalık süre zarfında kalbin atma sayısının üstünde ya da altındaysa düzensiz kalp atışından bah Çay Kalp Çarpıntısı Yaparmı, kalbin normalde atma hız 1 dakikalık süre içinde yaklaşık olarak 60-100 defa atar. Eğer 1 dakikalık süre zarfında kalbin atma sayısının üstünde ya da altındaysa düzensiz kalp atışından bahsedilebilir. Kalbin 1 dakikada 100'den fazla atması özellikle çarpıntıya neden olan en önemli etkendir. Çay tüketildiği zaman kişinin kalp atış sayısı 100'ün üzerinde ise, bu durum çayın kalp çarpıntısı yaptığı anlamını taşımaktadır. Tıp alanında bu duruma "taşikardi" ismi verilmektedir. Kalp çarpıntısı vücudun oksijen ve kan ihtiyacı olduğu zamanlarda meydana gelmektedir. Çoğunlukla kan ve oksijene ihtiyaç duyulan durumlarda kişide kalp çarpıntısına yol açar. Çay içeriğinde kafein barındıran bir içecek türü olmasından dolayı bazı insanlarda kalp çarpıntısına sebep olabilir. Çay kalp çarpıntısı yaparmı sorusunda bu durumu herkes için genellemek pek de doğru olmaz. Bazı kimselerin kendi bünyelerine bağlı olarak çay kalp çarpıntısına neden oluyor diyebiliriz. 

Çay Kalp Çarpıntısı Yaparmı Belirtileri Nelerdir, kişi çay tükettiği zaman kalp çarpıntısının yanında göz kararması, baş dönmesi, göğüste ağrı, sıkışma ve terleme gibi belirtiler görülüyorsa, ihmal edilmeden hemen kardiyoloji uzmanına başvurulması gerekmektedir. Çay kalp çarpıntısı neden olduğunu hissediyorsanız, çay tüketimine ara verebilir ya da miktarını biraz azaltabilirsiniz. Bu şekilde kalp çarpıntısı durumunu kolaylıkla tedavi edebilirsiniz. Çay kalp çarpıntısı yaptığı zaman kişiye herhangi bir ilaç tedavisi uygulanmaya gerek duyulmaz. Özellikle çay ve kahve kafein içeren maddeler olduğu için çarpıntıya sebep olabilir. Ancak kalp çarpıntısı ile diğer belirtiler duruma eşlik eder ise, bunun altında çok önemli bir problem olduğunu göstermektedir. Türkler için geleneksel bir içecek olan çay mutlaka sağlığımız için dengeli ve yeterli derecede tüketilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda çay tüketiminin tansiyonu yükseltici etkisinin olduğu bilinmektedir. Tansiyon direkt olarak kalp ile alakalı bir durum olduğu için çay kalp çarpıntısı yapması çok normaldir. 
]]>
Kalp Çarpıntısı Baş Dönmesi https://www.kalpcarpintisi.org/kalp-carpintisi-bas-donmesi.html Wed, 28 Nov 2018 06:11:59 +0000 Kalp çarpıntısı baş dönmesi, Özellikle de yaşı bir hayli ilerlemiş olan kişiler de kalp çarpıntısı daha fazla miktarda görülmektedir. Kalp çarpıntısı kalp ve dolaşım sistemi ile ilgili olan olumsuz bir belirtidir. Bu ka Kalp çarpıntısı baş dönmesi, Özellikle de yaşı bir hayli ilerlemiş olan kişiler de kalp çarpıntısı daha fazla miktarda görülmektedir. Kalp çarpıntısı kalp ve dolaşım sistemi ile ilgili olan olumsuz bir belirtidir. Bu kalp çarpıntısının insanlarda sık bir şekilde görülmesi bazı olumsuz durumların da beraberinde gelmesine neden olabilir. Kalp çarpıntısı aslında kendi başına olan bir hastalık çeşidi değildir. Çünkü kalp çarpıntısı kişinin kalp atışlarında meydana gelen bir değişiklikten dolayı kaynaklanan bir durumdur. Bu kalp çarpıntısı bazen o kadar fazla miktarda atmaya başlar ki kişi kendi kalp atışlarını dışardan hissedebilir. Bu durum kalp çarpıntısının yanı sıra baş ağrısının oluşmasına da zemin hazırlamaktadır. Kalp çarpıntısı baş ağrısı ile ilişkili bir durumdur.

Kalp çarpıntısı baş dönmesi makalesi oldukça önemli bir konudur. Çünkü kişide meydana gelen bu olumsuz durumun birçok nedeni bulunmaktadır. Özellikle de kalp çarpıntısı bir hastalık belirtisi olabildiği gibi aynı zamanda da kişinin günlük hayatında yaşamış olduğu birçok stres ve sıkıntıdan dolayı da kaynaklanabilmektedir. Bu durumlar sonucunda da kalp çarpıntısının yanı sıra baş ağrısı ve baş dönmesi gibi bazı olumsuz durumlar da meydana gelmektedir.

Kalp çarpıntısı baş dönmesinin nedenleri:

Aslında bazen küçük belirtiler insanlara bazı önemli hastalıklar hakkında bilgi vermektedir. Kalp çarpıntısı da hafife alınmayacak kadar önemli olan bir belirtidir. Çünkü kalp rahatsızlıkları insanlar üzerinde çok büyük etkiler meydana getirebilir. Bu yüzden de bu durum kişide bazı korku ve panik gibi durumların oluşmasına sebebiyet vermektedir. Genel olarak her hastalığın başında olduğu gibi kalp çarpıntısı baş dönmesinin de en büyük nedeni stres ve aşırı yorgunluktur. Ayrıca aşırı derecede çalışma hayatı, kalp damar hastalıkları, beslenme düzensizlikleri, aşırı miktarda kilo alınması ya da kansızlık gibi daha birçok belirti kişide kalp çarpıntısı baş dönmesine neden olabilir.

Kalp çarpıntısı baş dönmesinin tedavisi:

Kalp çarpıntısı bazı kişilerde hafif düzeyde bazı kişiler de ise şiddetli şekillerde kendini gösteren bir rahatsızlıktır. Kalp çarpıntısı baş dönmesi her insanda oluşsa bile bu durumun kişilerde neden olduğu sebepler farklılık göstermektedir. Aşırı miktarda kalp çarpıntısı yaşayan bir kişinin mutlaka sakin bir ortama geçerek derin derin nefes alıp vermesi gerekir. Daha sonra ise kişinin kalp çarpıntısı baş dönmesinin de oluşmasına neden oldu ise mutlaka en yakın bir sağlık kuruluşuna giderek muayene olması gerekir. Çünkü kalp rahatsızlıkları kişilerde hemen anlaşılmadığı için ani ölümlerin meydana gelmesine sebep olabilir. Bu yüzden de hem önceden tedbir olması hem de kişinin kendisini daha iyi hissedebilmesi için mutlaka bir doktora muayene olması gerekir. Kişinin bundan sonraki hayatında da stres, sıkıntı, üzüntü, korku ya da buna benzer durumlardan uzak kalarak daha sakin bir hayat yaşaması gerekmektedir.
]]>
Gaz Sıkışması Kalp Çarpıntısı https://www.kalpcarpintisi.org/gaz-sikismasi-kalp-carpintisi.html Wed, 28 Nov 2018 14:56:11 +0000 Gaz Sıkışması Kalp Çarpıntısı, kişilerin tükettikleri besinlere ve aşırı havaya maruz kalmasından kaynaklı olarak vücut içerisinde gaz birikimi meydana gelmektedir. Gaz sıkışması uzun yıllardır her bireyin ortak bir prob Gaz Sıkışması Kalp Çarpıntısı, kişilerin tükettikleri besinlere ve aşırı havaya maruz kalmasından kaynaklı olarak vücut içerisinde gaz birikimi meydana gelmektedir. Gaz sıkışması uzun yıllardır her bireyin ortak bir problemi haline gelmiştir. Pek çok kişi için gaz sıkışması kalp çarpıntısı geçici olabilir. Gazı vücuttan çıkardıktan sonra vücutlarında gevşeme ve rahatlama hissi meydana gelebilir. Ancak bu gazı vücudundan atamayanlar için ciddi dereceli rahatsızlıklara yol açabilmektedir. Gaz sıkışması kalp çarpıntısı birlikteliğinde ağrılara yol açabilmektedir. Gaz çıkarması zor olan kişilerde yemek yedikten sonra rahatsızlanma yaşanabilmektedir. Bu durum ilerleyen günlerde vücudun içerisinde gaz birikmesi sonrasında sıkışmalara neden olmaktadır. Gaz sıkışması kalp çarpıntısı kişinin beslenme bozukluğu olan kişilerde ve normalden az hareket eden kimselerde sık olarak görülen bir durumdur. 

Gaz Sıkışması Kalp Çarpıntısı İle Ortaya Çıkan Rahatsızlıklar Nelerdir
 • Kalpte ağrının hissedilmesi
 • İştahta azalmaların olması ve kilo kayıplarının yaşanması
 • Göğüs kafesinde sıkışmaların olması
 • Kişinin nefes almada zorluk çekmesi
 • Midede meydana gelen doluluk hissinin olması
 • Hem şişkinlik hem de hazımsızlık görülmesi
 • Kişide kabızlık sorununun yaşanması
 • Özellikle mide bulantısı ve ağrı problemi sonrasında gaz sıkışması kalp çarpıntısı durumuna bağlı olarak görülen ağrılar görülebilir.
Gaz Sıkışması Kalp Çarpıntısı Durumunda Bireyler Neler Yapmalıdır
 • Eğer kişide bir kalp rahatsızlığı söz konusu değilse, kendi bünyesine uygun olan spor egzersizleri yapabilir
 • Gün içinde bolca su tüketilmelidir.
 • Yemek yedikten sonra mutlaka kısa süreli yürüyüşler yapılmalıdır.
 • Özellikle akşam yemeklerinde çorba ve salata gibi hafif sindirimleri kolay olan besinler tüketilmelidir. 
 • Aşırı gaz barındıran besin maddelerinin tüketiminden uzak durulmalıdır. 
 • Kişi vücudunda bu gazın birikmesine kesinlikle izin vermemeli, mümkün mertebe vücuttan atılmasını sağlamalıdır.
 • Yemekler birden ve hızlı şekilde tüketilmemelidir.
]]>
Sırt Ağrısı Kalp Çarpıntısı https://www.kalpcarpintisi.org/sirt-agrisi-kalp-carpintisi.html Thu, 29 Nov 2018 13:43:32 +0000 Sırt Ağrısı Kalp Çarpıntısı, Sırtta meydana gelen ağrı ve kalp çarpıntısı toplumumuz tarafından yalnızca erkeklere mahsus olan bir sağlık sorunu olarak algılanmıştır. Lakin yapılan araştırmalar neticesinde bu sağlı Sırt Ağrısı Kalp Çarpıntısı, Sırtta meydana gelen ağrı ve kalp çarpıntısı toplumumuz tarafından yalnızca erkeklere mahsus olan bir sağlık sorunu olarak algılanmıştır. Lakin yapılan araştırmalar neticesinde bu sağlık sorunu kırk yaşını aşan bayanlarda ölüm nedeni olarak gösterilmiştir. Sırt kısmında meydana gelen ağrıyla birlikte kalpteki çarpıntı hiç şüphesiz kalp krizinin habercisi olabilir. Başka dikkat edilmesi gereken önemli noktayı açıklayacak olursak; bu tarz bayan hastalarda ölüm oranı erkek hastalara oranla yaklaşık olarak yüzde yirmi daha fazladır. Özellikle bayanlarda Sırt Ağrısı Kalp Çarpıntısı beraberinde bir çok belirti ve bulguyu da beraberinde getirir. Bu bulgular daha çok nefes darlığı, mide bulantısı, kusma ve bayılma şeklindedir. 

Sırt Ağrısı Kalp Çarpıntısı Nedenleri Nelerdir

Sırt Ağrısı Kalp Çarpıntısı kalpte meydana gelen çarpıntı kalp krizinin en belirgin nedenidir. Sırtta oluşan bu ağrı kalp çarpıntıyla birlikte göğüs ağrısına dönüşebilir. Bu ağrı vücudun çeşitli bölgelerinde de meydana gelebilir. Bu bölgeler: boyun, sol kol, çene ve karındır. Eğer meydana gelen ağrı arka arkaya oluyorsa kalp krizi oluşumu söz konusudur. Diğer bir belirti ise bayanlarda meydana gelen,sırtta sıkıntı ile birlikte vücutta bir ağırlık oluşur. Bu belirtilere ilaveten hastada midede yanma oluşur. Oluşan mide yanmasına bağlı olarak hastada mide bulantısı gerçekleşir. Bu sağlık sorunları kalp krizinin belirtisi olup, bu sorunları yaşadığınız vakit hiç zaman kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir.
]]>
Hafif Kalp Çarpıntısı https://www.kalpcarpintisi.org/hafif-kalp-carpintisi.html Thu, 29 Nov 2018 15:04:31 +0000 Hafif kalp çarpıntısı, Yaşanan hafif rahatsızlıklar, içilen kafein türü içecekler veya tüketilen besinlerle doğrudan ilişkili meydana gelir. Hafif kalp çarpıntısı yaşayan kişiler bu durumu çok sık olarak yaşıyors Hafif kalp çarpıntısı, Yaşanan hafif rahatsızlıklar, içilen kafein türü içecekler veya tüketilen besinlerle doğrudan ilişkili meydana gelir. Hafif kalp çarpıntısı yaşayan kişiler bu durumu çok sık olarak yaşıyorsa kısa zamanda bir kalp doktoruna başvurmalı ve nedenini tespit etmelidir. Kişinin kronik bir hastalığı ve buna bağlı sürekli kullandığı ilaçlar varsa, ilaçlardan sonra meydana gelen çarpıntılar için doktoruna bilgi vermeli ve ilaçlarının ona göre ayarlanmasını istemelidir.

Hafif kalp çarpıntısı neden olur, belirtileri nelerdir

Hafif kalp çarpıntısı, kronik bir sağlık sorunu olmayan kişiler için yaş gözetmeden yaşanabilir. Yorgunluk, spor sonrası veya beslenme sonrası kendini gösterir. Aşırı yağlı besinler kalbe etki ederek çarpıntıya ve nefes alma problemine yol açarlar. Aynı şekilde gençler için dahi olsa uzun yürüyüşler ve yorucu sporlar sonrası kalp çarpıntısı yaşanması normal olur. Gün içinde sürekli kafein içerikli içecekler tüketen kişiler her an için hafif yada ani kalp çarpıntısı yaşayabilirler. Bunun için kişi kendini ve vücudunu iyi takip ederek çarpıntı öncesi ne yaptığını bilmelidir. Sigara türü maddeler kalbe etki ederek nefes almayıda zorlaştırır. Sigara gibi alkol içeren içecekler sonrasıda hafif kalp çarpıntısı yaşanabilir. Havaların ısınmasına bağlı olarak su kaybı yaşanması vücutta çarpıntıya neden olan etkenler arasında yer alır. Kişi kalp sağlığı için mutlaka bol bol su içmelidir. Hafif dahi olsa çarpıntıyı sürekli yaşayan kişiler aynı anda beklemeli ve istirahat ederek yaptığı işe ara vermelidir. Temiz hava ve yeşil sebzeler kalp dostu olmakla birlikte sağlığa direk fayda ederler. 

Hafif kalp çarpıntısı yaşayan kişiler temiz hava solumalı ve yediği besinlere özen göstermelidir. Bunlarla birlikte mide ve sindirim sorunlarıda çarpıntıya neden olmaktadır. Bunların başında mide ve bağırsakta sıkışan gaz problemi çarpıntıya doğrudan nedne olur. Bu yüzden gaz problemi olan veya gazlı içecek tüketen bir kişi beslenme sonrası gerekli vücut hareketleriyle gazı vücudundan dışarı atmalıdır.
]]>
Uzanınca Kalp Çarpıntısı https://www.kalpcarpintisi.org/uzaninca-kalp-carpintisi.html Fri, 30 Nov 2018 11:59:24 +0000 Uzanınca kalp Çarpıntısı, kişi bir yere uzandığı zaman hissetmiş olduğu kalp çarpıntısı ritmik olarak kalp bozukluğu, düzensiz kalp atışı ya da kalbin duracakmış gibi hissedilmesi ve yeniden hızlı şekilde atması olara Uzanınca kalp Çarpıntısı, kişi bir yere uzandığı zaman hissetmiş olduğu kalp çarpıntısı ritmik olarak kalp bozukluğu, düzensiz kalp atışı ya da kalbin duracakmış gibi hissedilmesi ve yeniden hızlı şekilde atması olarak açıklanmaktadır. Uzanınca kalp atışının hızla artmasının en önemli nedenleri arasında uyumadan önce kişinin kafein içerikli içecek tüketmesidir. Bunun yanında gereksiz yere endişe yaparak evhamlanmak, çikolata tüketilmesi, stresli şekilde uzanması söylenebilir. Hatta aniden korkması ile heyecanlanması kalp çarpıntısı nedenleri arasında sayılabilir. Bunların dışında uzanınca kalp çarpıntısına yol açan diğer etkenler arasında alkol ve sigara kullanmak sayılabilir. Alkol ve sigara kullanımı kişinin kalp ritminin bozulmasına ve önce yavaş daha sonra hızlı çarpmasına yol açar. Tıp alanında bu duruma genellikle "ekstrasistol" ismi verilmektedir. Uzanınca kalp çarpıntısı yaşayan kişiler kendilerini ölecekmiş gibi hisseder ve korkarlar. Bu kalp çarpıntıları mutlaka dikkate alınmalıdır ve gerekli önlemler alınmalıdır.

Uzanınca Kalp Çarpıntısı Tedavisi, Uzanınca pek çok sebebe bağlı olarak kalp çarpıntısı yaşanmaktadır. Bu nedenler göz önünde tutularak uzanınca kalp çarpıntısının kalp krizine dönmemesi için çok dikkatli olunması gerekmektedir. Gizli tansiyonu ve hipertansiyonu olan kimseler sık olarak kalp çarpıntısı, uzandıkları zaman kalp sıkışması ve özellikle kalp çarpıntısının artmasına yol açmaktadır. Bu sebeple uzanınca kalp çarpıntısı olan kişilerin dik oturması ve derin şekilde nefes alması önemlidir. Ardından kişi yudum şeklinde su içmelidir. Yatmadan önce kesinlikle kafein içerikli içecek türleri tüketilmemelidir. Çünkü uzanınca kalp çarpıntısına neden olur. Sağlıklı kalp ritmini elde etmek için günde 40 dakika belli bir tempoda yürüyüş yapmak gerekmektedir. Aynı zamanda sıkıntıdan ve stresten uzak durulmalıdır. Gün içinde özellikle 5 gramdan daha fazla çikolata tüketilmemelidir. Sağlık için zararlı olan yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalıdır. 
]]>
Mide Bulantısı Kalp Çarpıntısı https://www.kalpcarpintisi.org/mide-bulantisi-kalp-carpintisi.html Sat, 01 Dec 2018 11:04:37 +0000 Mide Bulantısı Kalp Çarpıntısı; Kalp çarpıntısı bazen hızlı bir şekilde kalp atışları hızlanarak ve ritim değiştirerek kendini belli eder. Düzensiz bir şekilde atmalara sebep olan kalp çarpıntısı herkesi e Mide Bulantısı Kalp Çarpıntısı; Kalp çarpıntısı bazen hızlı bir şekilde kalp atışları hızlanarak ve ritim değiştirerek kendini belli eder. Düzensiz bir şekilde atmalara sebep olan kalp çarpıntısı herkesi etkileyebilir. Kalp çarpıntısı çoğu kişide endişeye sebep olabilir bu kalp çarpıntılarında endişe, panik ve stres daha çok kalp çarpıntısına etki edebilir. Uzun süreli etkili olan kalp çarpıntısına düzensiz ve sağlıksız beslenme gibi problemler yol açabilir. Bunun dışında kalp çarpıntısı dışında yan etkenlerde oluşabilir. Göğüste sıkışma, baş dönmesi, nefes darlığı, mide bulantısı, halsizlik, nefes almada zorluk ve göz kararması gibi etkenlerde olabilmektedir. İhmal edilmeden doktora gidilmesi gereken bu durumda özellikle mide bulantısı, kalp çarpıntısı ile birlikte etki ediyor ise psikosomatik bozukluklar bunun başlıca sebepleri arasındadır.

Mide bulantısı kalp çarpıntısı nedenleri;

Yoğun çalışma temposu ve sportif faaliyetler; Her hastalığın sebepleri başında olan yoğun tempolu çalışma ve fazla enerji harcanan işler mide bulantısı, kalp çarpıntısına neden olabilmektedir. Bunun yarı sıra fazla efor sarf ederek yapılan spor faaliyetleri ve merdiven çıkma gibi durumlarda da mide bulantısı ve kalp çarpıntısı meydana gelmektedir.

Hastayken kullanılan ilaçlar; Diyet ilaçları, tansiyon ilaçları, kalp ilaçları ve buna benzer bir çok ilaç yan etki olarak mide bulantısı, kalp çarpıntısına neden olabilir.

Sigara, Alkol ve kafein; Herkes tarafından bilinir ki sigara, alkol ve kafein içerikli içecekler insan sağlığı üzerinde büyük zararlara yol açmaktadır. Bunların başında ise sigara, alkol ve kafein içerikli içecekler mide bulantısı, kalp çarpıntısına neden olmaktadır. Aynı zamanda bağımlı olarak sigara kullanan ve alkol tüketen kişiler bırakıp tekrar kullanmaya başladıklarında mide bulantısı ve kalp çarpıntısına sebep olabilirler. Ayrıca enerji içecekleri de mide bulantısı, kalp çarpıntısına neden olur.

Anemi; Organ ve dokulara yeterli bir şekilde oksijen tayin edemeyen alyuvarlar sağlıksız bir şekilde geliştiklerinde dokular oksijensiz kalır ve bu durumda dokulara alyuvar pompalamak için kalp daha hızlı atmaya başlar ve  mide bulantısı, kalp çarpıntısına neden olur.

]]>
Boğazda Kalp Çarpıntısı https://www.kalpcarpintisi.org/bogazda-kalp-carpintisi.html Sat, 01 Dec 2018 20:02:30 +0000 Boğazda kalp çarpıntısı, Kalp atışlarının normal seyrinden daha hızlı bir şekilde atması sonucu çarpıntı meydana gelir. Kalp çarpıntısının bir çok nedeni olabilir. Bunun için doktora görünüp sebebinin araştırılmas Boğazda kalp çarpıntısı, Kalp atışlarının normal seyrinden daha hızlı bir şekilde atması sonucu çarpıntı meydana gelir. Kalp çarpıntısının bir çok nedeni olabilir. Bunun için doktora görünüp sebebinin araştırılmasında fayda vardır. Bu tip durumlarda her zaman erken teşhis oldukça önemlidir. Boğazda oluşan kalp çarpıntısı olayı bu nedenden kaynaklanabilir. Çünkü kalpte oluşan rahatsızlık hissi kişilerin boğazında çarpıyormuş hissine yol açabilir. Bu tip durumlarda boğazda bulunan damarlar hızlı bir şekilde atar. Bu durum kimilerinde hafif şiddetli görülürken, kimilerinde daha hızlı olabilir. Kalp çarpıntıları günün belli bir kısmından sonra başlayacağı gibi kronik hale de gelebilir. Bunun için hastaların tedavi görmesi şarttır. Bazı durumlarda boğazda görülen kalp çarpıntısı aynı anda göğüs bölgesinde de hissedilir. 

Boğazda kalp çarpıntısı neden oluşur

Psikolojik kaynaklı Solunum yolunda olan bozukluklar
Boğazda oluşan kalp çarpıntısı, genelde ergenlik döneminde çocukların ruhsal duygu durumlarının çok hızlı bir şekilde değişmesi ile ortaya çıkar. Bu durumlar;
 • Endişe korku anksiyete
 • Çeşitli panik atak durumları
 • Travmatik durumlar
 • Aşırı stres
Mide ve bağırsak sorunları
 • Safrada oluşan polip ve taşlar
 • Midedeki gastrit, reflü, ülser gibi rahatsızlıklar
 • Hazımsızlık
Kalp ve damar kan hastalıkları
 • Kalp kapakçığında görülen sorunlar
 • Damar tıkanıklıkları
 • Hipertansiyon
Aşırı derecede tüketilen kafein, nikotin, alkol ve kullanılan çeşitli ilaçlarda boğazda kalp çarpıntısının hissedilmesinin en büyük nedenlerinden biridir. Bunların haricinde tiroid ve guatr gibi rahatsızlıklarda da bu belirtiler görülür.  Kişilerde görülen kalp çarpıntısının yanı sıra göğüste oluşan aşırı derecede ağrı ve basınç, bilinç kaybı, baş dönmesi, kusma, midede ağrı, aşırı derecede terleme gibi durumlar söz konusu ise acil bir şekilde en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir.
]]>
Ani Kalp Çarpıntısı https://www.kalpcarpintisi.org/ani-kalp-carpintisi.html Sun, 02 Dec 2018 15:00:48 +0000 Ani kalp çarpıntısı, günümüzde hiç bir sıkıntı yaratmayacağı gibi aynı zamanda da bir çok sorunun belirtisi olarak bilinir. Ani kalp çarpıntısı sık sık veya nadiren görünmesi durumunda kişide stres ve sıkıntı Ani kalp çarpıntısı, günümüzde hiç bir sıkıntı yaratmayacağı gibi aynı zamanda da bir çok sorunun belirtisi olarak bilinir. Ani kalp çarpıntısı sık sık veya nadiren görünmesi durumunda kişide stres ve sıkıntı oluşmasını sağlar. Ani kalp çarpıntısı kimi zaman kalbin yanlış yerde ve zamanda çok hızlı çarpması ile meydana gelmektedir. Ani kalp çarpıntısı bazen sadece stres ve korku nedeni ile meydana gelse de kimi zaman beraberinde baş dönmesi, istifra etme, bayılma hissi, yorgun düşme veya göğüs kısmında ağrı oluşması durumunda altında ciddi sorunlar yatması anlamına gelir. Bu neden ile hemen bir doktora görünmekte fayda vardır.

Ani kalp çarpıntısı nedenleri nelerdir 
 • Ani korku ve panik olma durumu.
 • Ani stres yaşama durumunun oluşması.
 • Birden heyecanlanma meydana gelmesi.
 • Nikotine duyarlı olan insanların sigara fazlaca tüketme durumu.
 • Günde alınabilecek miktardan daha fazla kahve tüketilmesi.
 • Çok fazla çay içmek.
 • Çok hızlı ve ani hareket etmek.
 • Vücudun olması gerektiğinden daha fazla yorulması durumunda görülür.
 • Kişinin iş veya özel hayatında fazlaca sıkıntılar yaşıyor olması.
 • Fazla alkol tüketimi.
 • Hazımsızlık durumu oluşması.
 • Kalp yetmezliği ve kansızlık anemi durumunda oluşmaktadır.
 • Karaciğer rahatsızlığı veya karaciğer yetmezliği olan kişilerde meydana gelmektedir.
Ani kalp çarpıntısı tedavisi nasıldır 

Öncelikle çarpıntının nedeni belirlenir. Çarpıntının nedeni eğer fazla kilo ise düzenli bir diyet ile zayıflamak gerekir. Nikotine bağlı ise sigara, çay ve kahvenin azaltılması gerekir. Sonrasında çarpıntısı olan kişinin çarpıntı esnasında derin nefes alarak öksürmesi durumunda kalp çarpıntısı hafifleyecektir. Bir diğer tedavi yöntemi ise burnu veya kulakları kapatıp derin derin üflemek gerekir 20 veya 30 saniye boyunca. Bir diğer tedavi yöntemi ise ellere ve ayaklara soğuk kompres yapmaktır.
]]>
Ateş Ve Kalp Çarpıntısı https://www.kalpcarpintisi.org/ates-ve-kalp-carpintisi.html Mon, 03 Dec 2018 11:42:58 +0000 Ateş ve Kalp Çarpıntısı, 5-11 yaş gurubu çocuklarda özellikle görülen ateş ve kalp çarpıntısı eklemlerden kalbe kadar tüm vücudu bir şekilde rahatsız eder ve bir dizi şikayetlere yol açar. Eklemlerde ciddi sorunlar Ateş ve Kalp Çarpıntısı, 5-11 yaş gurubu çocuklarda özellikle görülen ateş ve kalp çarpıntısı eklemlerden kalbe kadar tüm vücudu bir şekilde rahatsız eder ve bir dizi şikayetlere yol açar. Eklemlerde ciddi sorunlar oluşturmazken kalbin fonksiyonlarını bozabilir. Bu nedenle ateş ve kalp çarpıntısı, eklemleri yalar fakat kalbi ısırır tarzında bir terim kullanılır.

Doktorlar, vücutta oluşan ateşi dindirme ve tedavi edilmemesi durumunda 5-11 yaş arası çocuklarda kalpte çarpıntı yaptığı ve kalbin fonksiyonlarını bozduğuna dair dikkat çekmektedirler. Çocuklarda özellikle ateş ile birlikte kalp çarpıntısı görülüyorsa mutlaka bu durumu önemsenmelidir. Bu rahatsızlık uygun dozda ilaçlar verilerek ateş indirilmelidir.

Ateş Nedir
Herhangi bir nedenden dolayı vücuda giren ve halk arasında beta olarak bilinen  mikroorganizmaların vücuda girdikten sonra başlattığı hastalığa ateş denir. Bu sistemik bir hastalıktır çünkü  sadece yüzü, başı, boğazı ve kalbi değil tüm vücudu tetikler. Genellikle vücuda üst solunum yolları ile giren mikroorganizmalar boğazda bir takım enzimleri üretmeye başlar ve dokulara zarar verir. Böylece vücutta hastalık oluşur, vücut halsizleşir ve ateşlenme başlar. Kişi hassas ve bağışıklık sistemi dirençli değil ise bu döngü çok kısa süre olur ve yüksek ateş başlar.

Ateşin Kalbe Etkileri

Oluşacak yüksek ateş, kalbin tüm katmanlarını etkiler. Kalp çarpıntısı dediğimiz olay basit bir kalp kapağı yetersizliğinden dolayı kalp yetmezliğine kadar neden olabilir. Yüksek ateş sonrası kalp kapakçığı yetmezliği oluşursa göğüste şişlik, ağrı, çarpıntı, halsizlik, terleme, nefes nefese kalma, iştahsızlık ve öksürük gibi belirtiler görülür. Bu belirtiler kişinin hareketli olduğu zamanlar değil aksine istirahat halinde olduğu durumlarda görülür. Haddinden fazla çarpıntı sonucu kalp kası tutulursa, kalp yetmezliğine benzer bulgular ortaya çıkabilir. Yüksek çarpıntı sonucu kalpte ritim bozukluğu ve buna bağlı olarak kalbi saran zarlar kasılıp tutulursa yine aynı şekilde göğüste ağrılar oluşabilir. Kalp fonksiyonlarının bozulması sonucu da yine kalp yetmezliği gelişebilir.

Ateşin Kalp üzerinde oluşturduğu etki ve buna bağlı olarak bizi bekleyen hayatı riskleri öğrenmiş olduk. Ateş ve kalp çarpıntısı olduğunda basite almayarak en kısa sürede uzman bir doktora başvurmalısınız.
]]>
Grip Kalp Çarpıntısı Yaparmı https://www.kalpcarpintisi.org/grip-kalp-carpintisi-yaparmi.html Mon, 03 Dec 2018 21:39:10 +0000 Grip kalp çarpıntısı yapar mı, Grip kış aylarının en kaçınılmaz hastalıklarından bir tanesidir. Soğuk havalarda veya grip olan birileri ile yakın temas halinde kolayca vücuttaki yerini alır. Grip kişi vücuduna bir virüsü Grip kalp çarpıntısı yapar mı, Grip kış aylarının en kaçınılmaz hastalıklarından bir tanesidir. Soğuk havalarda veya grip olan birileri ile yakın temas halinde kolayca vücuttaki yerini alır. Grip kişi vücuduna bir virüsün girmesiyle başlayarak bir kaç gün içinde kendini göstererek ilerler. Beraberinde bir takım rahatsızlıkları da getirmektedir. Halsizlik, yorgunluk, bitkinlik, nefes almada zorluk gibi daha bir çok sağlık problemlerine yol açmaktadır. 

Grip kalp çarpıntısı yapar mı diye merak eden kişilere verilecek en doğru cevap doğrudan kolaylıkla yapabilmesidir. Yani evet grip kalp çarpıntısı yapar. Aşırı devam eden ve üç günü geçtiği halde düzelme göstermeyen grip ağır geçiriliyor demektir. Nefes almada sorun yaşayan burnu tıkalı bir kişininde kalp çarpıntısı yaşaması oldukça normaldir.

Grip ve kalp çarpıntısı ilişkisi nasıldı

Kalp çarpıntısı bir çok nedenlere bağlı olarak günlük yaşantı içinde kişilerin yaşadığı bir sorundur. Yani kalp rahatsızlığı olmayan bir kişinin bile bazı nedenlere dayanarak çarpıntı yaşaması normal olur. Tabi kişi kendinde sağlık sorunu olmadığına emin olduysa telaş yapmamalıdır. Gençlerde bile kendini gösteren kalp çarpıntısı beslenme yanlışlığı ve yorgunluk gibi durumlarla kolaylıkla ortaya çıkar. Fakat kalp çarpıntısı solunum ile doğrudan ilişkili olduğu için nefes alması zor olan bir kişinin bu süre içinde çarpıntı yaşaması normal olur. Grip olan kişi beslenme sorunu yaşayabilir. İştah kaybı veya mide bulantısı kendini gösterebilir. Herkeste farklı yaşanarak ilerlemesi normaldir. Kimi kişilerde ilk üç günde hafifleyerek iyileşme gösterir. Kimi kişilerde ise ilk üç gün bitse dahi iyileşme göstermeden ilerler. Burun kanalları tıkalı olduğu için nefes almak zorlaşır. Vücut olarak da bitkin düşen veya beraberinde üşütme, ateş gibi sorunlar yaşayan bir kişi grip sürecinde kalp çarpıntısı da yaşar. Bunun için kişi bol bol sıvı tüketilmelidir. Evde gerekli doğal müdahaleler yapılarak solunum rahatlaması sağlanmalıdır. Grip için etkili olan bitki çayları içilebilir. Aynı zamanda beslenme öğünlerine çorba ile başlanabilir. Aşırı ilerleyen durumlarda mutlaka doktora başvurmak gerekir.
]]>
Yürürken Kalp Çarpıntısı https://www.kalpcarpintisi.org/yururken-kalp-carpintisi.html Mon, 03 Dec 2018 22:44:29 +0000 Yürürken kalp çarpıntısı, zaman zaman olabilen sağlık sorunlarından biridir. Böyle rahatsızlıklarda önemli olan ne kadar sık olduğu ve yürümenin dışında da olup olmadığı dikkate alınmalıdır. Çarpıntı sonrasında a Yürürken kalp çarpıntısı, zaman zaman olabilen sağlık sorunlarından biridir. Böyle rahatsızlıklarda önemli olan ne kadar sık olduğu ve yürümenin dışında da olup olmadığı dikkate alınmalıdır. Çarpıntı sonrasında ağrı olup olmadığı da önemlidir. 

Yürürken kalp çarpıntısı nedenleri nelerdir
 • Yürürken kalp çarpıntısının ana nedenlerinden birisi son dönemlerde fazla kahve, çay ve sigara tüketimi olmaktadır. Çay ve kahve içerisinde bulunan uyarıcı maddeler nedeniyle kan basıncında dengesizlikler meydana gelmektedir. Aynı zamanda sigara tüketimi yine kan basıncının düzensizleşmesine neden olmaktadır. Bu tür bir nedenler meydana gelen çarpıntı bazen üst üste 5-6 kere olabilmektedir. Tabi ki kişi kalp krizin geçirdiğini düşünebilmektedir. Zaten çarpıntı olduğu anda aniden düşecek gibi bir his duyabilmektedir. Ancak bahsettiğimiz uyarıcı maddeler azaltıldığı zaman çarpıntı da ortadan kalkacaktır. 
 • Stres yürürken kalp çarpıntısının oluşmasında diğer bir etken olmaktadır. Stresli bir günün sonunda tansiyon haliyle normalin dışında olmaktadır. Buda aniden kalp çarpıntısının nedeni olabilmektedir. 
 • Fazla yemek yedikten yada gazlı içecekler içtikten sonra yürüyüş yapmak kalp çarpıntısı yapabilmektedir. 
 • Kalp ritminin bozulmasına neden olabilecek ilaçlar kullanımı yürürken kalp çarpıntısına neden olabilmektedir. Eğer bir ilaç kullanımı sonrasında kalp çarpıntısının olduğunu fark ederseniz. doktorunuza bildirmeniz gerekmektedir. 
 • Tiroid hormonunda meydana gelen değişimler yürürken kalp çarpıntısına neden olabilmektedir. 
 • Astım, yüksek tansiyon, nefes darlığı gibi problemleriniz var ise özellikle sıcak havalarda yürürken kalp çarpıntısı yaşayabilirsiniz. 
 • Su tüketiminin az olması nadiren olsa bile kalp çarpıntısına neden olabilmektedir. 
Yürürken kalp çarpıntısı, genel olarak korkulacak bir şey olmasa bile tedbir amacı ile kalp damar ile ilgili bölümlere müracaat etmeniz sağlıklı olacaktır. Doktor kalp ritminizi dinleyerek ve bazı sorular sorarak muhtemel nedeni bulabilecektir. Sağlıkla kalmanız dileğiyle. 
]]>
İftardan Sonra Kalp Çarpıntısı https://www.kalpcarpintisi.org/iftardan-sonra-kalp-carpintisi.html Tue, 04 Dec 2018 15:45:30 +0000 İftardan sonra kalp çarpıntısı, Oruç tutmak son derece sağlıklı bir durum olsa dahi bazı kişilerin vücudunda istenmeyen bazı olumsuz durumların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Çünkü oruç kişinin tüm gün aç ve susu İftardan sonra kalp çarpıntısı, Oruç tutmak son derece sağlıklı bir durum olsa dahi bazı kişilerin vücudunda istenmeyen bazı olumsuz durumların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Çünkü oruç kişinin tüm gün aç ve susuz kalması ile tutulur. Vücut ise bu duruma alışık olmadığı için bazı insanlar da olumsuz bazı tepkilerin meydana gelmesine neden olmaktadır. Özellikle de iftardan sonra kalp çarpıntısı gibi bazı belirtiler bu duruma örnek olarak gösterilebilir. İftardan sonra kişi yemek yediği için ilk olarak vücut bu duruma farklı tepkiler gösterir. Çünkü kişi yemek yediği için vücut besinleri sindirmeye çalışır. Bu sırada hücreler vücut içerisinde hızlı bir şekilde yayılmaya başlar. Kalp çarpıntısı da bu yüzden ortaya çıkmaktadır. Aslında korkulacak ya da paniğe kapılacak bir sorun değildir. Çünkü kişi uzun süre aç kaldığı kalp çarpıntısı gelişmesi son derece olağandır. 

Kalp çarpıntısı insanlar arasında sıkça karşılaşılan bir sağlık sorunudur. Bazı kişiler de bir hastalığın altında yatan bir belirti olarak karşımıza çıksa da bazen de çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkabilmektedir. İftardan sonra kalp çarpıntısı da bu nedenlerden bir tanesidir. Çünkü kişi zaten normal zamanlarda da uzun bir süre aç kaldığı zaman hipotansiyon dediğimiz tansiyon düşüklüğü, el titremesi, baş dönmesi, baş ağrısı gibi bazı belirtiler ortaya çıkmasına neden olmaktadır. İftardan sonra kalp çarpıntısı kişilerde bazı olumsuz durumların meydana gelmesine neden olur. 

İftardan sonra kalp çarpıntısı neden olur

İnsanlarda birçok etken kalp çarpıntısı gibi bazı olumsuz durumların meydana gelmesine neden olmaktadır. Özellikle de iftardan sonra kalp çarpıntısının meydana gelmesi normal zaman da oluşmasından biraz daha farklıdır. Çünkü kişinin oruç olması kalp çarpıntısı oluşma riskini daha fazla artırır. Bu durumda da kişide bazı istenmeyen problemler oluşabilir. İftardan sonra kalp çarpıntısının meydana gelmesi de uzun süre kişinin aç kalmasından dolayı kaynaklanmaktadır. Bu yüzden kalp hastalığı ya da kalp rahatsızlığı olan bir kişinin mutlaka oruç tutmadan önce kendi doktoruna danışması gerekir. 

İftardan sonra kalp çarpıntısı için neler yapılmalıdır

Hiç beklenmedik bir anda kalbinizin çok hızlı ve kuvvetli attığını hissedersiniz. Eğer kişinin normal zamanda iken herhangi bir kalp rahatsızlığı ya da kalp hastalığı yok ise bu durumun kesin nedeni açıktır. Kişi yemek yedikten sonra öncelikle güzel bir şekilde uzanmalıdır. Daha sonra ise sakince derin derin nefes alıp vermesi gerekir. Eğer aşırı derecede bir kalp çarpıntısı gelişti ise o zaman kişinin mutlaka en yakın bir sağlık kuruluşuna giderek muayene olması gerekir. 
]]>
Hamilelerde Kalp Çarpıntısı https://www.kalpcarpintisi.org/hamilelerde-kalp-carpintisi.html Wed, 05 Dec 2018 11:18:22 +0000 Hamilelerde kalp çarpıntısı: Son zamanlarda daha sık bir şekilde karşılaşılan bir sağlık sorunu olan kalp çarpıntısı kişilerde oldukça büyük bir rahatsızlık ile ortaya çıkmaktadır. Normal bir insanın bir dakikadaki ka Hamilelerde kalp çarpıntısı: Son zamanlarda daha sık bir şekilde karşılaşılan bir sağlık sorunu olan kalp çarpıntısı kişilerde oldukça büyük bir rahatsızlık ile ortaya çıkmaktadır. Normal bir insanın bir dakikadaki kalp atış hızı 60 ila 100 arasında iken kalp çarpıntısı olan bir kişinin hem kalp atış hızı oldukça yüksektir hem de kalp atışlarında oldukça büyük bir kuvvet ve debi hissedilir. Kişi kalp atışlarını çok rahat bir şekilde dışarıdan duyabilir. Bu durum genç yaşlı ya da hamile demeden artık çoğu kişinin başına gelebilecek bir durumdur. Hamilelerde de kalp çarpıntısı oluşması kişinin çok büyük bir korku ve telaşa kapılmasına neden olur. Çünkü anne adayımız hem kendine hem de bebeğine bir zarar gelecek diye çok korkar. Bu yüzden de hamilelerde kalp çarpıntısı daha fazla görülmektedir. Hamilelerde kalp çarpıntısının meydana gelmesinin birçok nedeni bulunmaktadır. Eğer hamileyseniz ve şiddeti kalp çarpıntınız var ise mutlaka bu duruma bir çözüm yolu bulmanız gerekir.

Hamilelerde kalp çarpıntısının nedenleri

Normal bir zamandan çok daha farklı bir durum olan hamilelikte çeşitli hastalıklar ya da olumsuz sorunlar ortaya çıkabilir. Bunlardan bir tanesi de kalp çarpıntısıdır. Kalp çarpıntısı kimi insanlarda hafif bir şekilde seyretme gösterse de kimi insanlarda da daha şiddetli bir şekilde kendini gösterebilir. Bu yüzden öncelikle yapılması gereken şey hamilelikte kalp çarpıntısının oluşma nedeninin bulunmasıdır. Hamilelerde kalp çarpıntısı kişinin nefes alıp verirken zorlanmasına neden olduğu için bu durum da çok dikkat edilmesi gerekmektedir. 
 • Aşırı derecede stres ve üzüntü i
 • Hormonlardan kaynaklanan değişimler 
 • Vücuttaki kan oranının fazla olması 
 • Gazlı içeceklerin tüketilmesi 
 • Kahve yada çay gibi kafein içeren içeceklerin tüketilmesi 
 • Kaygı, korku panik atak 
 • Duygusal bunalımlar
Hamilelerde kalp çarpıntısı için yapılması gerekenler

Yukarıda da belirtmiş olduğumuz üzre kalp çarpıntısının birçok nedeni bulunmaktadır. Kimi zaman kişiye bağlı kimi zaman ise elinde olmayan nedenlerden dolayı kaynaklanan bu kalp çarpıntısının şiddeti ve sıklığı çok önemlidir. Eğer hamile olan bir kişinin herhangi bir kalp hastalığı yok ise o zaman kişiyi rahatsız eden ve kalp çarpıntısına neden olan etmenden uzak durulması gerekir. Çünkü bu aşırı miktarda seyredilen kalp çarpıntısı hem anne adayını hem de bebeği rahatsız edecektir. Eğer kişi çok fazla endişe, korku ya da panik yaşadı ise o zaman mutlaka kendi doktorunuza giderek muayene olmalısınız. Aksi takdirde korkularınız daha fazla zarar görmenize neden olacaktır.
]]>
Çikolata Kalp Çarpıntısı Yaparmı https://www.kalpcarpintisi.org/cikolata-kalp-carpintisi-yaparmi.html Thu, 06 Dec 2018 05:33:48 +0000 Çikolata Kalp Çarpıntısı Yaparmı, pek çok kişi çikolata yediği zaman mutlu olduklarından bahsederler. Ancak tüketilen çikolata pek çok hastalığa sebep olabilmektedir. Çikolata eğer aşırı şekilde tüketilirse belli bir zam Çikolata Kalp Çarpıntısı Yaparmı, pek çok kişi çikolata yediği zaman mutlu olduklarından bahsederler. Ancak tüketilen çikolata pek çok hastalığa sebep olabilmektedir. Çikolata eğer aşırı şekilde tüketilirse belli bir zaman sonra içindeki maddeler beynin uyuşmasına yol açar. İnsan beyni uyuştuğu vakit vücut pek çok görevini doğru şekilde yerine getirmekte problem yaşamaktadır. Yapılan araştırmalar özellikle bitter çikolatanın insan kalbine çok iyi geldiğini açıklamıştır. Gün içinde çok aşırıya kaçınılmadan yeterli miktarda bitter çikolata tüketilmesi kalbin korunmasında faydalı olmaktadır. Ancak çikolata aşırı şekilde tüketildiğinde kişilerde obezite hastalığının ortaya çıkmasına yol açabilmektedir. Kısacası kişinin vücudunda almış olduğu aşırı kiloya bağlı olarak yağlanma durumu ortaya çıkar. Alınan bu aşırı kilolar özellikle kalp sağlığını büyük çapta tehdit etmektedir. Bunun için çikolata kalp çarpıntısı yapar mı sorusunun cevabı çoğunlukla evettir. Aşırı çikolata tüketimi kişide kilo alımına ve bu fazla kilolarda kalp yolu damarında yağlanmaların oluşmasına sebep olur. 

Kalp yolundaki damarların yağlanması kişide kalp çarpıntısına ve kalp krizi riskini tetiklemektedir. Eğer kalp sağlığını korumak istiyorsanız, hem kaliteli hem de az miktarda çikolata tüketilmesine özen gösterilmelidir. Genellikle kalitesiz olan çikolata çeşitlerinde doymuş yağ fazla kullanılmaktadır. Bu da kişinin vücudunda aşırı yağlanmaya yol açar. Çikolatayı hemen her yaştan herkes çok sever, ancak çikolata kalp çarpıntısı yaptığı için mümkün mertebe az tüketilmesine özen gösterilmelidir. Severek yediğimiz çikolatanın bize zarar vermemesini istiyorsak kaliteli çikolatalardan küçük parça yemek yeterli olacaktır. Hem kendinizi mutlu edin, hem de sağlığınızı koruyun. 

Çikolata Kalp Çarpıntısı Yaparmı, Zararları Nelerdir
 • Özellikle kalp damar yolunda yağlanmalara sebep olmaktadır.
 • Aşırı tüketildiğinde çikolata kalp çarpıntısı yapar.
 • Çikolata tüketen kişinin obezite olmasına neden olur.
 • Çikolatanın vücuda vermiş olduğu en büyük zarar da karaciğer fonksiyonlarının bozulmasıdır.
]]>
El Ayak Titremesi Kalp Çarpıntısı https://www.kalpcarpintisi.org/el-ayak-titremesi-kalp-carpintisi.html Thu, 06 Dec 2018 05:53:59 +0000 El ayak titremesi kalp çarpıntısı, Kalp çarpıntısı, kalbin normale göre atışlarının hızlanması ile meydana gelir. Birçok nedene bağlı olabilir. Sebebini araştırılması son derece önemlidir. Bu tip durumlarda hastanın v El ayak titremesi kalp çarpıntısı, Kalp çarpıntısı, kalbin normale göre atışlarının hızlanması ile meydana gelir. Birçok nedene bağlı olabilir. Sebebini araştırılması son derece önemlidir. Bu tip durumlarda hastanın vücut sıcaklığının ve tansiyonunun ölçülmesi gerekir. Çıkan sonuçlar kalp çarpıntısının ve el ve ayak titremesinin neden oluştuğu konusunda önemli bilgiler verir. 

El ayak titremesi kalp çarpıntısı nedenleri
 • Stres korku endişeye gibi psikolojik problemler
 • Antidepresan ilaçlarının kullanılması
 • Kansızlık
 • Tiroit bezi ile ilgili problemler
 • Tansiyon sorunları
 • Alkol sigara Kafein tüketimi
 • Kandaki oksijen miktarının azalması
 • Çeşitli kalp hastalıkları
 • Panik atak
 • Aşırı Ağır ve yorucu yapılan egzersiz hareketleri
 • Kadınlarda menopoz sonrası ve hamilelik döneminde görülen hormonal değişiklikler.
El ayak titremesi kalp çarpıntısından korunma yolları
 • Kişilerin sağlığına dikkat ediyor olması vücudunu kötü etkileyecek alışkanlıklardan kendini uzak tutması gerekir. Çay, kahve, sigara ve çeşitli enerji içecekleri kalp çarpıntısına ve elde ve ayakta titreme oluşmasına neden olur.
 • Az yağlı yiyecekler tüketilmeli, dengeli beslenmeye önem vermedi
 • Aşırı derecede vücudu yoran egzersiz hareketlerinden kaçınılmalı
 • Stres, üzüntü gibi durumlardan kurtulmak için elinden geleni yapmalı gerekiyorsa yardım almalı
 • Uyku düzenine dikkat edilmesi 
 • Kişilerin kesinlikle dakikada atan kalp atışı konusunda bilgili olmaları, kalp atışı 50'nin altına düştüğünde ya da 100'ün üzerine çıktığında kesinlikle en yakın sağlık kuruluşuna gidip kontrollerini yaptırması oldukça önemlidir.
 • Kan basıncının normal seviyede olması için kan şekerinin kontrol altında tutulması gerekir.
Kişilerde el ayak titremesi kalp çarpıntısı gibi durumlar söz konusu olduğunda çok önemli bir hastalığın habercisi de olabilir. Fakat bu tip durumlarda ilk hafta gelecek şey gün içinde tüketilen yiyecekler ve stresten kaynaklanabileceği durumudur. Fakat kişilerde bu tip rahatsızlık belirtileri geçmiyor ve sürekli devam ediyor ise en yakın bir sağlık kuruluşuna başvurup uzman doktor tarafından muayene edilmesi gerekir. Hastalara çekilen EKG sonucuna göre sağlık uzmanı teşhis koyarak tedaviye başlar.
]]>
Merdiven Çıkınca Kalp Çarpıntısı https://www.kalpcarpintisi.org/merdiven-cikinca-kalp-carpintisi.html Fri, 07 Dec 2018 00:29:37 +0000 Merdiven Çıkınca Kalp Çarpıntısı, Bir kalp normal bir şekilde aralıksız atmasına rağmen biz bunu hiç hissetmeden günümüzü geçirmekteyiz. Bazı durumlar vardır ki kalbimizin atışını belirgin bir şekilde hissederiz. Kalp Merdiven Çıkınca Kalp Çarpıntısı, Bir kalp normal bir şekilde aralıksız atmasına rağmen biz bunu hiç hissetmeden günümüzü geçirmekteyiz. Bazı durumlar vardır ki kalbimizin atışını belirgin bir şekilde hissederiz. Kalp çarpıntısı denilen bu olay kalp atışlarımızın normalden daha belirgin hale gelerek duyabileceğimiz noktalara ulaşmasıdır. Normal bir bireyin kalp atışları 60 ve 100 arasında değişmektedir bu kişiden kişiye de farklılık göstermektedir. Örneğin yavaşlatıcı etkisi olan ilaçlar kullananlarda alt nabız 50 kabul edilmektedir ve normal olarak kabul edilir. Normalde tek başına yaşanan kalp çarpıntıları fazla zararlı olmasa da beraberinde bir takım belirtiler ile gerçekleşen çarpıntılar ölüme kadar gidebilmektedir. Kalp çarpıntılarının altında bir çok neden yatmaktadır. Psikolojik, iç sıkıntı, üzüntü, huzursuzluk, panik atak, egzersiz ve fazla kiloya sahipseniz kalp çarpıntısı yaşayabilirsiniz. Burada egzersizden kastımız fiziksel egzersizlerdir. Aşırı güç gerektiren egzersizler, spor gibi aktivite sonrası kalp çarpıntısı görülmesi normaldir. Bunlardan birisi de merdiven çıkınca kalp çarpıntısı yaşanmasıdır. Genellikle hareketsizliğe alışkın kişiler yokuş veya merdiven çıktıklarında, yüksek yerlerden aşağı indiklerinde kalp çarpıntısı yaşamaktadırlar. Bu durumlar normal olarak karşılanmaktadır. Ağır spor ve egzersiz kalp çarpıntısını beraberinde getirmektedir. Merdiven çıkmak da efor sarf eden ve bir fiziksel egzersiz olduğu için kalp çarpıntısına neden olmaktadır. 

Kalp çarpıntısı önemsenmeyeceği gibi çok ciddi rahatsızlıklarında belirtisi olabilmektedir. Özellikle Merdiven Çıkınca Kalp Çarpıntısı yaşayan kişilerin bu belirtileri yanında birde bayılma varsa mutlaka kalp kapakçıkları kontrol edilmelidir. Bu gibi şikayetler çarpıntının yanında yok ise kalp çarpıntısı normal kabul edilmektedir. 

Kafein Ve Nikotin

Genellikle kafein içerek kahve ve kola gibi içecekler, enerji içeceği ve sigara gibi içerisinde kafein bulunan içecekler çok fazla miktarda tüketildiklerinde Merdiven Çıkınca Kalp Çarpıntısı yaşanmasına neden olabilmektedir. Özellikle böyle egzersizler öncesi tüketilen enerji içecekleri kalp çarpıntısını da beraberinde getirmektedir.
]]>
Sabahları Kalp Çarpıntısı https://www.kalpcarpintisi.org/sabahlari-kalp-carpintisi.html Fri, 07 Dec 2018 07:44:25 +0000 Sabahları kalp çarpıntısı, normal sağlıklı bir insan kalbinin atışlarını hissetmez. Ancak kalp normalden daha fazla çalıştığında kişi kalp atışlarını hisseder. Bu hissedilen kalbin pompalama hareketidir. Bu durum genelli Sabahları kalp çarpıntısı, normal sağlıklı bir insan kalbinin atışlarını hissetmez. Ancak kalp normalden daha fazla çalıştığında kişi kalp atışlarını hisseder. Bu hissedilen kalbin pompalama hareketidir. Bu durum genellikle kalp çarpıntısı olarak isimlendirilir. Hastalar bu çarpıntıları bazen güçlü atımlar şeklinde ifade eder, bazende çok hızlı attığını belirtiler bu gibi durumlar hissedildiğinde en kısa sürede yakın bir sağlık kuruluşunda tetkikleri yaptırarak kaynağını araştırmalıdırlar.

Sabahları kalp çarpıntısı nedenleri
 • Sabahları yapılan egzersizler
 • Stres endişe ve korku yaşanması durumunda
 • Peş peşe içilen sigara
 • Fazla miktarda kahve, çay yada kola tarzı içecekler
 • Kansızlık
 • Tiroid hastalıkları
 • Depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlar
 • Yaşanan sevinç yada üzüntülü durumlar
 • Düşük kan şekeri
 • Vitamin eksiklikler
 • Psikolojik sebepler
Ayrıca bazı psikolojik sorunlarda sabahları kalp çarpıntısına neden olur. Bunlar panik atağın farklı bir alt grubu olabilir. Hiç bir gerçek neden olmadan bu  kişiler uykudan uyanır uyanmaz ani bir çarpıntı ve korku hissederler. Hatta bu hastalar çoğunlukla bu çarpıntılarla sabahları uykudan uyanırlar. Bu durum uykuda panik atak olarak bilinen bir rahatsızlıktır. Panik bozukluğu olan hastaların önemli bir kısmında uykuda panik atak hastalığı vardır. Uyku panik atağı olan kişiler sabahları kalp çarpıntısı ile birlikte boğulma hissi, uyuşukluk hali, ölümden korkma, vücudunun bir takım kısımlarında uyuşukluklar, dengenin kaybolması durumları da yaşanır. Ayrıca bu hastalar uykuya dalamazlar dalsalar dahi uyku durumunu sürdüremezler. Sabah kalktıklarında oldukça yorgun kalkarlar. Bu hastalar sabahları kalp çarpıntısı nedeninden dolayı uyumaktan kaçınma davranışları gösterebilirler.
]]>
Kalp Çarpıntısı Halsizlik https://www.kalpcarpintisi.org/kalp-carpintisi-halsizlik.html Fri, 07 Dec 2018 14:41:23 +0000 Kalp Çarpıntısı Halsizlik, İnsanlar genellikle hiç durmadan çalışan kalplerini hissetmez veya duymazlar. Bazı durumlarda kalbimiz yerinden çıkacakmış gibi atar ve hissedilir hale gelir. Bu duruma kalp çarpıntısı denmektedir. Kalp Çarpıntısı Halsizlik, İnsanlar genellikle hiç durmadan çalışan kalplerini hissetmez veya duymazlar. Bazı durumlarda kalbimiz yerinden çıkacakmış gibi atar ve hissedilir hale gelir. Bu duruma kalp çarpıntısı denmektedir. Tek başına kalp çarpıntısı zararlı olarak gözükmese de beraberinde birtakım belirtiler meydana geliyor ise tehlikeli olabilir. Bu durumlarda mutlaka bir doktora başvurup altta yatan nedenin araştırılması gerekir. Özellikle kalp çarpıntısı yaşanırken bayılma hissi, göğüste şiddetli ağrı, çeneye veya kalbe vuran şiddetli ağrı varsa mutlaka kalp kapakçıkları kontrol edilmelidir.

Kalp Çarpıntısı Halsizlik Nedenleri

Sigara, kahve, enerji içeceği, egzersiz sonrası genellikle kalp çarpıntısı yaşanmaktadır. Özellikle bol kafein içeren içeceklerden kalp rahatsızlığı olanların uzak durması gerekmektedir. Kalp Çarpıntısı Halsizlik ile birlikte gerçekleşiyorsa mutlaka bir doktora başvurulması gerekmektedir. Kalp Çarpıntısı Halsizlik ile gerçekleştiği taktirde kalp kapakçıklarında veya başka bir kalp rahatsızlığına dikkat çekmektedir. Özellikle sigara kullananlarda akciğerler bir süre sonra nikotin ve zararlı gazlar ile dolar. Akciğerin yeterli oksijen üretemediği durumda dolaşım sisteminde kalp daha hızlı kan pompalamaya çalışır ve normalden daha fazla efor sarf eder. Kalbin bu denli hızlı ve çok çalışması kalp çarpıntısına ve bununla birlikte halsizlik beraberinde gelmektedir. Halsizlik, genellikle yoğun egzersiz sonrası, merdiven çıkmak veya yokuş inmek gibi aktiviteler sonrası ortaya çıkmaktadır. Halsizliğin ortaya çıktığı bu durumlarda aynı zamanda kalp çarpıntısı da yaşanmaktadır. Kalp çarpıntısını tetikleyen bu unsurlar beraberinde halsizliği de getirmektedir.
]]>
Çocuklarda Kalp Çarpıntısı https://www.kalpcarpintisi.org/cocuklarda-kalp-carpintisi.html Sat, 08 Dec 2018 04:35:54 +0000 Çocuklarda Kalp Çarpıntısı; Kalp çarpıntısı çocuk yaşlarda sık rastlanmayan bir durum olmamakla beraber karşımıza çıkabilir. Bu nedenle çocuklarda kalp çarpıntı neden ve semptomlar (belirtiler) bilinmeli ve bu ışıkta ge Çocuklarda Kalp Çarpıntısı; Kalp çarpıntısı çocuk yaşlarda sık rastlanmayan bir durum olmamakla beraber karşımıza çıkabilir. Bu nedenle çocuklarda kalp çarpıntı neden ve semptomlar (belirtiler) bilinmeli ve bu ışıkta gerekli olan tedbirler alınmalıdır. Çocuklarda kalp çarpıntısı nedenleri; basit sinüs taşikardisi, karıncıkların neden olduğu ventriküler taşikardi, stres, korku, fazla egzersiz, kafein içeceklerin tüketimi (kahve, kola, çikolata, enerji içeceği), diyet ilaçları, sigara kullanımı, anemi (kansızlık), kan şekeri azlığı, derin derin soluk alıp verme, uygunsuz sinüs taşikardisi gibi daha birçok farklı etkendir. Bunların yanı sıra anne adayının hamilelik yaşamı boyunca sigara kullanımı, yetersiz ve dengesiz beslenmesi, alkol kullanımı gibi durumlar da çocuklarda kalp çarpıntısı nedenleri arasında sayılır. 

Çocuklarda Kalp Çarpıntısı Belirtileri; Eğer kalp çarpıntısı hastalığı çocukta doğuştan varsa dudaklarda, el tırnaklarında ve ayak tırnaklarında morarma şeklinde ortaya çıkar. Bunun yanı sıra eğer çocuk ağladığı zaman morarıyorsa kalp çarpıntısı olabilir. Solunum güçlüğü, emme refleksinin yetersiz olması, kilo alamama, ayak bileklerinde şişlikler. 

Çocuklarda kalp çarpıntısı teşhisi; Çocuklarda kalp çarpıntısı belirtilerine rastlanır rastlanmaz doktora götürülmelidir. Şikayetleri dinleyen doktor kalp çarpıntısı teşhisini koymak için muayene eden doktor gerekli görürse elektrokardiyografi (EKG) testi ister. Test sonuçlarına göre kalp çarpıntısı teşhisini koyar.

Çocuklarda Kalp Çarpıntısı Tedavisi; Çocuklara kalp çarpıntısı tedavisinde ana nokta nedendir. Nedene göre tedavi yöntemi belirlenir. Çocuklarda kalp çarpıntısı nedeni kalpte ritim bozukluğu ise medikal tedavi yani ilaç tedavisi uygulanır. Bunun yanı sıra çocuğun yaşı 5'in üzerinde ise radyofrekans ablasyon tedavisi uygulanabilir. 
Çocuklarda kalp çarpıntısı nedeni kalpteki delik ise kalp ameliyatı yada kalp deliğini kapatma yöntemleri uygulanır. Bunun yanı sıra çocuğun yaşı 5'in üzerinde ise anjiyografik yöntem ile damardan girilir ve delik kapatılır. 
]]>
Enerji İçeceği Kalp Çarpıntısı https://www.kalpcarpintisi.org/enerji-icecegi-kalp-carpintisi.html Sat, 08 Dec 2018 17:24:02 +0000 Enerji İçeceği Kalp Çarpıntısı, İnsanlar genellikle hiç durmadan çalışan kalplerinin sesini duyamaz veya hissedemezler. Kalp çarpıntısı denilen olay insanların kalp atışlarını hissedecek kadar atması ve sanki yerinden ç Enerji İçeceği Kalp Çarpıntısı, İnsanlar genellikle hiç durmadan çalışan kalplerinin sesini duyamaz veya hissedemezler. Kalp çarpıntısı denilen olay insanların kalp atışlarını hissedecek kadar atması ve sanki yerinden çıkacak gibi hissedilmesidir. Tek başına kalp çarpıntısına bakıldığında aslında zararlı kabul edilmemektedir. 

Normal Kabul Edilen Çarpıntılar

Kalp çarpıntısı yanında bir takım belirtilerde varsa önemli rahatsızlıkların habercisi olabilmektedir. Örneğin kalp çarpıntısının yanında yaşanan bayılma, terleme ve bilinç kaybı gibi belirtiler de var ise mutlaka bir doktora başvurulmalı ve kalp kapakları kontrol edilmelidir.Kalbimizin normal atışının dışına çıkması ve daha fazla efor harcaması sonucunda insanlar kalp çarpıntısı yaşamaktadır. Bu kalp çarpıntısı bir çok nedene dayanabilir. Yorucu bir egzersiz, panik atak, heyecan, fazla kilo, sigara, alkol, enerji içeceği vb. durumlarda kalp çarpıntısı yaşanması normaldir. Özellikle içerisinde kafein bulunan içecekler tüketildiğinde kalp çarpıntısı gayet normaldir. 

Enerji İçeceğinin Kalp İçin Zararları

Enerji İçeceği Kalp Çarpıntısı yapmakta ve kalbi oldukça yormaktadır. Bilinenin aksine bizlere enerji sağlamaktan ziyada kalp sağlımızın bozulmasına ve  bizleri kalp krizlerine kadar götürmektedir. Enerji içeceğinin içerisinde kahve ve kolaya oranla yaklaşık olarak dört kat daha fazla kafein bulunmaktadır. Kafein oranının bu yüksekliği insanlarda bağımlılığa aynı zamanda kan basıncımızın düşmesine neden olmaktadır. Kan basıncı düştüğünde kalbimiz hızlı atmasına neden olmaktadır. Kalp atışlarımız arttığı zaman kalp atışımız hissedilebilir hale gelir ve Enerji İçeceği Kalp Çarpıntısına neden olmaktadır. Enerji içeceklerinin bağımlılığa neden olmasından dolayı fazla tüketilmektedir. İçeriğinde bulunan taurin, kafein, guarana ve ginseng gibi maddeler bulunmaktadır. Bu maddeler aşırı tüketildiği taktirde kişilerde bayılma, kalp çarpıntısı ve ani kalp krizlerine neden olmaktadır. Özellikle kalp rahatsızlığı veya doğuştan kalp ritim bozukluğu bulunan kişilerin enerji içeceklerinden uzak durması önerilmektedir. 
]]>